Prawdopodobnie już w najbliższy poniedziałek prof. Przemysław Czarnek obejmie oficjalnie stanowisko Ministra Edukacji i Nauki. Wymuszona koronawirusem zwłoka w powołaniu szefa połączonych resortów (oświaty i wychowania oraz nauki i szkolnictwa wyższego) zakończy się. To dobrze, gdyż sytuacja wymusza konieczność skoordynowanych działań - zarówno w łączonych działach gospodarki, jak i na ich styku. Jako Fundacja, która zawsze starała się "łączyć maturę ze studiami" dobrze o tym wiemy!
Wdrażana w Polsce Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB) wzbudza zainteresowanie na świecie. W bieżącym numerze University World News, prestiżowego tygodnika internetowego o światowym zasięgu, ukazał się – przygotowany na zamówienie redakcji – artykuł pt. Optimism for new era of excellence for Polish universities komentujący konferencję na temat IDUB, która odbyła się w połowie września w Starej Bibliotece UW.
Tadeusz Mazowiecki zawsze czuł odpowiedzialność – za kraj, który kochał, za ludzi, na których krzywdę był szczególnie wrażliwy, za świat. Bardzo cenił energię, entuzjazm i pomysły młodych ludzi. Podkreślał, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak toczy się świat. Przyznając nagrodę jego imienia, chcemy zwrócić uwagę na odpowiedzialność, która budzi się w ludziach młodych, a która w połączeniu z ich młodzieńczym zapałem może zrodzić rzeczy naprawdę ważne. Tym samym, chcemy podkreślić znaczenie głosu młodego pokolenia i efektów włączenia go we wspólną przestrzeń działania, jaką jest miasto.
Tuż przed rozesłaniem tydzień temu poprzedniego Newslettera Akademickiego nasz grafik wmontował w główne zdjęcie (z inauguracji na PW) krzywą zachorowań z 2 października, gdyż była obawa, że zaczyna ona wchodzić we wzrost wykładniczy. Niestety, intuicja go nie zwiodła – w piątek 2 października odnotowano 2297 nowych zachorowań, a w piątek 9 października jest ich 4739. Oznacza to, że trzeba ogłosić Alert dla uczelni. Na Politechnice Wrocławskiej już to zrobiono!
Galopująca pandemia sprawia, że wszyscy żyjemy w innych, niż jeszcze przed miesiącem, realiach. Przed wyzwaniem stanęli zarówno studenci, jak i wykładowcy. To z czym społeczność akademicka będzie musiała się zmierzyć w nowym roku akademickim wypunktowali rektorzy w swoich inauguracyjnych wystąpieniach. Na szczęście nie brakuje w nich pewnej dozy optymizmu.
© 2026 Perspektywy.pl O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki | Ustawienia prywatności