MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

Pierwsi uczniowie Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej, zlokalizowanych w Gliwicach i Rybniku, rozpoczęli dziś uroczyście rok szkolny w murach gliwickiej uczelni. Uroczysta inauguracja odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej.

Najmłodszych członków społeczności Politechniki Śląskiej powitał osobiście rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk, który podkreślał, że to ważna chwila dla uczelni, ponieważ jest to pierwsza w historii Politechniki Śląskiej inauguracja roku szkolnego Akademickich Liceów Ogólnokształcących. Dodał również, że utworzenie liceów było sporym wyzwaniem.

- Przygotowanie szkoły na poziomie kształcenia ponadgimnazjalnym kosztowało nas wiele wysiłku, ale uważam, że warto było. Chciałbym przede wszystkim podziękować Wam, drodzy uczniowie, za to, że nam zaufaliście, wybraliście Akademickie Liceum Ogólnokształcące i powierzyliście nam swoje losy na najbliższe lata - mówił rektor Politechniki Śląskiej. - Liczymy na to, że spędzicie piękne chwile, będąc uczniami naszych liceów, oraz że będziecie z rozrzewnieniem w przyszłości wspominali ten okres. Liczymy również na to, że wielu z Was stanie się także członkami naszej społeczności akademickiej, będzie prowadziło badania naukowe i dbało o prestiż Politechniki Śląskiej w kraju i za granicą - dodał prof. Arkadiusz Mężyk.

Podczas inauguracji odbyło się również ślubowanie uczniów pierwszych klas Akademickich Liceów Ogólnokształcących. Licealiści mieli także okazję wysłuchać wykładu inauguracyjnego pt. "W drodze ku przyszłości - nauka jako inwestycja w jakość", który wygłosił dr Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku.

Celem Akademickich Liceów Ogólnokształcących Politechniki Śląskiej jest umożliwienie uczniom dokonania świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia poprzez zapewnienie nauki na akademickim poziomie. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie uczniów do kontynuacji kształcenia w szkole wyższej, w szczególności na kierunkach ścisłych i technicznych. W roku szkolnym 2018/2019 w obu liceach zostały utworzone dwa profile kształcenia: politechniczny oraz architektoniczny. Nauka w liceach będzie oparta na programach autorskich, poszerzających podstawy programowe z przedmiotów ścisłych, z naciskiem na naukę języków obcych. Uzupełnieniem kształcenia podstawowego będzie oferta zajęć pozalekcyjnych, opartych na współdziałaniu z kołami naukowymi Politechniki Śląskiej oraz instytucji z otoczenia społeczno-gospodarczego z rejonu Śląska.

Naukę w Akademickich Liceach Ogólnokształcących rozpoczęło łącznie 100 uczniów. Prawie 80 proc. najmłodszych członków politechnicznej społeczności ukończyło edukację w gimnazjum ze świadectwami z wyróżnieniem. Wśród uczniów znalazło się również wielu laureatów konkursów przedmiotowych i olimpiad.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt