MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

artykuł sponsorowany

Konkurs „Otwórz się na studia w Maastricht”

Holenderskie Maastricht to tętniące życiem miasto zapewniające studentom nowoczesne zaplecze naukowe. Tutejszy uniwersytet zaprasza młodzież z całego świata, oferując studia z wykładowym językiem angielskim. Tegoroczni maturzyści z Polski mogą wygrać wycieczkę do Maastricht oraz udział w „Bachelor’s Open Day”, czyli Dniach Otwartych uczelni, w konkursie emitowanym od 10 lutego na antenie Programu 4 Polskiego Radia.

Blisko 130-tysięczne holenderskie Maastricht jest międzynarodowym ośrodkiem naukowym przyciągającym ludzi z całego świata. Widoczna tu wielokulturowość związana jest z działalnością uniwersytetu, który rozwija się w południowej Limburgii od lat 70-tych. Połowa pracowników uczelni oraz studentów pochodzi spoza Holandii reprezentując ponad 100 różnych narodowości. Obok Europejczyków, to przede wszystkim osoby pochodzące z Azji oraz Ameryki Środkowej i Południowej. Misją uniwersytetu jest stworzenie przestrzeni dla wymiany wiedzy i doświadczeń na poziomie międzynarodowym oraz przygotowanie młodych ludzi do życia w globalnym społeczeństwie.

Maastricht otwiera się dla Ciebie, Ty otwórz się na Maastricht!

Klimat uczelni w Maastricht najlepiej oddaje Bachelor’s Open Day – Dni Otwarte, podczas których można dokładnie zapoznać się z ofertą studiów licencjackich. Wydarzenie ma na celu prezentację uczelni, kierunków studiów, stosowanych metod nauczania, nakreślenie perspektyw zawodowych przyszłych studentów, ale też przybliżenie niezwykłej atmosfery miasta. Podczas Bachelor’s Open Day można dowiedzieć się jak aplikować na studia, wziąć udział w przykładowych zajęciach oraz przekonać się, jak wyglądają realia studenckiego życia w Holandii. Uczestnicy mają szansę zarówno wysłuchać prezentacji poszczególnych wydziałów, jak również zadać pytania studentom i wykładowcom. W całym mieście zaplanowano na ten dzień wiele atrakcji.

Uniwersytet zaprasza wszystkich tegorocznych maturzystów do udziału w konkursie „Otwórz się na Maastricht” organizowanym przez uczelnię i Program 4 Polskiego Radia. Nagrodą główną jest wycieczka do Maastricht na weekend 14-16 marca 2014 r., kiedy odbędzie się Bachelor’s Open Day. Szczegóły konkursu przybliży audycja „4 do 4”, emitowana pomiędzy 10 a 14 lutego 2014 po godzinie 14 na antenie Czwórki. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.czworka.polskieradio.pl oraz www.maastrichtuniversity.nl/poland

Uniwersytet w Maastricht wśród najlepszych na świecie

Polacy studiujący na Uniwersytecie w Maastricht doceniają nie tylko jego multikulturowy charakter, ale również wysoką pozycję w międzynarodowych rankingach oraz efektywne metody kształcenia. W najnowszej edycji prestiżowej klasyfikacji Times Higher Education uczelnia znalazła się wśród 100 najlepszych uniwersytetów świata. Z kolei w tegorocznym rankingu najmłodszych uniwersytetów na świecie QS World University Rankings® uczelnia zajęła wysoką 6. pozycję. Dziennik Financial Times przyznał w swoim rankingu 4. miejsce kierunkowi International Business, porównując wysokość czesnego i średnią zarobków absolwentów 3 lata po studiach. Na silną pozycję Uniwersytetu składają się również m.in. wysoka liczba międzynarodowych studentów i pracowników, jakość prowadzonych badań naukowych, a także wysoki odsetek zatrudnienia wśród absolwentów. Prawie ¾ osób z dyplomem szkoły znajduje pracę w 1,5 roku po ukończeniu studiów, a ok. 20% kontynuuje ścieżkę naukową.

Problem Based Learning

Większość zajęć na Uniwersytecie w Maastricht prowadzona jest metodą Problem Based Learning w kilkunastoosobowych  grupach, w języku angielskim. Każdy temat jest poprzedzony krótkim wprowadzeniem, następnie studenci samodzielnie przygotowują się do dyskusji na podstawie wskazanych materiałów. Prowadzący (nazywany tutorem) odgrywa rolę moderatora oraz tłumaczy trudniejsze zagadnienia. Dzięki metodzie angażującej studentów, materiał jest lepiej zapamiętywany, a dodatkowe umiejętności, jak wystąpienia publiczne, sztuka argumentacji, asertywność i niezależność są intensywnie rozwijane.

Inspirujące otoczenie

Większość wydziałów Uniwersytetu znajduje się w średniowiecznym centrum miasta położonym nad rzeką Mozą. Mury zabytkowych kamienic uzupełnia wysmakowany styl architektoniczny wnętrz, w którym dominuje metal i szkło. Wszystkie zabudowania należące do uczelni zostały zaprojektowane tak, by zapewniały przestrzeń zarówno do nauki, jak i spędzania wolnego czasu w szerszym gronie. Wśród ulubionych miejsc studentów znajdują się m.in. biblioteka z pomieszczeniami do nauki indywidualnej i w grupach, przystępna cenowo restauracja w gmachu wydziału ekonomicznego (tzw. „Mensa”), kawiarnia przypominająca salon „Bandito”, aula w zabytkowym kościele, czy liczne i dobrze wyposażone pracownie komputerowe.

- Maastricht jest typowym, bardzo żywiołowym, studenckim miastem. Na uczelni jest dużo miejsc do spędzania czasu ze znajomymi, a w mieście wiele kawiarni, restauracji i klubów. Można tu fajnie spędzić czas. Poza tym Maastricht jest świetną bazą wypadową. Łatwo dostać się np. do Amsterdamu, Brukseli, Aachen czy Paryża – powiedział Jakub Podliński z Olsztyna, student II roku.

Przystępne koszty

W Maastricht studia po angielsku dla obywateli krajów Unii Europejskiej będą kosztować w roku akademickim 2014/2015 1.906 euro, czyli niecałe 8.000 zł za rok. Jest to wielokrotnie mniej niż np. w Wielkiej Brytanii, gdzie czesne dla studentów rozpoczynających studia w 2014 r. wyniesie średnio ok. 8 650 funtów[1] (czyli ponad 43 500 zł). Ponadto Polacy uczący się na Uniwersytecie w Maastricht mogą ubiegać się o stypendium rządu holenderskiego w wysokości 272 euro miesięcznie (ok. 1.150 zł). Warunkiem uzyskania wsparcia jest jednoczesna nauka i praca, np. w lokalnej restauracji. W ramach stypendium studenci otrzymują także kartę, która uprawnia do bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji na terenie całego kraju.

- Zawsze chciałem wyjechać na studia za granicę. Rozważałem podjęcie nauki na kierunkach ekonomicznych w Wielkiej Brytanii i w Maastricht. Porównanie kosztów życia i studiowania na wyspach z tymi w Holandii przekonały mnie do uczelni w Maastricht – powiedział Mateusz Marciniak z Poznania, student I roku.

Kontakt dla studentów: Information Desk, (+31) 43 388 5388, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy również na stronę www.maastrichtuniversity.nl/poland oraz Maastricht University na Facebooku
Zdjęcia studentów: Nadia Hagen

[1] Źródło: www.telegraph.co.uk

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt