MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 zaskoczył wynikami: XIII LO w Szczecinie jest ponownie najlepszym liceum ogólnokształcącym w Polsce, a Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie jest po raz pierwszy najlepszym technikum.

Szczecińskie LO, które w latach 2004-2010 siedem razy z rzędu zajmowało pierwsze miejsce, triumfalnie powróciło na  najwyższe podium po kilku latach zbierania sił w tej ogólnopolskiej konkurencji. Natomiast zwycięstwo technikum w Kleszczowie, które po raz pierwszy pojawiło się  w rankingu w 2014 roku na 9 miejscu, prawdopodobnie zaskoczyło ich samych. 

Złote, Srebrne i Brązowe... najlepsze polskie szkoły ponadgimnazjalne to miejsca, gdzie zaczyna się dobra przyszłość. Nie tylko uczniów, ale i nas wszystkich, naszego kraju, Europy, świata. Przyglądamy się tym szkołom od 18 lat, staramy się poznać ich receptę na sukces i upowszechnić ją, z korzyścią dla całego systemu edukacji. Dobra szkoła była, jest i będzie na wagę złota!

Do naszej szkoły można przychodzić choćby dla przyjemności - mówią często uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, wielokrotnego zwycięzcy Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz najlepszej szkoły 15-lecia w rankingu Perspektyw.  Twierdzi tak też Wojtek Szwarc, tegoroczny maturzysta, finalista Olimpiady Fizycznej i Informatycznej. Na czym polega magia tej szkoły, jej wyjątkowość?

Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie w tym roku świętuje 110. rocznicę powstania. To jedna ze starszych, ciągle istniejących stołecznych szkół. Nazywana królestwem matematyki, fizyki i informatyki jest też miejscem, gdzie troska o wartości – takie jak patriotyzm, niezależność myślenia i odpowiedzialność – nabiera rzeczywistego kształtu. Przestrzenią, gdzie współpraca z absolwentami daje poczucie przynależności do wielopokoleniowej wspólnoty, którą nazwać można rodziną.

Liceum Akademickie UMK w Toruniu od wielu lat znajduje się w czołówce szkół w Polsce. Bryluje w Rankingu Szkół Ponadgimnazjanych Perspektyw.  Od 2011 r. nie schodzi z podium – trzy razy zajęło pierwsze miejsce, raz drugie, teraz trzecie. Jaki jest przepis na sukces, jak utrzymać tak wysoką formę edukacyjną. Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu mówi, że to pytanie często pojawia się w rozmowach.

Ranking Liceów Warszawskich od momentu swojego pojawienia się stał się niezwykle popularny – i to nie tylko w stolicy. Przypomnijmy, że w pierwszej połowie lat 90. ruszyła do szkół średnich (nie było gimnazjów) czołowa fala wyżu demograficznego. Jednocześnie rosła ranga dobrego wykształcenia, coraz więcej osób poszukiwało informacji o specyfice szkół, ich mocnych i słabych stronach.

2 Społeczne LO im. Pawła Jasienicy w Warszawie jest jedną z pierwszych niepublicznych szkół w Polsce – istnieje od 1989 r., w zeszłym roku wraz z uczniami i absolwentami świętowało 25-lecie.

– Otwarci, przyjaźni, życzliwi – to przepis na sukces edukacyjny: robić szkołę, w której stawiamy sobie duże wymagania (nauczyciele uczniom, ale i odwrotnie!), ale dbamy też o dobrą atmosferę – wzajemnego zaufania, szacunku, współpracy – mówi Anna Sobala-Zbroszczyk, dyrektorka szkoły.

Futurolodzy kreślą różne scenariusze rozwoju rzeczywistości. Niezależnie od prezentowanych wizji, działania człowieka stanowią ważną składową określającą kierunki przewidywanych przemian cywilizacyjnych. Skuteczność tych działań zależy przede wszystkim od tego, jak ludzie zostaną przygotowani do realizowania owych zmian, na jakie wartości będą się orientować, czy i na ile potrafią wytrwać w swoich wyborach, czy znajdą siły i środki do ochrony tego, co uznają za cenne i warte urzeczywistniania. Nic więc dziwnego, że coraz powszechniej kształt naszej przyszłości wiązany jest z jakością edukacji.

W ofertach kształcenia polskich uczelni coraz częściej pojawiają się nowe, interdyscyplinarne kierunki, związane z zawodami przyszłości. Jednym z nich jest Analiza i kreowanie trendów. Pierwsi studenci rozpoczną kształcenie już w nadchodzącym roku akademickim. W innowacyjnym programie studiów skoncentrowano się na powiązaniu wiedzy z praktycznymi umiejętnościami. Na uczelniach holenderskich i brytyjskich jego odpowiednikiem jest trendwatching ‑ młoda i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy i kompetencji zawodowych.

Czy wiesz, że możesz konstruować łaziki marsjańskie, projektować miasta, budować samochody wyścigowe i urządzenia medyczne, tworzyć programy komputerowe? Takie możliwości dają Ci studia na Politechnice Białostockiej!  Od architektury poprzez budownictwo, informatykę, logistykę, mechanikę i budowę maszyn po zarządzanie i inżynierię usług – Politechnika Białostocka kształci na atrakcyjnych kierunkach studiów pierwszego stopnia (inżynierskich i licencjackich), które możesz kontynuować na studiach magisterskich.

Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza to najstarsza uczelnia techniczna w południowo-wschodniej Polsce. Już od 65 lat tutejsi naukowcy – łącząc tradycję z nowoczesnością – budują przyszłość. Na 6 wydziałach jest 25 kierunków studiów. na uczelni, Pod opieką blisko 800 nauczycieli akademickich, kształci się prawie 17 tys. studentów.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt