MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


28 października 2019 r. odbyło się ostatnie szkolenie programu „Uczelnia w Mediach Społecznościowych” organizowane przez Fundację Edukacyjną Perspektywy i Przestrzeń from Facebook. Tym razem pracownicy uczelni zgłębiali zagadnienia dotyczące komunikacji wizualnej. Trenerzy Facebooka i eksperci akademiccy pokazali w jaki sposób tworzyć treści kreatywne i dokonali analizy wybranych kampanii promocyjnych uczelni.

Akademia Liderek Biznesu i Społeczeństwa Obywatelskiego to program edukacyjno-mentoringowy dla młodych kobiet, które chcą rozwinąć swoją karierę zawodową. W ciągu sześciu miesięcy studentki ostatnich lat uczestniczą w warsztatach i spotkaniach z liderkami biznesu. Pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, organizacji pracy, zarządzania zespołem, czy budowania marki osobistej.

Już po raz dwudziesty czwarty odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. W zawodach, które w tym roku zostały zorganizowane 26-27 października na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ, startowało 45 studenckich drużyn 3-osobowych, w tym 7 zespołów z Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzi programiści mieli do rozwiązania 12 zadań w regulaminowym czasie 5 godzin zegarowych. Najlepszy okazał się zespół z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – studenci Łukasz Kondraciuk, Konrad Paluszek i Marek Skiba rozwiązali dziewięć zadań w . Kolejny był zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego (w składzie Mateusz Rzepecki, Michał Górniak i Anadi Agrawal – rozwiązali też 9 zadań, ale otrzymali 19 minut kary czasowej), a trzecie miejsce zajęła drużyna z UJ (Bartosz Podkanowicz, Krzysztof Potępa, Krzysztof Pióro).

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Radą Dzieci i Młodzieży zachęcają szkoły i inne placówki oświatowe w Polsce i za granicą do włączenia się w akcję Szkoła do Hymnu. By wziąć udział w tej inicjatywie, wystarczy do 7 listopada do godz. 15:00 zgłosić szkołę przez System Informacji Oświatowej, zakładka Ankieta (placówki polonijne i szkoły polskie za granicą mogą się zgłaszać e-mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Akcja polega na odśpiewaniu przez społeczność szkolną czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego – wykonanie hymnu powinno się odbyć 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11.

5 listopada Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie była gospodarzem posiedzenia kapituły Rankingu Liceów i Techników Perspektywy. Gości: dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych, członków Komisji ds. Kształcenia KRASP oraz przedstawicieli olimpiad powitał rektor APS, prof. dr hab. Stefan M. Kwiatkowski, który zauważył, że ranking zyskał nie tylko rozgłos w mediach, ale też, co ważniejsze, stanowi dziś ważny punkt odniesienia dla rodziców, młodzieży i nauczycieli polskich szkół. Obrady oprowadził prof. dr hab. Jan Łaszczyk, przewodniczący Kapituły Rankingu.

Powstała w 2017 r. z inicjatywy prof. Mirosława Wielgosia – rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Fundacja Rozwoju Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z powodzeniem wspiera rozwój polskiej medycyny, pomaga chorym dzieciom oraz prowadzi edukację zdrowotną. Zbudowana sukcesami dotychczasowych projektów, planuje ich kontynuację i rozwój w kolejnych latach.

30 października w podziemiach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie odbyło się otwarcie nowej przestrzeni sportowej, z której korzystać będą studenci i pracownicy UW. Jest to pierwszy tego rodzaju wielofunkcyjny obiekt sportowy Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu i pierwsza zakończona inwestycja programu wieloletniego.

W październiku 2019 Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje aktorom, spośród których Jury (powoływane spośród osobistości świata kultury) wyłoni laureata kolejnej edycji Nagrody.

W listopadzie aż dwie premiery na deskach Akademii Teatralnej i Teatru Collegium Nobilium!  Pierwsza premiera już 9 listopada! Piotr Ratajczak przygotowuje ze studentami kierunku aktorstwo dramatyczne, spektakl pt. „Niepodlegli”:

Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytet Wrocławski to zwycięzcy konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza". Laureatów konkursu przedstawił 30 października wicepremier Jarosław Gowin w obecności przewodniczącego międzynarodowego zespołu ekspertów prof. Lauritza Holm-Nielsena z Danii.

Dynamiczny rozwój sektora technologicznego sprawia, że studenci już podczas studiów, szukają możliwości zdobycia praktycznych umiejętności, które przełożą wiedzę akademicką na wiedzę zawodową. Pomocną dłoń, w kierunku ambitnych i głodnych wiedzy pasjonatów, coraz częściej wyciągają firmy technologiczne. Z początkiem roku akademickiego ruszają zapisy na DaftAcademy – cykl praktycznych, bezpłatnych kursów specjalistycznych dla studentów i absolwentów, chcących poszerzać i wzbogacać nabytą już wiedzę, o nowe umiejętności. Zajęcia odbędą się na wybranych warszawskich uczelniach, a poprowadzą je eksperci, na co dzień pracujący w polskich startupach.

W październikowym numerze miesięcznika „Perspektywy” zamieściliśmy TOP-20 Cybersecurity Women in Poland – pierwsze zestawienie wybitnych Polek z obszaru bezpieczeństwa cyfrowego. Lista powstała, ponieważ cyberbezpieczeństwo to dziedzina silnie zdominowana przez mężczyzn (tylko 11% pracowników zajmujących się cybersecurity to kobiety), a jak twierdzą eksperci, taka sytuacja jest alarmująca – w dążeniu do bezpieczeństwa cyfrowej przestrzeni pomóc może tylko różnorodność perspektyw w rozwiązywaniu problemów związanych z cyberatakami. Tworząc listę, chcieliśmy docenić, wyróżnić i wypromować kobiety zajmujące się w tym zakresie zarówno technologiami i badaniami, jak i edukacją oraz politykami publicznymi. Naszym celem – jako miesięcznika edukacyjnego – jest zainspirowanie młodego pokolenia kobiet wybitnymi wybitnymi wzorcami kobiet, które w tym obszarze odnoszą sukcesy, których przecież, nawet w dziedzinie silnie zdominowanej przez mężczyzn, nie brakuje.

Bazy danych i narzędzia bibliometryczne – wyzwania i możliwości – to temat trzeciego seminarium w ramach International Visibility Project realizowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Spotkanie odbyło się 29 października w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 20 uczelni zaangażowanych w projekt.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła Top-20 Women in Cybersecurity – to nierangowana lista 20 wybitnych Polek, które zawodowo zajmują się tematyką cyberbezpieczeństwa, przyglądając mu się z różnych perspektyw (m.in. technologicznej, prawnej, biznesowej czy edukacyjnej). Na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu, która odbyła się 28 października w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, obecne były wpisane na listę Perspektyw: Ewa Piłat, Global Chief Information Security Officer w Willis Towers Watson, oraz Beata Legowicz, cyberprofilerka. O kobietach z listy oraz o zbliżającym się kongresie Perspektywy Women in Tech  Summit mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni zestawienia Top-20 Women in Cybersecurity.

Ranking wszystkich 66 miast na prawach powiatu 2019 i konferencja Europolis. Dlaczego do jednych miast młodzi ludzie lgną, a inne opuszczają? Jakiej przestrzeni miejskiej chcą/potrzebują? Jak ich wspierać na lokalnym rynku mieszkaniowym? Jak uczyć o samorządności, włączać w działania lokalne i myśleć strategicznie o młodzieży?

Spośród 12 tysięcy uczelni biznesowych na świecie „Financial Times” wskazuje dziś pierwszą setkę najlepiej kształcących na magisterskich studiach z zarządzania. Wśród nich są dwie uczelnie z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 42. miejsce i Szkoła Główna Handlowa, która znalazła się na 58. pozycji, a także 5 innych uczelni z Europy Środkowo-Wschodniej.

Przedstawiciele Społecznego Towarzystwa Oświatowego – największej organizacji zrzeszającej szkoły niepubliczne – spotkają się w Gdańsku, by rozmawiać o kondycji polskiej edukacji. Jubileuszowa, XXV Konferencja Programowa STO, potrwa od 25 do 27 października br.

Czy niesłyszący mogą zagrać We will rock you? Okazuje się, że tak. Po raz pierwszy w Polsce niesłyszące dzieci i młodzież stworzyły wyjątkową orkiestrę. Dzięki bum-bum rurkom i etnicznym bębnom wcieliły się w role muzyków i odkrywały niezwykły świat dźwięków.

Politechnika Śląska imponująco zadebiutowała w rankingu Times Higher Education „by subject”: zajęła wysokie miejsca w dwóch dyscyplinach: Engineering and Technology oraz Computer Science.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „ Przyszłość badań naukowych w świetle prawa autorskiego, kodeksów etycznych naukowców oraz kryteriów ocen jakości badań.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt