MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

3 grudnia br. nastąpił start satelity zbudowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Rakieta wystartowała z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych.

Drugiego dnia misji, 5 grudnia, studencki satelita pojawił się w polu widzenia stacji naziemnej w Warszawie. Operatorzy wysłali do niego komendę, aby wykonał zdjęcie.- Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji naziemnych w Warszawie, na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych, i w Gliwicach w siedzibie naszego partnera Future Processing oraz przez radioamatorów  - powiedział Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2.  

Studenci pracowali nad PW-Sat2 przez niemal sześć lat. To czwarty polski satelita, a drugi zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Warto przypomnieć, że pierwsze polskie zdjęcie Ziemi z orbity zrobił aparatem ręcznym w 1978 r. generał Mirosław Hermaszewski

PW-Sat2 to satelita typu CubeSat. Ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10×10×22 cm. Jego misja potrwa 40 dni. W tym czasie wykona cztery eksperymenty. Najważniejszym będzie przetestowanie innowacyjnego żagla deorbitacyjnego. Zaprojektowane rozwiązanie ma zapobiec długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one nawet przez ponad 15 lat i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Technologia, którą przetestuje PW-Sat2, ma skrócić ten czas do kilkunastu miesięcy.

Źródło: PW

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt