MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Przyjmowanie zagranicznych studentów powinno być postrzegane przez Francję jako narzędzie wpływu, a nie jako brama do nielegalnej imigracji - zauważa felietonista Le Monde, Philippe Bernard. Trzydziestu szefów państw i rządów na świecie sprawujących władzę w 2023 roku studiowało we Francji.

To sposób pomiaru wpływu Francji, z którego sami Francuzi w dużej mierze nie zdają sobie sprawy. Ranking najbardziej wpływowych państw pod tym względem, sporządzony przez Higher Education Policy Institute, stawia Francję na trzecim miejscu za Stanami Zjednoczonymi (gdzie kształciło się 65 światowych przywódców) i Wielką Brytanią (58 przywódców). Za Francją plasuje się Rosja, gdzie przeszkolono 10 światowych przywódców, a za nią Szwajcaria, Australia, Włochy i Hiszpania.

Kwestia przyjmowania zagranicznych studentów we Francji jest najczęściej postrzegana negatywnie jako kwestia „imigracyjna”, a nie uznawana za sposób na rozszerzenie francuskich wpływów, twierdzi Bernard. Podążając śladami skrajnej prawicy, która ma tendencję do postrzegania każdego zagranicznego studenta jako potencjalnego nielegalnego imigranta, senatorowi Rogerowi Karoutchi udało się jesienią 2023 roku przeforsować poprawkę do ustawy o imigracji nakładającą na cudzoziemców obowiązek wpłacenia kaucji, aby uzyskać zezwolenie na pobyt w celu studiowania. Kwota ta podlega zwrotowi w momencie wyjazdu studenta z kraju. Przedstawiciele szkolnictwa wyższego sprzeciwili się tej poprawce i ostatecznie została ona odrzucona przez Radę Konstytucyjną.

Debata wzmocniła postrzeganie cudzoziemców jako tych, którzy wykorzystują status studenta w celu obejścia przepisów dotyczących pobytu. Zdaniem Bernarda to się zdarza, ale pozostaje zjawiskiem mniejszościowym: 80% studentów, którzy przybyli do Francji w 2010 roku, opuściło kraj lub stało się obywatelami francuskimi 10 lat po wydaniu pierwszego pozwolenia na pobyt. Jak wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z 2023 roku, ci, którzy pozostają, stanowią co najmniej połowę legalnej imigracji zarobkowej.

Opr. MTA

Źródło: lemonde.fr

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!