MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

Na Politechnice Opolskiej, przy udziale najwyższych władz kraju i Opolszczyzny, oraz polsko-niemieckiego środowiska nauki, przemysłu i dyplomacji otwarte zostało Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT). Otwarcie centrum umożliwi rozwój innowacyjnych badań i wdrożeń, wzmocnienie lokalnej gospodarki, wzrost prestiżu uczelni i miasta oraz przyczyni się do ochrony środowiska.

To pierwszy w Polsce oddział jednej z najważniejszych, europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. W powstanie centrum, obok Politechniki Opolskiej, zaangażowany jest od prawie trzech lat Park Naukowo-Technologiczny w Opolu. Każdy z 72 funkcjonujących na świecie oddziałów Instytutu Fraunhofera specjalizuje się w jakiejś dziedzinie. W planach Opola jest „odchudzenie” materiałów używanych w motoryzacji, lotnictwie i inżynierii lądowej. Obok głównego profilu, w obszarze działań centrum znajdą się również zagadnienia związane z przetwórstwem węgla, przemysłem kolejowym i metalowym oraz elektromobilnością. Dyrektorem centrum jest dr hab. inż. Anna Król, prof. PO związana z Wydziałem Mechanicznym, którego potencjał dodatkowo wzmocni badania nad nowymi, „lekkimi” technologiami.

Pod dokumentem, który sankcjonuje działalność FPC ALighT jako jednostki certyfikowanej przez Centrum Fraunhofera podpisy złożyli gospodarz uroczystości rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf oraz prof. Reimund Neugebauer, prezydent Fraunhofer Gesellschaft.  W podpisaniu dokumentów uczestniczyli politycy, dyplomaci i naukowcy innych uczelni.

Głównym gościem był wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, który od początku wspierał projekt. Po zorganizowanej przez politechnikę Polsko-Niemieckiej Konferencji ,,Bridge” (kwiecień 2016 r.), która dała podwaliny pod współpracę z Instytutem Fraunhofera, pierwsze, konkretne deklaracje padły właśnie w Warszawie, gdzie na zaproszenie ówczesnych wicepremierów: dra Jarosława Gowina i Mateusza Morawieckiego w dniu 16 lutego 2017 r. delegacja zarządu IF spotkała się z rektorem prof. Markiem Tukiendorfem oraz  przewodniczącym Rady Miasta Opola Marcinem Ociepą.

– Otwarcie Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii to historyczny dzień dla Politechniki Opolskiej, ale też dla całej polskiej nauki i gospodarki – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. – Cieszę się z tego jako Polak i Europejczyk – podkreślił.

Z kolei Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, nazwał otwarcie centrum „projektem na miarę naszego zjednoczonego kontynentu”, politechnikę zaś „ambasadorem przyjaźni polko-niemieckiej”. Pani Gabriele Hermani, szefowa Departamentu Nauki w ambasadzie Niemiec przywołała metaforę naukowego mostu między naszymi krajami, a marszałek Andrzej Buła podkreślił znaczenie uczelnianej infrastruktury, o którą zadbał zarząd województwa. Innowacyjna myśl musi mieć wszak dla siebie przestrzeń.

Dla prezydenta Opola, Arkadiusza Wiśniewskiego, otwarcie FPC ALighT i powiązanie go z Parkiem Naukowo-Technologicznym, będącym chluba miasta, to „spełnienie marzeń” i powód do wielkiej satysfakcji. Jeszcze bardziej „emocjonalną chwilą” – uroczystość okazała się natomiast dla prof. Lothara Krolla, szefa instytutu Lightweight Technologies przy Uniwersytecie Technicznym w Chemnitz, który pochodzi z Głogówka i którego kariera zaczęła się właśnie w murach Politechniki Opolskiej, na studiach mechanicznych.

Podczas otwarcia Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich zaprezentowano także pierwsze, realizowane już w jego ramach zadanie. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem placówki, w kwietniu 2018 r. związanym z projektem naukowcom udało się pozyskać grant w wysokości 4 800 000 zł, z czego ponad połowę kwoty przyznało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowanie przyznano na produkcję innowacyjnego elementu karoserii – lekkiego wspornika dla nowych nadwozi samochodów osobowych.

Partnerem w realizacji grantu jest firma Tower Automotive Poland, założenia projektu przedstawił więc reprezentujący zarząd Wiesław Morzyński oraz dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt