MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

Aleksandra Bednarek, studentka Politechniki Łódzkiej jako pierwsza Polka przepłynęła przez kanał Catalina. Kanał Catalina należący do Korony Oceanów, zwany jest też kanałem La Manche Ameryki. Znajduje się pomiędzy wyspą Santa Catalina i Los Angeles. Ola Bednarek przepłynęła kanał z lądu na wyspę Catalina, pokonując 34 km w wodach Pacyfiku.

- To była naprawdę superprzygoda i nowe doświadczenie. Jestem bardzo zadowolona, że jako pierwszej Polce udało mi się przepłynąć kanał. Zajęło mi to 12 h 7 min 32 s. Największy kryzys nastąpił na ostatnich 13 km. Byłam zmęczona, zaczęłam widzieć brzeg, który wydawało mi się, że jest już blisko, a tak na prawdę był jeszcze bardzo daleko. Po drodze spotkaliśmy (od red. naszej bohaterce towarzyszyła Łódź i kajak asekuracyjny) delfiny, ale ja ich niestety nie widziałam, ponieważ przysłaniały mi je fale – pisze w mailu, przebywająca jeszcze w USA Aleksandra Bednarek.

Aleksandra Bednarek uprawia pływanie na wodach otwartych nie tylko latem, ale także zimą. W Tallinie podczas Mistrzostw Świata IWSA (International Winter Swimming Association) zdobyła złote medale na dystansach 50, 100 i 200 metrów stylem klasycznym oraz brązowy na 25 metrów tym samym stylem. W sezonie 2017/2018 zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji Pucharu Świata w zimowym pływaniu. W marcu 2019 roku planuje udział w mistrzostwach świata w Murmańsku na zawodach, organizowanych przez International Ice Swimming Association, gdzie pływa się w wodach bardzo zimnych.

Jest stypendystką programu Skok w Marzenia Fundacji Moniki Pyrek i firmy Netto Polska, jedyną pływaczką w gronie 10 sportowców. - Te pieniądze umożliwią mi strat w Murmańsku na zawodach - podkreśla.

Uprawianie sportu nie przeszkadza Oli w studiach. Skończyła pierwszy rok inżynierii biomedycznej na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Jak mówi chciałaby w przyszłości projektować sprzęt wspomagający osoby niepełnosprawne.

Wyprawę do Kalifornii nazwaną Polska Przeprawa Stulecia Ola Bednarek realizowała wspólnie z Hanną Bakuniak (także pokonała kanał płynąc z wyspy na ląd) i Bogusławem Ogrodnikiem, który przepłynął wpław przez Jezioro Tahoe.

Na zdjęciu od lewej: Ola Bednarek, Bogusław Ogrodnik, Hanna Bakuniak.

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt