MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

Umiędzynarodowienia badań naukowych jest jednym w kluczowych tematów dorocznej konferencji “Studenci zagraniczni w Polsce”, której gospodarzem jest w tym roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie. Otworzyli ją: prof. Wiesław Bielawski, rektor SGGW, prof. Jan Szmidt, przewodniczący KRASP, Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. W imieniu wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina dobrych obrad życzył reprezentantom uczelni z całego kraju Piotr Dardziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

We wspaniałej Auli Kryształowej SGGW odbyła się gala wręczenia nagród laureatom Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia  2019 oraz konkursu na najlepszego studenta zagranicznego Interstudent 2019. Uroczystość była częścią programu konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2019”.

Lubelscy nastolatkowie – Bartłomiej Rzepecki i Krzysztof Jastrzębski tworzą aplikację, która ułatwi uczniom naukę przedmiotów ścisłych. Rozwiązanie pozwoli na zaznajomienie się z materiałem w domu oraz pogłębienie wiedzy, jak i późniejsze konsultacje z nauczycielem w szkole. Ich projekt został doceniony w zorganizowanym przez Gumtree konkursie pod hasłem „Wygraj swój Start do Kariery”, zdobywając jedną z dwóch głównych nagród.

Prace domowe, sprawdziany i kartkówki, to dla uczniów codzienność. Często niełatwa. Ogrom wiedzy oraz stosunkowo krótki czas przeznaczony na jej przyswojenie, stwarzają presję, która niejednokrotnie powoduje przemęczenie i niechęć do nauki. Dwóch nastolatków z Lublina postanowiło to zmienić. Zaprojektowali innowacyjne narzędzie – zbiór aplikacji, które umożliwią uczniom efektywną naukę w domowym zaciszu, a rolą szkoły będzie pomoc w pogłębianiu zasobu wiedzy oraz jej weryfikowanie. Wśród wymienianych przez autorów rozwiązań są m.in. Kreator Map Myśli, Kreator Celów i Harmonogram. Cały system ma za zadanie integrację pracy nauczyciela i ucznia oraz upowszechnienie idei rozwijania pasji i ciekawości w procesie kształcenia.

W systemie nauczania mamy do czynienia ze zbyt obszernym programem oraz wieloma metodami nauki, które dla uczniów często są po prostu nieefektywne. Szczególnie widać to w przypadku przedmiotów ścisłych. Stąd pomysł założenia firmy, która zajmie się programowaniem narzędzi do nauki matematyki, fizyki czy chemii. Aplikacja powstanie w oparciu o dopasowanie rodzajów mnemotechnik do typów aktywności mózgu, z którymi mamy do czynienia podczas wykonywania różnego rodzaju zadań intelektualnych – mówi Bartłomiej Rzepecki, współautor pomysłu.

Propozycja lubelskich nastolatków została doceniona przez jury konkursu Gumtree „Wygraj swój Start do Kariery”, skierowanego do młodych ludzi z ciekawym pomysłem na własny biznes. Początkujący przedsiębiorcy otrzymali nagrody w postaci m.in. specjalistycznych programów oraz kursów, jak również wsparcia sprzętowego, które wspomogą rozwój ich biznesu. Konkurs jest częścią kampanii społecznej „Start do Kariery”, którą Gumtree Polska konsekwentnie realizuje od 2014 roku.  Jej celem jest przekazywanie młodym osobom wiedzy z zakresu wchodzenia na rynek pracy i poruszania się po nim. Inicjatywa przez lata zyskała uznanie wśród nauczycieli, uczniów oraz dziennikarzy zajmujących się rynkiem pracy i edukacją.

Gumtree pomaga młodym ludziom rozpocząć karierę. Od pięciu lat, w ramach programu „Start do Kariery” badamy rynek oraz organizujemy różnego rodzaju warsztaty, kursy i seminaria na terenie całej Polski. W tym roku postanowiliśmy dołożyć do tego jeszcze jedną cegiełkę – pieniądze na faktyczny start, dzięki którym koszt szkoleń, sprzętu czy oprogramowania, potrzebnych do realizacji biznesplanu, przestanie być przeszkodą dla młodych ludzi z ciekawymi pomysłami – wyjaśnia Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Wdrożenie projektu oraz możliwość zakupu programu przez polskie szkoły planowana jest na wrzesień 2020 roku.

O Gumtree:

Serwis bezpłatnych ogłoszeń Gumtree powstał w marcu 2000 roku, w Londynie. Początkowo jego głównym celem
było ułatwienie lokalnej społeczności wymiany dóbr i informacji o podstawowych potrzebach mieszkańców. Z czasem stał się jednym z największych serwisów internetowych w Wielkiej Brytanii i na świecie, oferując internautom dostęp do setek tysięcy bezpłatnych ogłoszeń uporządkowanych tematycznie i geograficznie. Dziś Gumtree działa w 70 miastach na całym świecie
i stale się rozwija. W Polsce serwis obecny jest od 2004 roku.

Start do Kariery to realizowana cyklicznie przez Gumtree Polska kampania społeczna, mająca na celu aktywizację zawodową młodych osób, wchodzących na rynek pracy. V edycja programu Start do Kariery skupia się wokół tematu work-life integration. W 2018 roku szczególną uwagę poświęcono podejściu Polaków do godzenia życia prywatnego i kariery.
W ramach kampanii zrealizowano już ponad 300 warsztatów kariery i wizyt studyjnych na obszarze całego kraju, pomagając około 10 000 uczniom w wejściu na rynek pracy.

Marzenia…? Czym byłoby życie bez marzeń. Choć jest też takie mądre powiedzenie- Uważaj o czym marzysz, bo jeszcze się to spełni. Marzenia są po to,  by je spełniać. Dzięki nim się rozwijamy, stajemy lepszą wersją samych siebie albo po prostu czujemy się szczęśliwi.

Czterocyfrowe podwyżki co roku? W niektórych branżach to już praktycznie standard. Sprawdziliśmy, które zawody gwarantują największy i najbardziej dynamiczny wzrost wynagrodzeń.

Były dyplomy, gratulacje, pamiątkowe zdjęcia, a nawet deszcz confetti na zakończenie uroczystości: tak wyglądał 21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy, który odbył się 10 stycznia w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowała Kapituła Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast, reprezentanci władz oświatowych. 

Dwie znakomite warszawskie szkoły: XIV LO im. Stanisława Staszica (najlepsze liceum) i Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum) zwyciężyły w 21. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2019. Gratulujemy dyrektorom: Reginie Lewkowicz i Sławomirowi Kasprzakowi, kadrze pedagogicznej oraz uczniom zwycięskich szkół i zapraszamy do zapoznania się z tegorocznym rankingiem, wskazującym szkoły, w których warto się uczyć. W tym roku prezentujemy ich aż 1500, z myślą o podwójnym roczniku kandydatów. Lata, które spędzamy w liceum czy technikum mają decydujący wpływ na nasze dalsze życie. Zdobywamy w nich wiedzę, ale też kształtuje się tam nasz system wartości. Dlatego tak ważne jest, żeby spędzić te 4 lub 5 lat w dobrej szkole!

artykuł sponsorowany

Szkoły mają coraz lepiej wyposażone pracownie, umożliwiające uczniom nabywanie praktycznych umiejętności. Pamiętając o konieczności wszechstronnego rozwoju ucznia, również w zakresie umiejętności biznesowych, wiele szkół decyduje się również na rozwijanie infrastruktury służącej praktycznej nauce przedsiębiorczości poprzez wykorzystanie Branżowych Symulacji Biznesowych.

Oświadczenie "Perspektyw"

Błąd to nie "fałszerstwo"

Na Onet.pl ukazał się 8 stycznia artykuł pt. "Ranking (nie)dojrzałości Perspektyw" dotyczący Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy". W związku z tym oświadczamy:

Na wyniki tego rankingu czekają dyrektorzy, nauczyciele, władze oświatowe, ale przede wszystkim – dziesiątki tysięcy młodych ludzi, którzy już za kilka miesięcy będą się rekrutować do liceów i techników. Ranking Liceów i Techników Perspektywy wskazuje te szkoły, w których warto się uczyć. Jest wielką, zbiorową “fotografią” polskiej edukacji, którą Perspektywy wykonują już po raz 21. Najlepsze szkoły – aż 1000 liceów i 500 techników! - będzie można poznać już minutę po północy z 9 na 10 stycznia na naszej stronie.

20 marca 2019 r. kilkadziesiąt tysięcy uczniów jak co roku weźmie udział w jednodniowych wizytach w firmach bądź instytucjach w całym kraju w ramach Dnia przedsiębiorczości, programu organizowanego przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Nowy, wydany w języku polskim, darmowy podręcznik akademicki do fizyki ogólnej zyskał uznanie na polskich uczelniach. Dostępna online od początku bieżącego roku akademickiego „Fizyka dla szkół wyższych” z prestiżowej amerykańskiej serii OpenStax została oficjalnym podręcznikiem głównym lub wspierającym w 21 szkołach wyższych w kraju.

Umiędzynarodowienie 2.0 - Zapraszamy na konferencję!

Znakomici mówcy, ciekawy program, unikalne miejsce - to najkrótsza charakterystyka konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2019", która odbędzie się 17-18 stycznia 2019 w Warszawie. Organizowana jest wspólnie - w ramach programu "Study in Poland" - przez KRASP, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Na konferencję został zaproszony wicepremier, minister Jarosław Gowin, rektorzy i prorektorzy, dyrektorzy centralnych instytucji wspierających szkolnictwo wyższe i ambasadorowie krajów będących w centrum zainteresowania polskich uczelni.

Zainteresowanie okołoświątecznymi wyjazdami wzrosło o 20 proc. Polacy chętnie spędzają święta na Kubie, Dominikanie, Tajlandii. Skąd na to pieniądze? Sylwester za granicą staje się coraz modniejszy. Najwięcej wydają na niego osoby po 30 roku życia. Sprzedaż wyjazdów okołoświątecznych wzrosła o 20 proc. Dlaczego Polacy nie korzystają z ofert świątecznego wypoczynku w kraju?

Z badań dotyczących cyfrowych umiejętności młodych ludzi wynika, że za kilkanaście lat 65 proc. dzisiejszych uczniów będzie wykonywało zawody, które obecnie nie są jeszcze znane. Wszystkie bazować będą na nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych, wśród których wiodące będą umiejętności programowania oraz obsługa ultrawydajnych komputerów. Shape the Future, czyli cyfrowy kształt edukacji według Microsoft, to program, dający uczniom i nauczycielom możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności, które będę mogli wykorzystać w zawodach przyszłości.

“Co po maturze?” Jeżeli jesteś obecnie w trzeciej klasie liceum to prawdopodobnie zadajesz sobie to pytanie przynajmniej raz dziennie, a znalezienie odpowiedzi nie jest łatwe. Pierwszą możliwością, która przychodzi do głowy, są studia. Ale czy musi być jedyną? A co gdyby zrobić  rok przerwy, żeby mieć więcej czasu na przemyślenie tej decyzji, która wpłynie na całe nasze życie?

Pięć polskich politechnik: łódzka (lider projektu), wrocławska, gdańska, warszawska i krakowska AGH – uczestniczyć będzie w tworzeniu programów i prowadzeniu zajęć informatycznych dla 12 tysięcy szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych (klas IV-VIII) i średnich. W programie Centrum Mistrzostwa Informatycznego - projekcie grantowym finansowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji uczestniczyć będzie 1500 mentorów: m.in. nauczycieli, medalistów i finalistów konkursów informatycznych wspieranych przez wykładowców i pracowników uczelni technicznych.

W naszej rekrutacyjnej historii bardzo często pojawiali się kandydaci z fajną osobowością, z doświadczeniem i sukcesami w pracy z klientem, nawet z dużą wiedzą o marketingu tradycyjnym, ale bez wystarczającej, przekrojowej wiedzy o usługach digitalowych. Trzymając się twardo naszych standardów, nie mogliśmy ich zatrudnić dopóty, dopóki tej wiedzy nie zdobędą. Dawaliśmy szansę - i sobie i kandydatom – przekazując im zakres tematyczny do samodzielnej nauki, po czym umawialiśmy się na kolejne spotkanie po kilku tygodniach lub miesiącach.

Zwycięzcą VIII edycji konkursu Złoty Medal Chemii został Hubert Jóźwiak, absolwent Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu. Młody badacz otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. złotych. Konkurs organizowany jest przez Instytut Chemii Fizycznej PAN we współpracy z firmą DuPont.

Politechnika Rzeszowska będzie współtworzyć Centrum Języka i Kultury Chińskiej „LiuGong” w Stalowej Woli. Jednym z celów centrum jest umożliwienie nauki języka chińskiego dla studentów wyższych uczelni w tym mieście.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt