Mamy w Polsce kilkadziesiąt miast akademickich, ale tylko jedno aż tak silnie akcentuje tę wartość: wjeżdżających witają tablice z napisem „Łódź Miasto Akademickie”. I tak jak kilkadziesiąt lat temu nie można było wyobrazić sobie Łodzi bez zakładów włókienniczych, tak dziś ponad 80 tysięcy młodych ludzi – kształcących się na tutejszych uczelniach – nadaje miastu młodzieńczy ton.
Najstarsze w Polsce tradycje akademickie, pełne spektrum oferty kształcenia (uczelnie humanistyczne, techniczne, artystyczne i in.), życie kulturalne nie do ogarnięcia w ciągu pięciu lat studiów, umiędzynarodowione środowisko… To tylko niektóre z atutów Krakowa, którymi miasto nieodmiennie przyciąga studentów z różnych regionów Polski.
Chyba nie ma w Polsce drugiego takiego miasta, wokół którego narosłoby tyle krzywdzących stereotypów. Białystok raz jest stolicą ksenofobii i rasizmu, raz ośrodkiem disco polo, a zawsze funkcjonuje jako coś w rodzaju udawanej metropolii – bo jakąś swoją metropolię i tzw. ściana wschodnia Polski mieć musi. Tymczasem z żadną z tych etykietek nie zgadzają się białostoccy studenci, ani ci, którzy do stolicy Podlasia przyjechali kilka lat temu, ani tym bardziej ci, którzy tam od urodzenia mieszkają.
Maciej Szczepański, student na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UPWr, zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt. Na początek będą to dwie protezy: dla 3-letniej Soni, która potrącona przez samochód, straciła część tylnej łapy i 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę.
Chcesz założyć startup lub z sukcesem prowadzić rodzinną firmę? A może w przyszłości będziesz właścicielem firmy? Weź udział w spotkaniu online dla kandydatów na studia zarządzanie rozwojem przedsiębiorstwa – perspektywa właścicielska w Akademii Leona Koźmińskiego.
W Teatrze Collegium Nobilium sezon zacznie się już 3 września – trochę z radością, a trochę ze smutkiem, ponieważ z jednej strony pierwszym granym spektaklem będzie niewątpliwy „hit” teatralny, czyli „Przybysz”, w reżyserii Wojciecha Kościelniaka, a z drugiej – będzie to pożegnanie z tym tytułem. Wniosek – nie należy przegapić!
© 2026 Perspektywy.pl O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki | Ustawienia prywatności