MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, obecna rektorka UAM, ponownie będzie rektorką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 19 kwietnia br. decyzją elektorów została wybrana na kolejną kadencję 2024-2028. W głosowaniu, w którym wzięło udział 192 osób (spośród 200 uprawnionych), uzyskała 149 głosów, przeciwnych było 40, trzy osoby wstrzymały się. Była jedyną kandydatką na rektora w nadchodzącej kadencji.

- Uniwersytet jest siedzibą wiedzy, mądrości i rozumu, ale proszę pozwolić, że w tych kilku zdaniach górę wezmą emocje. Tym pierwszym uczuciem, które chciałabym wyrazić, jest ogromna wdzięczność. Bardzo serdecznie dziękuję całej społeczności Uniwersytetu, elektorkom i elektorom, za zaufanie jakim mnie Państwo obdarzyliście powierzając na kolejne cztery lata Uniwersytet pod zarząd mój i mojego zespołu - powiedziała pani Rektor po ogłoszeniu wyników głosowania. - Chciałabym podziękować całej społeczności Uniwersytetu za szereg rozmów, które odbyliśmy. Za atmosferę, która towarzyszyła tym miesiącom kampanii wyborczej na naszym Uniwersytecie. Wszystko odbyło się w sposób merytoryczny, spokojny. Mimo różnych zdań, które w tak dużej społeczności muszą istnieć, wszystkie nasze rozmowy mieściły się w tym standardzie akademickości, który powinien być wzorem dla każdej debaty. Wchodzimy w nowy rok akademicki w stabilnej, dobrej pozycji. Rozszyfrowując skrót UAM powiedziałabym, że jesteśmy uniwersytetem ambitnym i mocnym. W następnej kadencji mamy kilka priorytetów. To przede wszystkim umiędzynarodowienie, rozwój programu Uczenia Badawcza, unowocześnienie dydaktyki i badań. W tym roku kończymy 105 lat, zaczęliśmy znakomicie następnych 100 lat naszej historii. Życzę, by były to lata powodzenia, satysfakcji i względnego spokoju - dodała prof. Bogumiła Kaniewska.

- Gdy w 2020 roku zdecydowałam się kandydować w najważniejszych wyborach na naszym Uniwersytecie, pisałam, że po czterdziestu latach związku z UAM przestał on być dla mnie miejscem pracy, a stał się moim zawodowym domem. Dzisiaj mogę to zdanie powtórzyć i wzmocnić: ostatnie cztery lata całkowicie poświęciłam pełnieniu funkcji rektora. Moje zaangażowanie wykracza również poza granice uniwersytetu: zależało mi, aby pozycja UAM umacniała się nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce, lecz także na poziomie ogólnokrajowym i poza krajem – podkreślała ważną dla niej i uczelni działalność w swoim programie wyborczym „ Uniwersytet jeszcze bliżej”.

Prof. Bogumiła Kaniewska (ur. w 1964 r.) w 1988 r. ukończyła literaturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1995 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych, w 2001 r. habilitowała się na UAM. W 2015 r. otrzymała tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 2005-2012 była zastępcą dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. W 2012 r. jako pierwsza kobieta objęła funkcję dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, w latach 2016-2020 była prorektorem ds. studenckich Jest kierownikiem Zakładu Semiotyki Literatury Instytutu Filologii Polskiej na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej. Od września 2010 roku jest rektorem UAM.

Nadzorowała – w ramach udziału w konsorcjum EPICUR – przygotowanie wniosku, który zaowocował przyznaniem UAM statusu Uniwersytetu Europejskiego. Zainicjowała takie projekty, jak program wsparcia psychologicznego dla studentów, a także akcję "Widzialna Ręka UAM". Bierze aktywny udział w projekcie "Gdy Nauka jest Kobietą".

Specjalizuje się w historii literatury, literaturze współczesnej i teorii literatury. Jako badacz specjalizuje się w historii literatury, literaturze współczesnej i teorii literatury. Jest autorką blisko 100 prac naukowych – książek i artykułów. Jest także tłumaczką prozy anglojęzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy dziecięcej, która stanowi jej wielką pasję.

Cztery lata wcześniej była pierwszą rektorką w dziejach 100 letniej uczelni, jej reelekcja w 2024 roku upoważnia do stwierdzenia, że nadal jest pierwszą-drugą rektorką w dziejach prawie 105 letniej uczelni. „Po raz pierwszy” często towarzyszy w jej aktywnościach. W kadencji 2020-2024 jest przewodniczącą Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich i pierwszą kobietą na tym stanowisku.

W 2024 r. została powołana do Zespołu Ekspertów ds. Krajowej Strategii Umiędzynarodowienia, inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu stworzenia spójnej i efektywnej strategii, która umożliwi polskim instytucjom naukowym i edukacyjnym lepsze włączenie się w globalny kontekst nauki i edukacji.

Pracuje w jury trzech konkursów literackich, w tym Poznańskiej Nagrody Literackiej przyznawanej od 2015 roku i fundowanej przez Miasto Poznań oraz UAM. Działa także w Komitecie Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, w którym w latach 2007-2010 była przewodniczącą Komisji Edukacji, a w latach 2011-2014 zastępcą przewodniczącego KNoL. Pełniła także funkcje eksperckie z ramienia Komisji – m.in. w zakresie ewaluacji czasopism naukowych oraz oceny studiów nauczycielskich.

amu.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!