Rankingi główne 2013

Ranking kierunków studiów 2013

Darmowy pierwszy rok studiów dziennych lub zaocznych w pięciu miastach Polski dla dziesięciu najlepszych maturzystów – rusza konkurs Mistrzowski Start w SWPS. Do 12 lipca tegoroczni maturzyści powalczą o bezpłatny indeks na wybrany przez siebie kierunek. O tym, jak jest w SWPS i czy warto wziąć udział w konkursie mówią laureaci poprzedniej edycji.

Psychologia kliniczna, neurokognitywistyka, filologia angielska, iberystyka, filologia szwedzka, prawo – to przykładowe kierunki studiów z osiemnastu, w tym czterech po angielsku, które można wygrać w jednej z najlepszych uczelni niepublicznych, Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. – Przez cały rok pieniądze, które miałam zbierać na opłacenie czesnego, dzięki wygranej w konkursie w zeszłym roku wydałam na podróże – mówi Agata Kulesza, studentka iberystyki w SWPS.

Konkurs skierowany jest do najlepszych maturzystów. Co zrobić, aby wziąć w nim udział? Wystarczy przekroczyć próg 300 punktów w części pisemnej z trzech przedmiotów na maturze i złożyć dokumenty rekrutacyjne do 12 lipca 2013 r. na studia w SWPS w wybranym mieście: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach czy Sopocie. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni 31 lipca 2013 r.  Laureaci Mistrzowskiego Startu w SWPS mają szanse na przedłużenie stypendium na kolejne lata, pod warunkiem wysokiej średniej ocen.

Pierwszy rok darmowych studiów to szansa na sprawdzenie, czy kierunek, zajęcia i warunki na uczelni w pełni spełniają oczekiwania. – Wybrałam anglistykę z dodatkowym językiem francuskim. Filologia angielska zakłada pierwszy rok nauki samego języka, między innymi fonetyki i morfologii,  a następnie od drugiego roku mamy wybrać specjalizację – opowiada Aleksandra Czyżycka, studentka filologii angielskiej w SWPS. – Podobnie jest na iberystyce – opowiada Agata Kulesza – Specjalnie poszłam na SWPS, bo wiedziałam, że jest tu czteroletnia iberystyka. Przez pierwszy rok uczę się języka, a potem zajmę się kulturą. Interesowały mnie kraje Ameryki Łacińskiej i Hiszpania, filmy z tych regionów, muzyka i taniec. Chcę być pilotem i rezydentem wycieczek, dlatego zdecydowałam się na iberystykę – dodaje.

Wygrana w konkursie Mistrzowski Start w SWPS daje możliwość bezpłatnej nauki tego, co się lubi oraz czas na zastanowienie. – Jeśli ktoś wie, co lubi to powinien wybrać pięcioletnie studia. Natomiast trzyletnie pozwalają sprawdzić czy to cię naprawdę interesuje bez obawy, że stracisz kilka lat nauki, bez dyplomu – mówi Aleksandra Czyżycka. – Dzięki wygranej w konkursie czuję, że kontynuuję naukę, mam za darmo rok i to daje mi czas na przemyślenia.

Ponadto zwycięzcy zostaną objęci programem mentoringu. Każdy student otrzyma wsparcie od opiekuna z wybranego przez siebie kierunku. – Dużym plusem konkursu jest to, że został mi przydzielony tutor naukowy, który jest dla mnie wielkim wsparciem, czuwa nad moim rozwojem naukowym, dalszą ścieżką kariery i pomaga mi odnaleźć się w świecie psychologii – mówi Joanna Jędrzejewska, studentka psychologii w SWPS Wrocław.

Więcej informacji na www.swps.pl/mistrzowski-start.

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Od 16 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.

Dodatkowych informacji nt. uczelni udziela:

Centrum Prasowe
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 22 517 98 22

 


 

Nowy wymiar kształcenia

Rozmowa z prof. dr. hab. Andrzejem Eliaszem, Rektorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

– W szkolnictwie wyższym zachodzą obecnie poważne zmiany. Co jest ich przyczyną?

– Po pierwsze, nowe techniki kształcenia, takie jak np. ogólnie dostępne online wykłady profesorów ze znakomitych uniwersytetów. Po drugie, konkurencja i to już w skali międzynarodowej, czyli możliwość studiowania w dowolnej światowej uczelni. Po trzecie, bezrobocie wśród absolwentów uczelni. Obecnie studenci nie kierują się tylko prestiżem uczelni i atrakcyjnością samych studiów, ale też interesują się tym, czy zdobędą potem pracę. Bezrobocie wśród absolwentów powoduje także zmianę podejścia pracodawców. Wcześniej przyjmowali ludzi o dobrym wykształceniu akademickim i potem przyuczali ich do konkretnych zadań. Teraz przyjmuje się tych, którzy są dobrze wykształceni, ale mają też umiejętności przydatne od razu w pracy. Zatem musimy kształcić tak, aby absolwent dobrze radził sobie w życiu i w pracy, zarówno bezpośrednio po studiach, jak i po wielu latach.

– Jak zmienia się SWPS, żeby sprostać tym wyzwaniom?

– Nie chcemy zrezygnować z porządnego akademickiego wykształcenia, które nadal jest szalenie ważne. Często jednak to akademickie wykształcenie wiąże się z encyklopedycznym przekazywaniem wiedzy. Realne problemy wymagają kształcenia problemowego, często „w poprzek” utrwalonych dyscyplin. Przekazujemy naszym studentom wiedzę tak, by łatwiej była ona wykorzystywana do rozwiązywania rzeczywistych zadań.

Oczywiście dobrze kształcić na poziomie akademickim mogą tylko osoby, które prowadzą własne badania. SWPS w obszarze Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce, zajęła 9. miejsce w rankingu grantobiorców Narodowego Centrum Nauki. Uzyskaliśmy w tym zakresie lepszy wynik od wielu uniwersytetów i najlepszy wśród uczelni niepublicznych. Poza tym, na dziewięć przyznanych w tym roku akademickim przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej, prestiżowych subsydiów mistrzowskich w ramach nauk humanistycznych i społecznych, cztery trafiły do znakomitych profesorów, „mistrzów” z SWPS. Dydaktycy z takim doświadczeniem potrafią bardzo dobrze kształcić na poziomie akademickim. Wykształcenie akademickie uzupełniamy o umiejętności przekazywane studentom przez praktyków, którzy odnieśli sukces w pracy. Ponadto uczymy wielu umiejętności społecznych niezwykle ważnych na każdym stanowisku pracy.

– Czy tylko na tym te zmiany mają polegać?

– W ramach nowych form studiowania proponujemy takie studia, które łączą wiedzę z różnych dyscyplin. Niewątpliwie studia w SWPS prowadzone w Poznaniu w ramach School of Form są unikatowe w Polsce w zakresie wzornictwa. Studenci uczą się tam zaspokajać potrzeby przyszłych użytkowników, a nie tylko swoje ambicje artystyczne. Są to studia interdyscyplinarne, łączące sztukę z naukami humanistycznymi i społecznymi. Programy School of Form w Poznaniu, jak i psychologii w Sopocie, otrzymały nawet nagrody w konkursie na innowacyjne plany studiów ogłoszonym w ubiegłym roku przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W roku akademickim 2013/14 przygotowujemy nowe oferty studiów interdyscyplinarnych, które zawierają wiedzę z zakresu psychologii i socjologii, prawa, kulturoznawstwa i przygotowują do wykonywania wielu bardzo atrakcyjnych zawodów. Jako pierwsi w Polsce wdrażamy dwustopniowe studia w zakresie psychologii.

– Dlaczego dwustopniowe studia z zakresu prawa i psychologii, które zamierza wprowadzić SWPS, budzą tak wiele emocji?

– Przeciwnicy wprowadzania studiów dwustopniowych z psychologii i prawa używają argumentów, w których tkwi założenie, że wszyscy będą psychologami, czy też prawnikami. To oczywisty błąd. Według Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego tylko około 20% absolwentów podejmuje pracę w rolach zawodowych psychologów. Dane dotyczące absolwentów prawa pewnie są podobne. Wykształcenie z zakresu prawa i psychologii jest przydatne w licznych zawodach. Wprowadzenie studiów dwustopniowych z prawa i psychologii świadczy o tym, że gotowi jesteśmy w SWPS podejmować decyzje na przekór stereotypom i utartym schematom.

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt