MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

1500 uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości pozna tajniki nowych technologii i nauczy się podstaw programowania dzięki wolontariatowi w ramach programu IT for SHE. 25 lipca w Przestrzeni from Facebook w Warszawie odbył się briefing prasowy na temat tej akcji. 

- Z satysfakcją obserwujemy, że coraz więcej młodych kobiet podejmuje studia na kierunku informatyka – powiedziała dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. – Ich liczba rośnie dwa razy szybciej niż liczba studiujących mężczyzn. Jesteśmy przekonani, że program wolontariatu w ramach akcji IT for SHE przyczyni się do dalszego wzrostu zainteresowania studiami informatycznymi, zarówno wśród dziewczynek z małych ośrodków, jak i wśród chłopców. Informatycy są najbardziej poszukiwanymi specjalistami i ta tendencja będzie się nie tylko utrzymywać, ale narastać w kolejnych latach.

To już druga edycja IT for SHE. Sukces pierwszej został dostrzeżony i nagrodzony przez Komisję Europejską. Program otrzymał prestiżową nagrodę - European Digital Skills Award 2017, w kategorii działań na rzecz umiejętności cyfrowych kobiet, pokonując 247 projektów z 27 krajów Unii Europejskiej.

 - Wyjazdy w ramach programu IT for SHE to zupełnie nowy wymiar wolontariatu – podkreślił Michał Dżoga, przewodniczący Rady IT for SHE. – Zależy nam na tym, żeby dziewczyny „oddawały” innym to, co zyskały dzięki mentoringowi i cieszymy się bardzo widząc, z jaką pasją i zaangażowaniem to robią.

Wolontariuszki: Iga Rygielska i Ola Hernik, która uczestniczyły w poprzedniej edycji wolontariatu oraz debiutantka Natalia Nitychoruk, podzieliły się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat kontaktu z nowymi technologiami. Iga podkreśliła, że kluczową rolę w „oswajaniu” z informatyką odgrywa osoba, która wprowadza dziecko w świat technologii. Jej zdaniem im młodsze dzieci biorą udział w zajęciach, tym łatwiej przekonać je, że informatyka jest nie tylko niezwykle ciekawa, ale także całkiem prosta i dostępna. – Jestem zadowolona, że weszłam na ścieżkę kształcenia związanego z nowymi technologiami i chcę dać taką szansę innym – powiedziała Ola. Natalia, która o programie dowiedziała się podczas podwieczorku technologicznego, stwierdziła, że dotknięcie informatyki od innej strony (nauczyciela) to dla niej cenne doświadczenie.

IT for SHE  to niezwykła kampania społeczna, w ramach której 80 utalentowanych studentek informatyki od lipca do września przekaże swoją wiedzę na temat nowych technologii uczniom szkół podstawowych w małych miejscowościach. Jej celem jest zwiększenie zainteresowania obszarem nauk technicznych i ścisłych wśród dzieci, ale także promowanie kobiet w roli ekspertek technologicznych. Dzięki kampanii przez 5 dni dzieciaki w całej Polsce poznają podstawy kodowania, dowiedzą się, do czego służą drukarki 3D i będą uczyć się budowania oraz programowania robotów. Zajęcia są bezpłatne, młode informatyczki angażują się wolontariacko, wierząc, że dzięki tej inspiracji mnóstwo młodych osób w Polsce ma szansę zainteresować się światem technologii. Dziewczyny dotrą z warsztatami do szkół podstawowych w całej Polsce – będą to m.in. Przygodzice (woj. wielkopolskie), Jeżyczki )woj. zachodniopomorskie), Górzno (woj. kujawsko-pomorskie), Chmielno (woj. pomorskie), Wrzosowa (woj. śląskie), Bircza (woj. podkarpackie), Brańszczyk (woj. mazowieckie). W sumie program obejmie 1500 dzieci w całej Polsce!

Program wolontariatu  jest częścią bezprecedensowego programu IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej, poprzez pomoc utalentowanym studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy, inspirowanie ich i angażowanie dla dobra świata.

W dniach 31 sierpnia - 3 września br. w ramach programu odbędzie się największy w Europie obóz inspiracyjny dla dziewczyn w IT Women in Tech Camp.

W tym roku zwieńczeniem programu IT for SHE będzie Women in Tech Summit 2018 -  największe w Europie spotkanie dla kobiet działających w obszarze nowych technologii na różnych szczeblach kariery zawodowej, liderek, innowatorek oraz studentek kierunków informatycznych. W wydarzeniu weźmie udział 1000 kobiet z Polski, Ukrainy, Białorusi i Centralnej Azji. Swój udział w nim zapowiedziała Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego. Women in Tech Summit 2018 odbędzie się w dniach 27-28 listopada br. w EXPO XXI w Warszawie (www.womenintechsummit.pl).

Kampanię organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy we współpracy z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości i programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Projektor - wolontariat studencki” oraz Koalicją na rzecz Polskich Innowacji - przy wsparciu partnerów technologicznych – Citi, Ericsson, Goldman Sachs, Google, Intel, P&G, Samsung, Skriware.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt