MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Już po raz czwarty Wydawnictwo Naukowe PWN SA zorganizowało konkurs pt. „Młodzieżowe słowo roku” – od 29 października do 30 listopada 2019 r. na specjalnych formularzach można było zgłaszać słowo lub wyrażenie, które zdaniem uczestnika konkursu jest współcześnie najbardziej popularne bądź najciekawsze wśród młodych ludzi. W zgłoszeniu należało także zdefiniować podane słowo czy wyrażenie. Nadesłano ponad 41 tys. zgłoszeń, a jury (Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, Anna Ewa Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Bartek Chaciński z „Polityki”) zadecydowało, że Młodzieżowym Słowem Roku 2019 zostanie alternatywka. Dalsze miejsca na podium zajęły jesieniara i eluwina.

Ponad tysiąc studentów i doktorantów otrzymuje w tym roku akademickim wsparcie finansowe w ramach Programu Stypendiów Pomostowych, w tym ponad sześćset osób - na pierwszy rok studiów.  4 grudnia 2019 roku w Warszawie odbyła się inauguracja osiemnastej edycji programu.

29 października w Centrum Szkoleniowym 3M we Wrocławiu odbyła się konferencja oraz gala finałowa IV Edycji Konkursu 3Mind, którego celem jest wspieranie projektów Kół Naukowych z całej Polski działających w obszarze STEM. Co roku laureaci konkursu otrzymują od 3M i partnerów wydarzenia granty o łącznej wartości 15 000 zł na rozwój swoich pomysłów i mają okazję odbyć ciekawe konwersacje z ekspertami podczas wykładów motywacyjnych i panelu dyskusyjnego.

Z roku na rok na polskim rynku rośnie liczba inwestycji pochodzących z krajów niemieckojęzycznych, jednak dostępność pracowników ze znajomością języka niemieckiego jest ograniczona. Deficyt pracowników powoduje, że wynagrodzenia dla takich osób bywają naprawdę atrakcyjne.

Rada Języka Polskiego (RJP) przy Prezydium PAN po raz kolejny (poprzednie stanowisko opublikowano w 2012 r.) zajęła głos w głośnej ostatnio sprawie żeńskich nazw zawodów i tytułów (feminatywy). W dokumencie z 25 listopada br. pada znaczące stwierdzenie: „Większość argumentów przeciw tworzeniu nazw żeńskich jest pozbawiona podstaw”. Tym samym RJP po raz kolejny uznaje, że z językowego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwwskazań do używania form żeńskich typu pilotka (kobieta pilot), chirurżka (kobieta wykonująca zawód chirurga) czy naukowczyni (kobieta naukowiec).

Do 18 grudnia można się zgłaszać (wysyłając CV i list motywacyjny) na bezpłatny kurs na temat cyberbezpieczeństwa tylko dla kobiet – projekt pt. Girls go Cyber realizuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (Katedra Informatyki AGH) wraz z Instytutem Kościuszki w ramach grantu przyznanego przez Fundację Motorola Solutions. Zajęcia startują w styczniu.

Najlepsze szkoły biznesowe z Europy Środkowej już doganiają swoich konkurentów z Zachodu, choć jeszcze pewien dystans dzieli je od pierwszej dziesiątki, którą w tym roku otwierają HEC Paris, London Business School, Uniwersytet Bocconi i Uniwersytet St. Gallen. Największe szanse na awans do europejskiej „ligi bluszczowej” ma Akademia Leona Koźmińskiego, która jest liderem regionu.

3 grudnia br. w warszawskim kinie Elektronik odbyła się gala rozdania Nagród KINA: Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością oraz Nagrody im. Bolesława Michałka za książkę filmową roku.

W tym roku Złoty Medal Chemii powędrował do Macieja Piejko z Wydziału Chemii, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zwycięzca poza symbolicznym odznaczeniem otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Konkurs jest organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont, która jest również fundatorem nagród.

Żyjecie toczy się dziś w czasach Internetu i wszechobecnych algorytmów. Każda informacja, którą ludzie pozostawiają w sieci, każde słowo, każdy ruch śledzony jest przez miliony algorytmów, które tworzą cyfrowy portret człowieka i decydują o tym, co widzi, z kim się komunikuje, co czyta i jakie decyzje podejmuje. Właśnie na ten temat dyskutować będą goście podczas Debaty WSB, która już 18.12.2019 roku odbędzie się w Warszawie. Wśród gości profesor Uniwersytetu Stanforda, psycholog społeczny, Michał Kosiński. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

- Temat tej konferencji jest szalenie ważny także dlatego, że wpisuje się we wdrażaną teraz reformę szkolnictwa wyższego w Polsce – powiedziała Anna Budzanowska, dyrektor generalna Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podczas otwarcia dorocznej konferencji “Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi w strategiczne zarządzanie szkołą wyższą”  realizowanej w ramach International Visibility Project.  Dwudniowa konferencja rozpoczęła się 2 grudnia w warszawskim hotelu Sound Garden. Jak podkreśliła dyr. Budzanowska, działania podejmowane obecnie przez MNiSW, takie jak np. konkurs Inicjatywa Doskonałości – Uczelnie Badawcze czy tworzenie regionalnych wysp doskonałości, są zgodne z duchem tej konferencji i z celem, jaki sobie stawia - zwiększenia rozpoznawalności polskich uczelni w świecie.

Politechnika Łódzka (w kategorii Agricultural Sciences), Uniwersytet Jagielloński (Medical Sciences), SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny (Humanities), Uniwersytet Warszawski (Natural Sciences), Politechnika Lubelska  (Engineering and Technologies) oraz Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego (Social Sciences) to laureaci konkursu ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2019. Nagrody wręczyli: prof. Wiesław Bielawski, wiceprzewodniczący KRASP, rektor SGGW, Tomasz Psonka, Dyrektor ds. Rozwiązań Badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej w Elsevier i Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy podczas gali czwartej edycji konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą, która odbyła się 2 grudnia w hotelu Sound Garden w Warszawie.

Licealiści i studenci rozpoczną nowy rok międzynarodowymi warsztatami Meet IT Winter Workshops, między 2 a 8 stycznia w Nowym Dworze Mazowieckim pod Warszawą. Uczestnicy z całej Europy przygotują się do startu w konkursach programistycznych i zmierzą z wyzwaniem projektowania własnej sztucznej inteligencji.

Co to jest Oncoweek?

Oncoweek jest unikatowym, siedmiodniowym wydarzeniem edukacyjnym, podczas którego w różnych, dostosowanych do danej grupy odbiorców, formach, komunikatach będziemy informować, angażować uczestników do zwrócenia uwagi na możliwości zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwory i umiejętność rozpoznawania wczesnych sygnałów tych chorób.

W dniach 2-3 grudnia odbędzie się w Warszawie IV konferencja "Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", organizowana w ramach International Visibility Project. Podczas konferencji wystąpi m.in. prof. Lauritz B. Holm-Nielsen, przewodniczący zespołu międzynarodowych ekspertów w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB). Obecni będą autorzy Rankingu Szanghajskiego oraz międzynarodowi eksperci z zakresu rankingów i szkolnictwa wyższego.

Geografia – lubię to to inicjatywa studentów SKN Geografii Ekonomicznej i Badań Regionalnych w SGH skierowana do licealistów przygotowujących się do egzaminu maturalnego z geografii. W tym roku organizujemy projekt już po raz trzeci. Naszym celem jest zarówno pomoc uczniom w uporządkowaniu wiedzy przed maturą, jak i samodoskonalenie się oraz zdobywanie umiejętności w prowadzeniu zajęć. Nasze spotkania odbywają się co tydzień począwszy od końca lutego, aż do egzaminu z geografii i prowadzone są przez członków koła w formie wykładu z elementami ćwiczeń.

W Polsce wciąż istnieje problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy - wynika z najnowszego raportu Fundacji Sukces Pisany Szminką. Zjawisko to dostrzega aż 46,3 proc. ankietowanych. Najnowsze dane Komisji Europejskiej potwierdzają, że kobiety na tych samych stanowiskach wciąż mają niższe płace. Jednak walczą o decyzyjność i godzą role domowe z pracą, co dostrzega coraz więcej mężczyzn na kierowniczych stanowiskach, którzy włączają się w działania na rzecz promowania różnorodności w swoich firmach oraz szeroko rozumianą aktywizację kobiet w biznesie.

Black Friday, który w tym roku wypada 29 listopada, rozpoczyna na dobre gorączkę świątecznych zakupów. Jest to nie tylko czas cenowych okazji, ale też okres, w którym dochodzi do wielu internetowych oszustw. W okresie przedświątecznym przeprowadzanych jest ponad 57% cyberataków więcej - tak wynika z raportu Carbon Black. - Te dane są porażające i pokazują, że wiele osób nie zna podstawowych zasad bezpiecznych zakupów online i lekkomyślnie porusza się po sieci - mówi Paweł Sarol z Xopero Software.

Eksperci już nie straszą sztuczną inteligencją i robotyzacją, które zabiorą milionom ludzi miejsca pracy. Wniosek jest inny. To ci, którzy nie nadążą za zmianami, sami się tej pracy pozbawią. A to dlatego, że popyt na wykwalifikowanych specjalistów będzie rósł w takim samym wykładniczym tempie, w jakim postępuje czwarta rewolucja przemysłowa.

W minioną sobotę SAS zorganizował turniej analityczny dla studentów - SAS Data Science Hackathon. Zadaniem uczestników było stworzenie kompleksowego projektu analitycznego z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego, począwszy od przygotowania danych, aż po opracowanie modelu analitycznego i zaprezentowanie wyników przed jury złożonym z ekspertów SAS oraz Nestlé.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt