MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Wybory rektorskie we wszystkich uczelniach budzą zrozumiałe emocje, ale elekcja rektora Uniwersytetu Warszawskiego, największej i najlepszej polskiej uczelni ma charakter szczególny. Pasjonowała się nią cała akademicka Polska. Walka była zacięta (i nie zawsze fair…) i dlatego gratulacje dla zwycięzcy, prof. Alojzego Z. Nowaka są w pełni zasłużone. Następne cztery lata UW będzie w dobrych i sprawnych rękach!

W wyborach na rektora UW – które odbyły się 18 kwietnia - oddano 435 głosów, 432 były ważne. Ubiegający się o reelekcję prof. Alojzy Z. Nowak uzyskał poparcie 281 elektorów, jego kontrkandydatami byli prof. Łukasz Niesiołowski-Spanò, dziekan Wydziału Historii UW, na którego głos oddało 143 osób oraz prof. Maciej Górecki z Wydziału Psychologii UW, z poparciem 8 osób.

- Całe swoje życie zawodowe i naukowe poświęciłem aktywności na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego. Przechodząc przez kolejne szczeble kariery naukowej w Polsce i za granicą, w 2002 r. uzyskałem tytuł profesora nauk ekonomicznych oraz najwyższą funkcję – rektora Uniwersytetu Warszawskiego w roku 2020 – pisał prof. Nowak w swoim programie wyborczym i podkreślał, że w działaniach na rzecz budowania lepszego i bardziej nowoczesnego uniwersytetu będzie się opierał na dwóch filarach: naukowo-dydaktycznym oraz organizacyjnym.

Program na kadencję 2024-2028 powstał w oparciu o efekty realizacji programu wyborczego w kadencji 2020-2024 oraz przyjętym w 2023 r. kluczowym dokumencie – Strategii Uniwersytetu Warszawskiego na lata 2023 - 2032. Powstał dokument, będący wyrazem marzeń o naszym wspólnym uniwersytecie i dążeń do urzeczywistnienia wizji jego funkcjonowania w nadchodzącej dekadzie – pisze prof. Nowak, deklarując, że działania, cele i wyzwania, jakie zamierza zrealizować w nadchodzącej perspektywie, obejmują wiele ambitnych założeń, które mają na celu wszechstronne i nowoczesne kształcenie, doskonałość badawczą, poprawę warunków materialnych życia, pracy i studiów, a także zbudowanie trwałej wartości i spójności wewnątrz społeczności akademickiej.

Planuje m.in. wzmacnianie modelu wspierania badań naukowych na UW m.in. poprzez dalszą rozbudowę systemu grantów wewnętrznych, kontynuację rozwoju badań według modelu opartego na programie IDUB – Nowe Idee, wspomaganie rozwoju badań w zakresie medycyny i badań okołomedycznych, budowanie silnego profilu badawczego Wydziału Medycznego UW, budowanie Centrów Doskonałości Naukowej w oparciu o projekty realizowane w ramach programu IDUB, tworzenie międzynarodowych konsorcjów badawczych.

Równie istotne jest rozszerzenie współpracy z otoczeniem zewnętrznym w zakresie komercjalizacji wyników badań i innych przedsięwzięć, podnoszenie pozycji UW w rankingach instytucjonalnych i dyscyplinowych poprzez uwzględnienie powszechnie uznanych międzynarodowych wskaźników bibliometrycznych w algorytmie podziału środków na badania; wzrost umiędzynarodowienia badań prowadzonych na UW m. in. przez kontynuowanie organizowania otwartych międzynarodowych konkursów na stanowiska badawcze i badawczo-dydaktyczne.

Zapowiada także rozwój oferty zajęć realizowanych w relacji z otoczeniem zajęć projektowych, zajęć terenowych, szkół letnich, krótkich form kształcenia i ich certyfikacji – mikropoświadczeń oraz edukacji modułowej, rozwój metod problemowych i poszukujących, metod „experienced-based learning”, ukierunkowanych na kształcenie kompetencji praktycznych i zawodowych z wykorzystaniem rozwiązań cyfrowych w edukacji oraz kontynuację poprawy sytuacji materialnej członków całej społeczności akademickiej UW w zakresie podwyższenia płac, stypendiów socjalnych i pozostałych oraz środków na granty badawcze.

Prof. Alojzy Z. Nowak (ur. 29 marca 1956 r.) w 1984 r. ukończył studia magisterskie w SGPiS, stopień naukowy doktora uzyskał w 1991 r., doktora habilitowanego w 1995 r. W 2002 r. otrzymał tytuł profesora nauka ekonomicznych. Odbył studia zagraniczne w Uniwersytecie ILLinois w Urbana-Champaign, w University of Exeter oraz Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Z UW jest związany od 1984 roku. Kierował Zakładem Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych oraz Katedrą Gospodarki Narodowej na Wydziale Zarządzania. Był też dyrektorem Centrum Europejskiego. W latach 1999–2006 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Zarządzania, a następnie od 2006 do 2012 funkcję dziekana wydziału. W latach 2012-2016 był prorektorem UW ds. badań naukowych i współpracy. W 2016 r. został ponownie wybrany dziekanem Wydziału Zarządzania. W trakcie kariery wykładał na uczelniach we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach, Korei i RPA. W 2020 r. został wybrany rektorem UW.

Specjalizacja naukowa profesora obejmuje w szczególności ekonomię i finanse międzynarodowe, bankowość, zarządzanie ryzykiem na rynkach finansowych oraz na rynku kapitałowym, procesy integracji i globalizacji oraz nową ekonomię strukturalną. Działa w wielu organizacjach naukowych, w tym m.in. w Radzie Naukowej Instytutu Ekonomii Strukturalnej w Pekinie, zasiada w radach programowych czasopism krajowych i zagranicznych, m.in. jest członkiem kolegium redakcyjnego „Foundations of Managment”, zastępcą red. nacz. „Interdisciplinary Journal of Economics and Business Law”. Od 2017 r. jest prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego.

uw.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!