Za nami pierwszy dzień czternastej już konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”, tym razem odbywającej się wyłącznie w formule online. Wydarzenie co roku organizują wspólnie Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a gospodarzem tegorocznej konferencji jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Times Higher Education po raz trzeci opublikował zestawienie uczelni wyższych realizujących 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju określonych w Agendzie 2030. Uniwersytet Gdański uzyskał wysoką pozycję w zakresie realizacji Celu 14. „Życie pod wodą”, znajdując się w przedziale 101-200 na 379 uczestników z całego świata. W tym samym przedziale notowany jest w zakresie realizacji Celu 11. „Zrównoważone miasta i społeczności” (na 656 uczelni), zajmując 1. miejsce w Polsce.
Od ponad roku musimy się mierzyć z nową rzeczywistością. Pandemia wymusiła na wielu z nas podjęcie pracy zdalnej. Z tego powodu studenci Akademii Górniczo-Hutniczej Im. Stanisława Staszica w Krakowie, działający w Studenckim Kole Naukowym “Zarządzanie” postanowili zrealizować projekt społeczny “Time Keepers, czyli zarządzaj swoim czasem!” w ramach ogólnopolskiego programu “Zwolnieni z Teorii”.
Paderewski Academy to seria zamkniętych paneli, podczas których eksperci z dziedziny public policy omawiają najważniejsze problemy gospodarczo-społeczne, przed którymi stoimy u progu kolejnej dekady. Uczestnicząc w wydarzeniu będziecie mogli poznać techniki pisania artykułów naukowych, przeanalizować case study transformacji energetycznej w Polsce czy wziąć udział w konkursie na publikację własnych analiz na łamach najlepszego polskiego think tanku. Dla każdego z uczestników przewidujemy certyfikat oraz bardzo atrakcyjne upominki. Projekt zakończy się debatą, w której uczestniczyć będą liderzy najważniejszych ruchów społecznych na polskiej scenie politycznej.
Lara Maria Guedes Gonçalves Costa z Brazylii (studentka UJ), Marlon Souza Luis z Kanady (GUMed), Yash Chawla z Indii (PWr), Aliaksandra Shmyk z Białorusi (PW) i Deepjyoti Nath z Indii (UŁ) są laureatami jedenastej edycji Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce INTERSTUDENT 2021. Mimo pandemii, organizatorzy otrzymali rekordową liczbę zgłoszeń.
22 kwietnia br. Fundacja Edukacyjna Perspektywy i Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zaprezentowali raport „Kobiety na politechnikach 2021”. Z publikacji wynika, że wzrasta udział kobiet wśród studentów kierunków związanych z nowymi technologiami i informatyką. Tempo wzrostu jest jednak niskie i występują duże różnice pomiędzy uczelniami. W okresie 2015–2020 udział kobiet wśród studentów kierunków nowo technologicznych, zarówno na uczelniach publicznych, jak i na uczelniach niepublicznych zwiększył się zaledwie o jeden punkt procentowy (15 proc. vs 16 proc.). Nawet w tych publicznych szkołach wyższych, na których kobiety stanowią zdecydowaną większość, kierunki nowo technologiczne są domeną mężczyzn. Przykładowo, na uczelniach pedagogicznych studentki tych kierunków stanowią tylko 20 proc. Z raportu wynika również, że wśród kadry naukowej z tytułem profesora znacznie mniej jest kobiet niż mężczyzn.
© 2026 Perspektywy.pl O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki | Ustawienia prywatności