MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, obecny prorektor ds. nauki i rozwoju, został wybrany 23 kwietnia br. na rektora Politechniki Śląskiej na kadencję 2024-2028. Rektora-elekta poparło 232 elektorów spośród 295 głosujących. O funkcję rektora ubiegał się także dr hab. inż. Krzysztof Wodarski, prof. PŚ.

- Pragnę przekazać podziękowania za docenienie mojej dotychczasowej pracy. Dziękuję za zaufanie mojemu programowi. Za to, że podejmowali Państwo ze mną dyskusję podczas debat, na spotkaniach, przesyłając również pytania, zawsze bardzo życzliwe, zawsze z wielką troską o Uczelnię. Dziękując naszej Wspólnocie, mam na myśli pracowników, doktorantów i studentów. Będę współpracował ze wspaniałym gronem prorektorów. Będziemy otwarci na dialog i na dyskusję. Mam nadzieję, że nasza Uczelnia będzie się rozwijała bardzo dynamicznie. Będziemy zdobywali rozpoznawalność krajową i międzynarodową, a Politechnika Śląska będzie znakomitym miejscem pracy, studiowania, rozwijania własnych pasji, zainteresowań i spełniania marzeń. Cieszę się, że cele, które wymieniłem w swoim programie zostały jeszcze wzbogacone Państwa pomysłami. Traktuję je jako wielkie zobowiązanie. To jest moja deklaracja – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników wyborów prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, rektor elekt.

Rozmowa z rektorem elektem prof. Markiem Pawełczykiem

W programie wyborczym „Nasza Politechnika Śląska. Wspólnie zadbajmy o Nią”, szczegółowo odnosi się do kluczowych spraw dotyczących funkcjonowania uczelni. Odwołuje się do programów Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza, Uniwersytet Europejski EURECA-PRO, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 oraz innych programów rozwojowych, w które jest silnie zaangażowany i które odgrywają szczególne znaczenie dla  PŚ. W części dotyczącej badań naukowych zapowiada m.in. tworzenie unikatowych w skali co najmniej kraju warunków do prowadzenia badań, zwłaszcza interdyscyplinarnych,  podnoszenie zdolności pozyskiwania projektów i prac naukowo-badawczych, tworzenie elastycznej struktury i kariery badawczej. 

Prof. Pawełczyk podkreśla wagę umiędzynarodowienia, deklaruje kontynuację i doskonalenie tego procesu, z wykorzystaniem uniwersytetu europejskiego EURECA-PRO oraz innych sieci międzynarodowych i relacji bilateralnych do tworzenia międzynarodowych, interdyscyplinarnych grup badawczych, wspólnego prowadzenia badań, wnioskowania o fundusze ze źródeł międzynarodowych oraz uatrakcyjniania kształcenia.

Zwracając się do pracowników uczelni deklaruje m.in. zapewnienie transparentnego i sprawiedliwego systemu zatrudnienia, awansów, wynagrodzeń, podwyżek i premii; nieszablonowe wspieranie osób ambitnych i liderów. - Jestem przekonany, że uczelnia powinna zapewnić pracownikom stabilność, swobodę rozwoju własnych pasji oraz ograniczenie zbędnych biurokratycznych obciążeń, mechanizmy podnoszenia kwalifikacji i przejrzysty system awansu.

Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk (ur. 25 października 1970) jest specjalistą w zakresie cyfrowego przetwarzania sygnałów, wibroakustyki i sterowania procesów. W 1995 r. ukończył studia magisterskie na Politechnice Śląskiej, na kierunku automatyka i robotyka, w 1999 r. obronił z wyróżnieniem pracę doktorską, w 2005 r. uzyskał habilitację. W 2014 r. otrzymał tytuł profesora nauk technicznych..

W 2006 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Automatyki, a w 2008 r. został kierownikiem Zakładu Systemów Pomiarowych. Po zmianie struktury Wydziału w 2020 r. został kierownikiem Katedry Pomiarów i Systemów Sterowania (jednej z 12 katedr Wydziału). W 2016 r. został powołany na stanowisko prorektora ds. współpracy i rozwoju Politechniki Śląskiej, od 2020 r. piastował tę funkcję kolejną kadencję.

Prof. Pawełczyk jest liderem pakietu roboczego Governance i członkiem Komitetu Sterującego w konsorcjum EURECA-PRO, odpowiada za program „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Politechnice Śląskiej oraz za proces konsolidacji z uczelniami publicznymi w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Prof. Pawełczyk jest członkiem korespondentem PAN, członkiem Prezydium Komitetu Automatyki i Robotyki PAN, a także 4. zespołów ministerialnych oraz przewodniczącym Konsorcjum Śląskich Uczelni Publicznych. W latach 2020-2021 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym Komitetu Polityki Naukowej, oficjalnego zespołu doradców Ministra Edukacji i Nauki w sprawach naukowych.

Naukowiec uznany w środowisku międzynarodowym jako wieloletni prezes ogólnoświatowego International Institute of Acoustics and Vibration, organizator 16 kongresów i konferencji międzynarodowych, członek komitetów naukowych ok. 70 konferencji, redaktor wielu czasopism międzynarodowych. 

Prof. Marek Pawełczyk podczas Konferencji Studenci Zagraniczni w Polsce, Białystok 2023:

Jest autorem lub współautorem ok. 250 publikacji naukowych, 3 monografii w jęz. angielskim, 12 zgłoszeń patentowych krajowych i międzynarodowych. Kierował pięcioma oraz był wykonawcą w siedmiu projektach KBN, MNiSW, NCBiR i NCN, a także kierował 15 projektami przemysłowymi oraz był wykonawcą w ośmiu projektach. Wiele z jego opracowań zostało wdrożonych, a kolejne są na zaawansowanym etapie komercjalizacji.

W 20123 r. prof. Pawełczyk został uhonorowany nagrodą główną w kategorii OSOBOWOŚĆ w konkursie „Uniwersytety Europejskie – sojusze przyszłości”, organizowanym przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.

Autor ponad 250 publikacji naukowych, w tym 3 monografii autorskich, 4 monografii w języku angielskim. Kierownik 18 projektów badawczych, w tym koordynator projektu w programie Horyzont Europa. Autor około 2000 wdrożeń w przemyśle, 15 zgłoszeń patentowych w RP, UE i USA., autor licznych wdrożeń w przemyśle.

Serdeczne gratulacje!
Perspektywy

fot. Maciej Mutwil

polsl.pl

Prof. dr. hab. inż. Marek Pawełczyk

Kierując przez kilkanaście lat międzynarodowym towarzystwem naukowym i organizując corocznie duże ogólnoświatowe kongresy, opanowałem reguły dyplomacji, zrozumienia dla odmiennych poglądów i poszukiwania kompromisów. Pełniąc szereg funkcji na poziomie kraju, uczestnicząc w wielu radach, komisjach i zespołach, kierując częścią z nich, zwłaszcza Komitetem Polityki Naukowej, będąc aktywnym członkiem Polskiej Akademii Nauk, a także ciągle prowadząc działalność we współpracy krajowej i międzynarodowej oraz w otoczeniu biznesu, lepiej poznałem system nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce oraz za granicą.

To nie służyło zaspokajaniu własnych ambicji, lecz pozwoliło mi proponować dla naszej Uczelni rozwiązania innowacyjne w obszarach nauki, kształcenia i organizacji. Dlatego skutecznie tworzyłem zespoły i występowałem o największe przedsięwzięcia ogólnouczelniane, jak IDUB, EURECA-PRO, projekty PO WER, zwiększające także satysfakcję finansową członków naszej Wspólnoty, wdrażałem nowoczesne działania. Zawsze dotrzymywałem danego słowa, szanowałem dobre imię Politechniki Śląskiej i dbałem o naszą Wspólnotę.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!