MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

Grupa studentów kilku wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego związanych z organizacją Enactus działającą na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ realizuje kompleksowy projekt Bluekids o charakterze społecznym.

Impulsem dla powstania projektu Bluekids były dane dotyczące rosnącej liczby dzieci, u których diagnozuje się autyzm. W projekcie studenci stworzą specjalne personalizowane zabawki; dotychczas na drukarce 3D wyprodukowali ich prototypy, które obecnie są testowane pod kątem koloru i tekstury.

Personalizacja polega na tym, że kolor, kształt i tekstura zabawki jest dobierana w zależności od dziecka. Osoby z autyzmem nie mają jednego konkretnego koloru, który jest dla nich nieprzyjemny wizualnie. To bardzo indywidualna sprawa.

Ada Czerwińska, studentka Wydziału Filologicznego UŁ związana z projektem

Zabawka jest dopasowana do potrzeb dziecka oraz w takim rozmiarze, aby można ją było wszędzie ze sobą zabrać. Dzieci, ale także osoby dorosłe, poprzez dotyk powierzchni, na którą reagują pozytywnie, będą mogły opanować emocje w stresujących sytuacjach.

Projekt indywidualnej zabawki o dowolnym kolorze i powierzchni to nie jedyne działanie.

Studenci prowadzą kompleksową kampanię uświadamiającą społeczeństwo, czym jest autyzm. Regularnie prowadzą stronę projektu na Facebooku, na której wyszukują i zamieszczają ciekawostki i interesujące artykuły na temat tego zaburzenia.

W ten sposób chcą zachęcić obserwatorów do pogłębiania wiedzy i przybliżyć tematykę autyzmu.

- Równolegle tworzymy także profil na Instagramie, gdzie poza informacjami o naszych bieżących działaniach pojawiły się podstawowe informacje na temat autyzmu - mówi Weronika Gocek z Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Ponadto, powstała specjalna platforma, która zbiera informacje na temat zjawiska autyzmu jak i wykaz szkół, przedszkoli czy poradni przystosowanych dla dzieci z autyzmem i dokładnie sprawdzonych: http://bluekids.ugu.pl/

W ramach BlueKids w Centrum Handlowym Sukcesja w Łodzi pojawiły się instalacje przygotowane po konsultacjach z fundacją JiM, przybliżające mieszkańcom regionu tematykę zaburzenia. Na plakatach studenci umieścili zdjęcia i opisy zjawisk, tak jak dostrzega je większość osób i równolegle jak mogą ich doświadczać osoby z autyzmem. Plakaty w dalszym ciągu są dostępne dla odwiedzających.

Studenci prowadzą też szkolenia w szkołach podstawowych pokazujące dzieciom, że kolega czy koleżanka z autyzmem są tacy sami, tylko czasami mogą reagować w inny sposób.

- Na tym nie koniec. Planujemy przeprowadzić szkolenia wśród emerytów i bezrobotnych nauczycieli, tak aby uzyskali oni kompetencje i zdolność do opieki nad dziećmi ze spektrum autyzmu i tym samym odciążyli rodziców w ich codziennym życiu – dodaje Gocek.

Źródło: Uniwersytet Łódzki

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt