MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

14 maja 2018 r. odbyło się wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Gmach powstaje na terenie kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury 81, pomiędzy Centrum Biblioteczno-Informacyjnym a Centrum Badań Przedklinicznych.

Akt Erekcyjny, który został wmurowany w Centrum, podpisali JMR prof. Mirosław Wielgoś, prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska - Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, Minister Zdrowia - Łukasz Szumowski, Jerzy Werle - Prezes Zarządu Warbud SA, a także Roman Koński - przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów WUM i Seweryn K. Bocheński - Przewodniczący Zarządu Samorządu Studentów WLD.       

W Akcie zapisano dla potomnych m.in.: „Uniwersyteckie Centrum Stomatologii, posadowione w Kampusie Banacha przy ulicy Żwirki i Wigury 81, jest inwestycją na miarę XXI wieku, wyczekiwaną przez całą Społeczność Akademicką naszego Uniwersytetu, a szczególnie przez kadrę i studentów Wydziału Lekarsko-Dentystycznego.”

Rektor prof. Mirosław Wielgoś powiedział podczas uroczystości: „Rok akademicki 2019/2020 studenci i pracownicy Wydziału Lekarsko-Dentystycznego rozpoczną w nowym, wspaniałym gmachu. Centrum służyło będzie kształceniu kadr medycznych, rozwijaniu badań naukowych oraz leczeniu chorych. To te zadania pokolenia stomatologów, działających obecnie w ramach Wydziału Lekarsko-Dentystycznego, realizują dokładnie od 200 lat. Nauczanie dentystyki rozpoczęło się na Królewskim Uniwersytecie Warszawskim bowiem właśnie w roku 1818. (…) Obecny Wydział Lekarsko-Dentystyczny to społeczność akademicka licząca blisko 1000 osób, w tym 695 studentów, 52 doktorantów oraz 239 nauczycieli akademickich i pracowników. To wspólnota, która jest jednym z filarów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i zasługuje na nowoczesny, przyjazny kadrze akademickiej, studentom i pacjentom gmach”.

„Dla Wydziału Lekarsko-Dentystycznego jest to bardzo ważny, ale również bardzo wzruszający dzień. Na naszych oczach spełniają się marzenia społeczności Wydziału o własnym, wspólnym miejscu, o wspaniałym, nowoczesnym gmachu dla stomatologów. Wszyscy: pracownicy, studenci i doktoranci – bardzo się cieszymy, że po wielu latach działania w bardzo trudnych warunkach w budynkach przy ulicach: Miodowej i Nowogrodzkiej za niewiele ponad rok wprowadzimy się tutaj - na Żwirki i Wigury 81. Nasz Wydział otrzyma warunki funkcjonowania, na jakie stomatologia w naszej Uczelni czekała od dziesięcioleci” - mówiła Dziekan prof. Elżbieta Mierzwińska-Nastalska.

„Jesteśmy dumni z faktu, iż Warbud SA realizuje kolejny już obiekt dla WUM. Współpraca na linii główny projektant – inwestor – generalny wykonawca układa się bardzo dobrze, czego efektem jest zdecydowane przyspieszenie prac konstrukcyjnych w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Lada moment zakończymy stan surowy, otwarte są fronty robót instalacyjnych na zewnątrz i wewnątrz obiektu. Ruszyły także prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Budowa przebiega z najwyższą dbałością, zarówno jeśli chodzi o jakość prac, terminowość, sztukę budowlaną, jak i bezpieczeństwo osób pracujących przy realizacji Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii” - powiedział Jerzy Werle, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Warbud SA.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii WUM to nowoczesny, siedmiokondygnacyjny gmach, który będzie gotowy na przyjęcie pracowników, studentów i pacjentów w sierpniu 2019 r. Powierzchnia całkowita budynku wyniesie ok. 20 000 m2, zaś użytkowa ok. 7 700  m2.

UCS WUM składało się  będzie z pięciu kondygnacji nadziemnych:        

 • Na parterze znajdą się: Poradnia Stomatologiczna, Zakład Stomatologii Zintegrowanej, Zakład Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej oraz rejestracja.
 • Na 1. piętrze działać będą: Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją oraz Zakład Chirurgii Stomatologicznej.
 • Piętro 2. zajmą Zakłady: Stomatologii Dziecięcej oraz Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia.
 • Trzecie piętro przeznaczone zostanie dla Katedry Protetyki Stomatologicznej oraz Laboratorium Protetyki.
 • Na ostatniej kondygnacji działały będą: Zakład Ortodoncji, oraz nowo tworzony Zakład Higieny Stomatologicznej. Tu również zlokalizowana zostanie aula wykładowa na 110 miejsc, część administracyjno-biurowa oraz bufet. Poza wspólną aulą, na każdym piętrze funkcjonowały będą sale dydaktyczne.

Dwie kondygnacje podziemne przeznaczone są na garaż (100 miejsc) wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

Uniwersyteckie Centrum Stomatologii będzie znakomicie wyposażone. Oprócz nowoczesnego sprzętu, który już posiadają jednostki WLD, zakupionych zostanie 149 unitów stomatologicznych, a także inne wyposażenie. Łączna wartość dodatkowego sprzętu to 10 mln złotych.

Koszt całej inwestycji wynosi 81 mln złotych brutto. Wraz z działką, której właścicielem jest Uczelnia, ok. 100 mln złotych.

Generalnym wykonawcą robót jest firma Warbud SA. Projekt przygotowało Biuro Projektowe ARCHIBIS Kielce, głównym projektantem jest Karol Biskup.

Prace budowlane ruszyły 6 września 2017 r., zaś całkowite ukończenie inwestycji zaplanowane jest na sierpień 2019 r.

Kamienie milowe inwestycji:

 1. Stan surowy otwarty: do 15 maja 2018 roku
 2. Prace wykończeniowe: maj 2018 - luty 2019 roku
 3. Infrastruktura techniczna/instalacje: kwiecień 2018 roku - marzec 2019 roku
 4. Wyposażenie: grudzień 2018 - lipiec 2019 roku
 5. Pozwolenie na użytkowanie: lipiec 2019 roku
 6. Przekazanie do eksploatacji Wydziałowi Lekarsko- Dentystycznemu - sierpień 2019 roku
© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt