MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ranking MBA 2013

Ranking MBA 2012

Ranking MBA 2012

Galeria zdjęć z Gali MBA 2013

Ranking MBA 2013

WIEMBA dostarcza wartości

Pierwszy kurs MBA według amerykańskiego standardu kształcenia menedżerów wprowadził do Polski prof. Andrzej Koźmiński, który wcześniej wykładał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Te studia miały przygotować przyszłych menedżerów dla gospodarki wolnorynkowej, bo w 1989 roku takich osób w naszym kraju praktycznie nie było, a najwyższe posady w firmach polonijnych, bo one były zwiastunem wolnego rynku, zajmowali ekspaci.

Absolwenci pierwszych studiów MBA w Polsce odebrali dyplomy w 1991 roku. To oznacza, że rozpoczęli naukę już na fali rodzącej się wolności gospodarczej, ale jeszcze w PRL-u.

Najstarszy program w Polsce

Tak narodził się najstarszy w Polsce program studiów MBA Akademii Leona Koźmińskiego, prowadzony przez Międzynarodową Szkołę Zarządzania – późniejszą założycielkę uczelni, która powstała dopiero w 1993 roku. Zajęcia na kursie MBA początkowo odbywały się w Teresinie pod Warszawą. Uczestniczyli w nich zarówno dyrektorzy nieistniejących już dziś przedsiębiorstw państwowych (Mery Pnefal, Polkoloru czy Zakładów Kasprzaka), jak i właściciele prywatnych biznesów, które zaczynały być na tyle duże, że osoby nimi zarządzające potrzebowały fachowej wiedzy.

Dziś Akademia Leona Koźmińskiego ma najbardziej rozbudowaną ofertę studiów MBA w Polsce. Większość zajęć odbywa się w warszawskiej siedzibie Akademii przy ulicy Jagiellońskiej w systemie zaocznym. Są programy MBA dedykowane określonym grupom zawodowym – inżynierom, finansistom, menedżerom HR, IT czy medykom i są programy bardziej uniwersalne typu Executive. Dla osób planujących dalszą karierę menedżerską w jednej branży bardzo dobrze sprawdzają się programy branżowe.

Natomiast dla tych, którzy chcą się rozwijać w strukturach dużych korporacji bez względu na branżę, najlepsze okazują się programy Executive. Zwłaszcza, że Executive MBA Koźmińskiego jest już dobrze rozpoznawalny przez pracodawców na świecie, ze względu na jego wysokie miejsce w rankingu Financial Times. W 2012 r. FT, który publikuje globalny ranking programów MBA, umieścił Executive MBA na 46 miejscu, wśród najlepszych uczelni na świecie. Tak wysoka lokata, w towarzystwie otwierających ranking uczelni amerykańskich, to wielki sukces polskiej uczelni, zwłaszcza że takich programów na świecie są już tysiące.

Edukacja na eksport

Autorski program Executive MBA Koźmińskiego stał się pierwszym eksportowym produktem edukacyjnym, ma już bowiem słuchaczy w Mińsku na Białorusi. Jako jedyny w Polsce uzyskał potrójną akredytację międzynarodową AMBA, AACSB i EQUIS.

Studia Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego to dwuletni międzynarodowy program przeznaczony dla wyższej kadry zarządzającej. Wśród wykładowców aż jedna czwarta to zagraniczni naukowcy i specjaliści. – Program Executive MBA tworzony jest na podstawie modelu kształcenia, jaki powstał sto lat temu w uczelniach amerykańskich, ale przez te lata był wielokrotnie modyfikowany – mówi Sylwia Hałas-Dej, dyrektor Center of Excellence w ALK. – Dziś jest to standard międzynarodowy, potwierdzany przez organizację AMBA, która akredytuje także nasz program. Program zmienia się, wymaga bowiem dostosowywania do najnowszych trendów w edukacji menedżerskiej. My też wprowadzamy zmiany polegające głównie na silniejszym akcentowaniu rozwoju osobistego i kariery menedżerskiej. Słuchacze mają całe bloki tematyczne, a nie pojedyncze przedmioty. Co roku, w semestrze zimowym i letnim, studia Executive MBA w naszej uczelni rozpoczyna około 80 osób.

Dyplom ukończenia Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego dotychczas otrzymało blisko 1500 osób. Są wśród nich menedżerowie, których sukcesy zawodowe zasługują na szczególne wyróżnienie. Co roku biorą udział w wewnętrznym konkursie, którego laureat otrzymuje tytuł i statuetkę „Orła Sukcesu Koźmińskiego” (od 2013 roku zmienia się nazwa tego wyróżnienia na „Lwa Koźmińskiego”). Ostatnim laureatem został Aster Papazyan, dyrektor zarządzający Dell Polska, który ukończył Executive MBA w 2000 r.

Prestiż studiów MBA

Wyjątkowy i prestiżowy charakter ma międzynarodowy program Euro*MBA, prowadzony przez 6 czołowych europejskich uczelni biznesowych, w tym Akademię Leona Koźmińskiego. Dwuletni kurs obejmuje ponad 1800 godzin studiów prowadzonych w systemie on-line, zaś część zajęć odbywa się w sposób tradycyjny. Co 4 miesiące studenci spotykają się na tygodniowych zjazdach w Barcelonie,

Warszawie, Nantes, Maastricht, Marsylii i Lipsku. Zasadą rekrutacji jest wielokulturowość, dlatego uczestnicy pochodzą z różnych krajów. Sztandarowym programem Akademii Leona Koźmińskiego pozostaje jednak Executive MBA.

Generalnie potwierdza się zarówno w Polsce, jak i na świecie jedna zasada: MBA wiele zmienia w życiu zawodowym absolwentów, i to zmienia na lepsze. Awansują w pracy, mają większą skłonność do zakładania własnych firm i do ryzyka. Bywa, że zmieniają zawód – np. z inżyniera na kontrolera finansowego. Stają się też bogatsi, bo potrafią profesjonalnie zarządzać własnym majątkiem, inteligentnie inwestować, ale też wiedzą, jak negocjować podwyżki.

Anna Pytkowska, Senior Director, International Marketing Projects, Commercial Marketing, Global, Oriflame Poland, absolwentka EMBA:

Jestem ogromnie zadowolona ze swojego wyboru. Z perspektywy lat widzę, że jest to jedyny program MBA, który skupia swoich absolwentów w tak aktywny sposób. Organizowane są coroczne zjazdy, spotkania wigilijne, wykłady, program Orłów Biznesu itd.

Dobrze pamiętam, jak na inauguracji naszego roku usłyszeliśmy, że MBA da nam trzy rzeczy: po pierwsze – dyplom, po drugie – wiedzę, gdzie szukać wiedzy, a po trzecie – ludzi i kontakty. Wszystkie te elementy są bardzo ważne w moim obecnym życiu zawodowym i prywatnym: aktywnie utrzymuję kontakty z kolegami z mojego roku i z innych lat. Dyplom MBA nie tylko przydał się w zdobyciu doskonałej pracy, ale wciąż jest silnym elementem mojego CV, tym bardziej, że Akademia Leona Kożmińskiego jest znana i doceniana.

Dla mnie program MBA był rewolucją pod względem zawodowym i prywatnym – oznaczał wejście w świat biznesu i gospodarki wolnorynkowej oraz poczucie wartości na rynku pracy. Po pierwsze, umożliwił mi znalezienie pracy w firmie globalnej, co było moim marzeniem, oraz zapewnił wysoką pensję. Po drugie, dał pewność siebie i poczucie, że jeśli nawet czegoś nie wiem, to wiem, jak szukać tej wiedzy. Obecnie, pomimo że programy MBA są popularniejsze, wciąż w mojej obecnej firmie jestem jedną z niewielu absolwentów, co buduje moją „markę” – mówi Anna Pytkowska.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!