MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ogród Nauki PB to miejsce upamiętniające ludzi Politechniki Białostockiej, którzy przyczynili się do rozwoju nauki i samej uczelni. Pierwsze osiem grabów władze uczelni posadziły na terenie zielonym przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej j16 kwietnia 2024 roku.

Społeczność akademicka Politechniki Białostockiej w roku Jubileuszu 75-lecia PB rozpoczęła sadzenie drzew w Ogrodzie Nauki PB. W ten, zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju, sposób jednocześnie pozostawi przyszłym pokoleniom dostojne graby i upamiętni osoby, bez których nie wyobraża sobie dziś rozwoju największej uczelni technicznej w północno-wschodniej Polsce.

- Mam nadzieję, że od tych ośmiu grabów rozpocznie się piękna tradycja upamiętniania tych, którzy przyczynili się do powstania i rozwoju Politechniki Białostockiej – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. - To ich praca i zaangażowanie doprowadziły do tego, co mamy dzisiaj i co wszyscy zamierzamy intensywnie kontynuować.

Rektor Politechniki Białostockiej, wraz z gronem Prorektorów zaproponowała, by wśród pierwszych zasadzonych w Ogrodzie Nauki PB drzew znalazły się graby upamiętniające postaci profesor Eudokii Ostaszewicz, jednej z inicjatorek powołania w Białymstoku, tuż po II wojnie  światowej, wyższej uczelni technicznej, oraz profesora Tadeusza Korneliusza Bełdowskiego – pierwszego rektora Politechniki Białostockiej w latach 1974-1981, a wcześniej rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej (1971-1974), który w 1972 roku rozpoczął budowę miasteczka akademickiego w trójkącie ulic Wiejskiej, Zwierzynieckiej i Świerkowej. Jego zaangażowanie doprowadziło do przekształcenia w 1974 roku Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Politechnikę Białostocką.

 – Kiedy rozpoczynałam studia w Politechnice Białostockiej, prof. Tadeusz Korneliusz Bełdowski był już prawdziwą legendą – wspomina dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. - Dziś wszyscy możemy powiedzieć, że czujemy się spadkobiercami dziedzictwa i kontynuatorami działalności pierwszego rektora Politechniki Białostockiej. Człowieka, którego konsekwencja i determinacja mogą być wzorem dla kolejnych pokoleń.

Swoje drzewo ma prof. dr hab. Eudokia Ostaszewicz - inicjatorka i współorganizatorka uruchomionej w 1949 roku Prywatnej Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej NOT w Białymstoku; organizatorki i pierwszej kierownik Zespołu (później Zakładu) Fizyki w latach 1959-1975 oraz badaczki w dziedzinie luminescencji. Jej aktywność na polu organizacyjnym zaowocowała utworzeniem laboratoriów naukowych i dydaktycznych Zakładu Fizyki.

- Profesor Eudokia Ostaszewicz uzyskała stopień doktora habilitowanego z fizyki za pracę nad własnościami luminescencyjnymi siarczku cynku aktywowanego różnymi domieszkami – przypomina dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, I Zastępca Rektor Politechniki Białostockiej. - Można powiedzieć, że te prace były w pewnym sensie początkiem prac, które prowadzone są w naszej Uczelni nad fotoluminescencją, nad techniką światłowodową.

Każdy z Wydziałów Politechniki Białostockiej podejmował autonomiczną decyzję, kogo będzie upamiętniało drzewo w budowanym przez uczelnię Ogrodzie Nauki PB:

Ogród Nauki PB z czasem się rozrośnie. Przybędzie mu nowych nazwisk, które sygnują wspaniałe wynalazki, nowe technologie i edukację kolejnych pokoleń młodych inżynierów.

Organizatorem akcji „Ogród Nauki PB” jest Dział Promocji Politechniki Białostockiej.

pb.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!