MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

7 dni, ponad 120 inspirujących spotkań oraz blisko 100 niezwykłych osobowości świata nauki – tak w skrócie zapowiada się 15 Festiwal Nauki. W tym roku Akademię WSB odwiedzą m.in. Szymon Hołownia, Krzysztof Wielicki, Robert Jałocha, Karol Wójcicki, członkowie heavy metalowego zespołu Hunter -  prof. Arkadiusz Letkiewicz i Paweł Grzegorczyk, prof. Aleksander Nawrat z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz prof. Witold Orłowski. Nie zabraknie także wykładowców anglojęzycznych – ze Stanów Zjednoczonych, Turcji, Rumunii, Nigerii czy Ekwadoru.

Projekt realizowany przez Akademię WSB oraz Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza z roku na rok przyciąga coraz więcej pasjonatów wiedzy. W ubiegłym roku z wykładów, warsztatów i pokazów Festiwalu Nauki skorzystało ponad 10 tysięcy osób.

15 edycja Festiwalu Nauki, która odbędzie się w dniach 25-31 marca to, podobnie jak w latach ubiegłych, szeroka oferta zajęć dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Program Festiwalu uwzględnia zarówno spotkania z zakresu psychologii, socjologii, marketingu internetowego, bezpieczeństwa, logistyki, programowania, informatyki śledczej, ale także spotkania inspirującymi gośćmi. O tym, czy zwierzęta mają duszę opowiadać będzie Szymon Hołownia (piątek 29.03, 12.00), w świat wspinaczek wysokogórskich uczestników Festiwalu zabiorą Krzysztof Wielicki, Jarosław Botor, Robert Jałocha i znany katowicki muzyk – Jacek Pikuła (czwartek 28.03, godz. 17.00), a wykład dla dzieci o najpiękniejszych zjawiskach świetlnych we wszechświecie przygotował popularyzator nauki – Karol Wójcicki (sobota 30.03, godz. 9.30). Szereg wykładów realizowanych będzie w języku angielskim.

Festiwal Nauki w Akademii WSB to tradycyjnie także inspirujące debaty. W tym roku do dyskusji o sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologiach, które zmieniają codzienność (27.03, godz. 10.00) zaproszono prof. Aleksandra Nawrata (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), prof. Mirosławę Nowak-Dziemianowicz (ekspert w dziedzinie pedagogiki i relacji międzyludzkich, kierownik Seminarium Doktorskiego Akademii WSB), Przemysława Pająka – redaktora naczelnego i założyciela serwisu technologicznego Spider’s Web oraz redaktora Marka Twaroga z Dziennika Zachodniego, który poprowadzi spotkanie. Podczas drugiej debaty (28.03, godz. 10.00) eksperci zmierzą się z odwiecznym pytaniem o istotę naszej egzystencji – czy w życiu kieruje nami przeznaczenie czy wolna wola oraz czy warto wyjść czasem poza sferę komfortu. W dyskusji udział wezmą ks. prof. Andrzej Nowicki, sędzia i znany społecznik Jarosław Gwizdak oraz pływak zimowy Leszek Naziemiec.

O wewnętrznych dylematach i potrzebie realizacji własnych pasji opowiedzą także członkowie zespołu metalowego Hunter – prof. Arkadiusz Letkiewicz - były Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Paweł Grzegorczyk („Dr Jekyll i Mr Hyde. Czy profesor uczelni może występować w roli perkusisty zespołu metalowego?” 25.03 , godz. 12.00).

W organizację Festiwalu Nauki włączają się tradycyjnie dąbrowskie ośrodki edukacyjne i kulturalne (m.in. Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Miejskie Sztygarka, Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Dąbrowie Górniczej, Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej, Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, NEMO Wodny Świat, Centrum Formy w Dąbrowie Górniczej oraz Centrum Diagnostyki i Terapii “In Corpore”), dzięki którym oferta Festiwalu jest jeszcze bogatsza, a zajęcia popularno-naukowe i kulturalne odbywają się na terenie całej Dąbrowy Górniczej.

Program 15 Festiwalu Nauki dostępny jest na stronie internetowej www.wsb.edu.pl/festiwalnauki . Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy zachęcają do rezerwacji miejsc.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt