Rankingi główne 2013

Ranking kierunków studiów 2013

AWANS 2013
Gdański Uniwersytet Medyczny

Kształcenie, badania naukowe, leczenie pacjentów są oczywiście podstawą działalności Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, która „przeskoczyła” z 18 miejsca na pozycję 12. Ale to nie wszystko: w nowoczesnym Centrum Medycyny Inwazyjnej niedawno odbył się jazzowy koncert dla pacjentów, zaś w trójmiejskiej galerii handlowej studenci przebadali prawie 200... pluszowych misiów.

Blisko 200 pluszaków zostało przebadanych w Szpitalu Pluszowego Misia podczas II edycji Trójmiejskiego Festiwalu Zdrowia, który odbył się w kwietniu w Galerii Bałtyckiej. Po co badać misia? Bo na zabawce można pokazać dziecku, jak wygląda badanie, zapoznać je z podstawami anatomii. To ogranicza stres małego pacjenta, który stwierdza, że skoro misia badanie nie bolało, to znaczy, że można pozwolić się osłuchać czy zajrzeć do gardła.

Organizatorami akcji byli członkowie Uczelnianego Samorządu Studenckiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Gdańsk. Nie zabrakło także przedstawicieli studenckich kół naukowych oraz zaprzyjaźnionych lekarzy.

Z konsultacji medycznej skorzystało kilkuset mieszkańców Trójmiasta i okolic. Chętni mieli okazję nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod okiem doświadczonych ratowników.

Natomiast w marcu blisko 250 osób, głównie pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wysłuchało koncertu jazzowego Stanisława Sojki. Występ artysty w nowoczesnym Centrum Medycyny Inwazyjnej zainaugurował akcję Białe fortepiany w polskich szpitalach, organizowaną wspólnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny i Fundację Rosa, twórcę ogólnopolskiej kampanii społecznej „Rak. To się leczy!”. Projekt ma służyć zmianie sposobu postrzegania szpitala – jako przestrzeni przyjaznej, a nie miejsca, które kojarzy się jedynie z chorobą i stresem. Ma również przypomnieć o fundamentalnym problemie polskich szpitali, jakim jest opieka nad psychiczną i duchową sferą osób, które przechodzą czasami długi i bolesny proces leczenia.

Sztuka leczy – to wiedzą już prawie wszyscy. Co zrobić, by ta terapia była maksymalnie skuteczna? Gdański Uniwersytet Medyczny podpisał właśnie umowę z Akademią Sztuk Pięknych i Akademią Muzyczną na współprowadzenie drugiej edycji studiów podyplomowych w dziedzinie arteterapii, czyli leczenia przez sztukę.

Dla uczelni niezwykle ważna jest również obecność studentów zagranicznych i dokłada ona wszelkich starań aby było ich jak najwięcej. GUMed jest członkiem programów „Study in Poland” oraz „Study in Pomorskie”, uczestniczy w pracach sieci uniwersytetów bałtyckich Baltic Sea Region University Network (BSRUN) i sieci instytucji ScanBalt. Na uczelni studiuje obecnie ponad 660 studentów zagranicznych – to około 60 proc. cudzoziemców studiujących w Pomorskiem i 3,3 proc. w skali całego kraju.    

Prof. dr hab. n. med. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nasza Uczelnia intensywnie rozwija badania naukowe, czego dowodem są jej czołowe pozycje w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz liczne wyróżnienia dla pracowników. Stale modernizujemy naszą bazę dydaktyczną i kliniczną. W 2011 roku zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej, które również posiada część dydaktyczną, która dobrze służy studentom.

GUMed sprawuje opiekę zdrowotną nad mieszkańcami Pomorza i sąsiadujących regionów oraz popularyzuje wiedzę z zakresu profilaktyki chorób i zdrowego stylu życia. Uczelnia jest organizatorem Medycznego Dnia Nauki i Pikniku na Zdrowie, imprez, które służą podnoszeniu świadomości prozdrowotnej w naszym województwie.

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt