MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

To dobra wiadomość dla środowiska akademickiego - Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie zmieni nazwę na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza. Podczas wspólnej konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin przekazał podpisane w tej sprawie rozporządzenie na ręce rektora uczelni, prof. dr hab. Anny Wypych-Gawrońskiej.

14 maja 2018 r. swoją działalność na Europę rozszerzyła specjalizująca się w tematyce obronności i bezpieczeństwa narodowego szkoła Daniel Morgan Graduate School of National Security (DMGS).

9-11 czerwca 2018 r. w MWSLiT we Wrocławiu, dla wszystkich studentów i absolwentów uczelni, już po raz piąty odbędą się TARGI PRACY.

W dniach 19 – 20 maja br. odbywać się będą finałowe rozgrywki  II edycji warszawskiego turnieju sportów elektronicznych “Rush Tournament ZDZ Warszawa”

14 maja 2018 r. odbyło się wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gmach powstaje na terenie kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury 81, pomiędzy Centrum Biblioteczno-Informacyjnym a Centrum Badań Przedklinicznych.

W kwietniu przebywała w Taszkiencie, Samarkandzie i Bucharze misja edukacyjna UZBEKISTAN 2018, największa w historii współpracy akademickiej pomiędzy naszymi krajami. Połączyliśmy siły 17 polskich uczelni, MNiSW, KRASP, Ambasady RP, IROs Forum i Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", aby zdynamizować współpracę polskiego szkolnictwa wyższego z tym niezwykłym krajem leżącym w sercu Azji Centralnej.

19 i 20 maja odbędzie się kolejna edycja Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, pełna atrakcji dla wszystkich miłośników zwierząt

Prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gheorgha Asachiego w Jassach, w Rumunii. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się 10 maja w auli głównej uniwersytetu.

Znamy już finalistów 17. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Uznanie jury zyskały prace i postawy twórcze 25 młodych adeptów sztuki z całej Polski. W ten sposób zakończył się pierwszy etap konkursu. Etap drugi odbędzie się 25 czerwca br. w Muzeum nad Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie podczas wernisażu wystawy finałowej ogłoszone zostaną również nazwiska laureatów.

19 maja 2018 r., w godz. 18:00-24:00, wstęp wolny. Czy wiesz jak wiele przedmiotów codziennego użytku to wynalazki polskich twórców? Czy wiesz od kiedy i w jaki sposób chroniony jest w Polsce znak towarowy Coca-Coli? Co wynalazcom daje patent i w jakich sytuacjach może się przydać? W jaki sposób działa system ochrony własności intelektualnej i kto może z niego skorzystać? Czy wiesz dlaczego Urząd Patentowy RP został powołany dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego jako jedna z pierwszych instytucji po odzyskaniu przez Polskę niepodległości? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź podczas „Nocy Muzeów” w Urzędzie Patentowym RP. Oprócz tego dowiesz się jak działają różnego rodzaju wynalazki np. drony i samochody elektryczne. Obejrzysz najstarsze polskie księgi patentowe i poznasz bogatą historię polskiej myśli technicznej.

Pieniądze na studiowanie bez podejmowania pracy - 5 stypendiów dla tegorocznych maturzystów - terminy zgłoszeń w maju i czerwcu 2018. roku

Na Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się 7 maja pierwsza odsłona drugiej serii spotkań z cyklu SciVal Forum Polska organizowanych wspólnie przez Elsevier i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". W spotkaniu otwierającym wzięło udział prawie 100 przedstawicieli uczelni, a każdemu z wystąpień programowych towarzyszyła ożywiona dyskusja i pytania.

Nareszcie! Wszyscy na to czekali – Scena TCN otwiera się dla najmłodszych widzów! Już 12 maja, o godz. 12.00 odbędzie się premiera spektaklu „zAgatkowy Dom”, w reż. Kamili Straszyńskiej i Wojciecha Raszewskiego.

Jak zdobyć pracę w branży zgodnej ze studiami? Najlepiej zaczynając od płatnego stażu. Do końca maja trwa nabór do Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Na studentów i absolwentów czeka ponad 100 płatnych, wakacyjnych staży w blisko 30 polskich firmach. Program daje duże szanse na zatrudnienie i wynagrodzenie nie mniejsze niż 2500 złotych.

Podczas finałowej gali V Przeglądu Innowacji i Twórczości w Edukacji, która odbyła się w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi 25 kwietnia 2018 został wyróżniony (w konkursie "Innowacyjny projekt realizowany przez uczniów") szkolny projekt kosmiczny "3 SAT" autorstwa uczniów z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Opiekunami naukowymi projektu są znakomite nauczycielki z Gdyńskiej Trójki: prof. Anna Rzepa oraz prof. Marta Mąkosa.

Uzyskane w Łodzi wyróżnienie jest kolejną nagrodą dla wykonywanego już od prawie roku kosmicznego projektu uczniów i nauczycieli z III LO w Gdyni. Na początku roku "3 SAT" w organizowanym przez wydawnictwo "Nowa Era" VIII Ogólnopolskim Konkursie "Projekt z klasą" został laureatem ( nagroda przyznana przez kapitułę konkursu w kategorii szkół ponadpodstawowych ), a także otrzymał "Złoty Grant" ( w kategorii nagroda specjalna przyznana przez jury konkursu ). Do ww nagrody przedsięwzięcie uczniów Gdyńskiej Trójki zgłosił Jan Stradowski - szef działu nauki magazynu "Focus" w radiowej audycji "Człowiek 2.0.". Oto co powiedział o projekcie: „ Dziś będzie o Złotym Grancie za najlepszą prezentację projektu, który pojedzie do III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni. Projekt 3-SAT zwrócił na siebie uwagę jurorów z kilku powodów. Samo zgłoszenie zostało bardzo starannie przygotowane i szczegółowo opisane.

Nasze uznanie zyskało szerokie wykorzystanie nowych technologii i współpraca z instytucjami tak różnorodnymi, jak Politechnika Warszawska, Aeroklub Gdański, Europejska Agencja Kosmiczna czy Dom Dziecka w Gdyni. Postanowiliśmy jednak wyróżnić 3-SAT w kategorii „prezentujemy projekt”, ponieważ zespół przygotował bardzo profesjonalny zestaw: film na YouTube (wyglądający jak trailer filmu s-f!), stronę internetową 3inspace.com i fanpage na Facebooku, gdzie również nie brakuje aktualnych informacji. Takiej oprawy nie powstydziłyby się przedsięwzięcia na poziomie uniwersyteckim! Mamy nadzieję, że zespół z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zainspiruje innych do równie starannego dbania o oprawę promocyjną swych projektów."

W tym roku wystartuje ósma edycja konkursu Złoty Medal Chemii. Jest to konkurs przeznaczony dla studentów, którzy w obecnym roku akademickim obronią pracę licencjacką lub inżynierską obejmującą tematyką chemię lub jej pogranicza z biologią i fizyką. Złoty Medal Chemii organizowany jest przez Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firmę DuPont, która jest również fundatorem nagród.

Sobota, 26 maja jest ostatnim dniem matur. Po egzaminach pisemnych kończy się egzamin ustny sprawdzianem z języków obcych nowożytnych oraz języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w dniu 11 czerwca o godz. 11.00 organizuje ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?”. Celem tego spotkania jest zwrócenie uwagi na rolę, miejsce i perspektywy rozwoju edukacji alternatywnej w Polsce. Jednym z prelegentów będzie Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski.

To nie koniec dofinansowań do studiów w UK dla Polaków

Według danych Elab Education Laboratory, centrum systemu rekrutacji online UCAS na Polskę, w tym roku na uczelnie brytyjskie aplikowała rekordowa liczba młodych Polaków. Choć rekrutacja wciąż trwa, wpłynęło już 25 proc. więcej wniosków niż w ubiegłym sezonie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych uspokaja, że w ciągu najbliższych dwóch lat preferencyjne pożyczki rządu brytyjskiego dla studentów z Polski zostaną utrzymane.

- Wielu naszych aplikantów było przekonanych, że to ostatni dzwonek, aby podjąć studia w Wielkiej Brytanii przed Brexitem. Obawiali się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii przyjezdni zostaną odcięci od preferencyjnych pożyczek udzielanych dotąd przez rząd brytyjski wszystkim studentom z krajów członkowskich. Podobne wątpliwości zgłaszali Polacy już studiujący na brytyjskich uczelniach - komentuje Przemysław Jeziorowski, konsultant Elabu.

Według informacji przekazanej przez Departament Ekonomiczny Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w trakcie trwania okresu przejściowego wszystkie przepisy UE dotyczące niedyskryminacji - w tym dostęp do szkolnictwa wyższego - będą nadal obowiązywać. W późniejszym okresie, na podstawie umowy wyjścia, wszyscy obywatele UE, legalnie przebywający w Wielkiej Brytanii przed końcem okresu przejściowego, czyli do 31 grudnia 2020 roku, będą mieli prawo dostępu do brytyjskiego szkolnictwa wyższego na obecnych zasadach, czyli również po zakończeniu tego okresu.
 
Będzie ich zatem obowiązywał zakaz dyskryminacji względem obywateli brytyjskich w zakresie określonym w art. 24 Dyrektywy 2004/38 (art. 21 projektu umowy wyjścia). Na podstawie tego przepisu państwa Unii mogą jednak ograniczyć dostęp obywateli krajów członkowskich do wsparcia finansowego w czasie studiów, jeżeli nie uzyskali oni prawa stałego pobytu.

W Wielkiej Brytanii średni roczny koszt studiów wynosi ok 9 tys. funtów. Wszyscy obywatele UE mogą jednak skorzystać z pożyczki rządowej, która pokrywa pełne czesne na uczelniach publicznych i do 6 tys. funtów na prywatnych. Spłatę rozpoczyna się po osiągnięciu dochodów na poziomie 21 000 funtów rocznie w Wielkiej Brytanii lub ok. 7120 funtów w Polsce. W Walii koszt studiów to również ok. 9 tys. funtów, a rząd finansuje blisko 2/3 tej kwoty. W Szkocji Polacy studiują za darmo.
Jakich zmian w warunkach studiów zagranicznych mogą spodziewać się studenci z Polski po zakończeniu okresu przejściowego? W tej chwili ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Będzie to zależne od polityki, jaką przyjmie rząd brytyjski w stosunku do obywateli UE przyjeżdżających do UK już po zakończeniu okresu przejściowego. Niewykluczone jest także porozumienie dotyczące tej kwestii w ramach przyszłych relacji Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.
 
Studia w Wielkiej Brytanii niezmiennie cieszą się największą popularnością wśród polskich maturzystów. Według danych Elabu, na przestrzeni  ostatnich lat liczba składanych tam aplikacji wrastała kolejno 200 i 105 proc. rok do roku. W nadchodzącym roku akademickim najwięcej rodaków spotkamy na londyńskim University of Westminster, Coventry i De Montfort.

Więcej informacji na elab.edu.pl

Nieuleczalna choroba, hospitalizacje przynoszące coraz więcej cierpienia, brak możliwości dalszego leczenia to tylko przykłady problemów, z którymi borykają się rodzice ciężko chorych dzieci. Często właśnie wtedy ulgę i wytchnienie przynosi hospicjum dziecięce. Los chorych dzieci nie jest obojętny ich rówieśnikom, którzy w ramach akcji Mini Lista Przebojów zbierają pieniądze na rzecz toruńskiego Hospicjum dla dzieci „Nadzieja”.

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt