MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

Informatyka, psychologia, matematyka czy filologia? Musisz wybrać samodzielnie, ale z pewnością przydadzą Ci się opinie studentów różnych kierunków, z różnych uczelni. Posłuchaj starszych kolegów...

Arkadiusz Wrzos, informatyka, Politechnika Lubelska Gdybym mógł cofnąć się w czasie i miał ponownie decydować o wyborze uczelni wyższej, to wiem, że nie namyślałbym się długo. Wybrałbym znów informatykę na politechnice, jednak o ile wtedy zrobiłem to głównie ze względu na zainteresowanie elektroniką (która jest tam istotnym elementem programu dydaktycznego), to tym razem zrobiłbym to ze względu na inne – bardzo korzystne dla studentów – okoliczności.

Zauważyłem w ciągu tych pięciu lat, że ułożenie zajęć projektowych jest komplementarne, tzn. po przedmiotach ćwiczeniowych zawsze można było wykorzystać dosyć abstrakcyjną wiedzę akademicką w rzeczywistym projekcie, który już na koniec pierwszego stopnia mógł być kompletny. Większość oczywiście nie zauważyła czegoś dosyć oczywistego – ale jeszcze wtedy nie trywialnego: jeśli jesteś pasjonatem, który jest gotów opanować kilka technologii spoza swojej specjalizacji (albo przynajmniej jesteś pragmatyczny) i zamiast zrobić po sześć projektów na każdy przedmiot (lądujących „do szuflady”), zdecydujesz się na jeden rozbudowany – to praktycznie wygrałeś zawodowo.

Masz projekt na pracę inżynierską (i ewentualnie magisterską), portfolio – dzięki któremu już na początku studiów II stopnia (gdzie jesteś mało obłożony zajęciami) możesz z łatwością dostać pracę w specjalizacji, oraz produkt, który możesz dalej rozwijać na zajęciach magisterskich (gdzie poznasz rozwiązania przemysłowe). W ten sposób na koniec studiów jesteś na stanowisku wyżej niż rówieśnicy, na samozatrudnieniu z lepszymi warunkami płacowymi i ze znajomościami wśród speców w różnych dziedzinach.

Według mnie środowisko do rozwoju osób rzeczywiście zainteresowanych nauką jest wielkim sukcesem Politechniki Lubelskiej. Osobiście znam wiele osób które również poszły tą drogą i zawsze było tak, że jeśli lubisz to co robisz – nawet nie skojarzysz tego z pracą. Odradzam natomiast informatykę na PL osobom które szukają „zwykłego” zawodu.

Mateusz Macias, matematyka, Uniwersytet Warszawski

Wizja świeżo upieczonych studentów odnośnie studiów zwykle bardzo odbiega od rzeczywistości... i połowa jest z tego powodu zawiedziona, a druga połowa zachwycona tym, co dostaje w zamian.

Matematyka na UW bardzo różni się od tej szkolnej. Tutaj liczy się nie znajomość algorytmów, a głębokie zrozumienie tematu – głębia myślenia zamiast szybkości. Niestety, bardzo trudno ocenić z góry, jak dobrze odnajdziemy się w takim systemie – wyniki z matury wydają się słabo korelować z sukcesami na samych studiach. Studiowanie matematyki wydaje się też niezłym wyborem dla ludzi, którzy wiedzą już, że chcieliby studiować przedmioty ścisłe, ale nie wiedzą, jakie dokładnie.

Wielu studentów drugiego lub trzeciego roku matematyki zaczyna równolegle nowe studia – zwykle informatykę lub fizykę. Nie dość, że przedmioty na matematyce traktowane są tam jako zamienniki przedmiotów i po prostu nie trzeba w nich drugi raz uczestniczyć, to jeszcze styl myślenia ze studiów matematycznych bardzo pomaga w drugim kierunku ścisłym.

Jeśli chodzi o karierę zawodową to z moich obserwacji wynika, że dominują trzy możliwe branże – szeroko rozumiana branża finansowa, branża informatyczna i naukowa (doktorat).

Wybór przedmiotów z zakresu matematyki finansowej jest na UW bardzo szeroki, a ich poziom wysoki (np. mamy wysoką zdawalność egzaminu na aktuariusza). Karierę w informatyce bardzo ułatwia fakt zajmowania wspólnego budynku z kierunkiem informatyki – na matematyce jest spory wybór dedykowanych przedmiotów informatycznych, a można również uczęszczać na przedmioty zwykle zarezerwowane dla kierunku informatyka.

Anna Maj, psychologia, Katolicki Uniwersytet Lubelski

KUL ma bardzo długą tradycję studiów psychologicznych, które od początku istnienia cieszą się bardzo dużą popularnością. Ogromna w tym zasługa wyspecjalizowanej kadry i bogatego programu zajęć, jakie oferuje ten kierunek.

I tak, już na samym początku studiów zagłębiamy się w tajniki psychologii ogólnej i rozwojowej, na których poznajemy podstawy funkcjonowania człowieka. Podczas zajęć z psychologii percepcji dowiadujemy się, jak człowiek odbiera świat i komunikuje się z otoczeniem.

Emocje i motywacja to przedmiot, który zabiera nas w skomplikowany świat uczuć i motywów ludzkiego postępowania. Ponadto, uczymy się posługiwać licznymi narzędziami diagnostycznymi, pozwalającymi poznać ludzki intelekt oraz cechy osobowości. Przedmioty, takie jak psychologia kliniczna oraz psychoprofilaktyka patologii społecznej objaśnią kwestie zaburzeń osobowości oraz problematykę uzależnień. Psychologia rehabilitacji i zdrowia ukaże, jak wspierać osoby niepełnosprawne.

Podwaliny prowadzenia badań naukowych można poznać na statystyce, a na psychometrii tajniki tworzenia narzędzi badawczych. Również osoby zainteresowane wykorzystaniem psychologii w dziedzinie marketingu znajdą tu coś dla siebie: od kilku lat istnieje możliwość aplikowania na specjalność psychologia biznesu. Ukończenie studiów psychologicznych stwarza szerokie możliwości na rynku pracy.

Absolwenci mogą pracować między innymi w różnego rodzaju ośrodkach zdrowia, ośrodkach diagnostycznych, w oświacie, a także przy rekrutacji pracowników. Serdeczni polecam!

Anna Obrusiewicz, filologia angielska, Katolicki Uniwersytet Lubelski                                                       

Studia z filologii angielskiej polecam każdemu, kto jest zafascynowany dogłębnym poznaniem tego języka obcego. Zajęcia to prawdziwa uczta dla pasjonatów anglistyki. Student będzie miał okazję dowiedzieć się jak prawidłowo, z odpowiednim akcentem oraz intonacją wymawiać wyrazy, a także jak poradzić sobie z zawiłościami gramatyki i składni. Na zajęciach ze słownictwa znacznie poszerzymy swój słownik o tysiące słów, idiomy, synonimy czy czasowniki frazowe. Regularne zajęcia z mówienia otwierają nie tylko usta, ale także umysły na ciekawe, współczesne problemy. Studenci nauczą się, jak przelewać nabytą wiedzę na papier podczas zajęć z pisania, a morfologia odsłoni przed nimi tajniki powstawania wyrazów. Znajdzie się również coś dla miłośników literatury, która przeniesie nas do Anglii czy odległej Ameryki podczas zajęć z historii literatury, gdzie poznamy prawdziwe klasyki czytelnictwa. Bogatą historię krajów anglosaskich przedstawią nam fascynujące wykłady z historii. Współczesną kulturę tychże państw poznamy podczas zajęć z kulturoznawstwa.

Jeśli chodzi o perspektywy zawodowe, filologia angielska daje szereg możliwości. Jedną z nich jest specjalizacja pedagogiczna, którą realizujemy systematycznie. począwszy już od drugiego roku studiów. Inną opcją jest specjalizacja tłumaczeniowa, która jest doskonałym przygotowaniem do pracy w roli tłumacza tekstów specjalistycznych. Filologia angielska to nie tylko dobry start w przyszłość, ale także fantastyczna przygoda i szansa na rozwijanie swoich pasji. Serdecznie polecam studiowanie anglistyki!

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt