MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień. Ich celem jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej. Organizatorzy przewidzieli warsztaty dla uczniów szkół z Łodzi i województwa łódzkiego, współpracujących z Wydziałem Filologicznym, quizy i konkursy dla wszystkich zainteresowanych, którzy odwiedzą nasz gmach.

Gościem specjalnym wydziałowych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego będzie Michał Rusinek – wykładowca uniwersytecki, popularyzator wiedzy o języku, autor książek dla dzieci, m.in. Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci, Łódź 2013; Jak przekręcać i przeklinać. Poradnik dla dzieci, Kraków 2016), autor zbioru felietonów pt. Pypcie na języku, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Program:

8.45 – 13.45: Warsztaty dla młodzieży licealnej (gmach Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; udział w warsztatach po uprzednim zgłoszeniu)

  • Co wiesz o frazeologii? (Koło Naukowe „wKoło Języka”)
  • Jak mówili uczestnicy bronowickiego wesela? O gwarze w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego (Dialektologiczne Koło Naukowe)
  • Szumy świsty i szelesty. Z dźwiękami dookoła świata (Koło Naukowe Glottodydaktyków)
  • Tajniki kultury języka – jak poprawnie mówić po polsku (Koło Naukowe Językoznawców)
  • Czym był oświeceniowy dykcjonarz? (Koło Naukowe Miłośników Oświecenia)
  • Gimnastyka buzi i języka – warsztaty dykcyjne (Koło Naukowe Językoznawców)
  • Książka – jak to jest zrobione (Koło Naukowe Edytorów)

9.00 – 14.30: prezentacja stanowisk studenckich kół naukowych działających w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii, konkursy i quizy z nagrodami. (parter gmachu Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; wstęp wolny)

15.00 – 17.00 spotkanie z Michałem Rusinkiem (aula A5, II piętro, gmach Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; wstęp wolny)

*******************************************************************************************

Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Jako jedna z niewielu polskich uczelni Uniwersytet Łódzki notowany jest w międzynarodowych rankingach – QS World University i Times Higher Education. Według kompleksowej oceny jakości działalności naukowej MNiSW Uniwersytet Łódzki znajduje się w czołówce polskich. Z roku na rok zwiększa dynamikę pozyskiwanych grantów, jest liderem w prowadzeniu projektów Horyzont 2020. Uniwersytet Łódzki jest  uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Więcej informacji na www.uni.lodz.pl.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt