MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

 

Rozpoczął się etap wyposażania nowo powstającego Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącego się w budynku przy Placu Dworcowym 3 w Zabrzu.

Jako pierwszy został dostarczony symulator karetki, który zainstalowano w pomieszczeniu usytuowanym na piątym piętrze.

W tym celu przygotowano specjalny otwór w dachu, poprzez który symulator został opuszczony.

Na miejsce przyjechał specjalistyczny dźwig, który podniósł ambulans na wysokość 25 metrów i umieścił go na ostatniej kondygnacji Centrum Symulacji Medycznej, gdzie powstanie tzw. strefa przedszpitalna, czyli obszar, w którym symulowane są scenariusze nagłych zdarzeń medycznych, takich jak wypadki czy nagłe zatrzymanie akcji serca.

Ambulans jest autentyczną karetką pozbawioną jedynie silnika i skrzyni biegów, jednak z pełnym wyposażeniem medycznym oraz symulatorem pacjenta służącym do nauki zabiegów ratowniczych. Strefa zostanie wyposażona w system audio-wideo, umożliwiający nagrywanie zajęć tak jak inne pomieszczenia znajdujące się w budynku. Zapisywany będzie nie tylko obraz, ale także parametry fizjologiczne symulatora wraz z czynnościami wykonywanymi przez studentów, tym samym możliwe będzie odtworzenie sesji symulacyjnej i dokładne omówienie zachowania studentów podczas debriefingu.

Oprócz strefy przedszpitalnej w Centrum znajdą się także: Szpitalny Oddział Ratunkowy, sala intensywnej terapii i sala operacyjna (I piętro), sala intensywnej terapii noworodka, sala porodowa oraz pracownia umiejętności chirurgicznych (II piętro), sale przeznaczone dla studentów stomatologii wyposażone w unity (III i IV piętro).

Symulacja medyczna jest techniką nauczania, która umożliwia uczącym się nabycie umiejętności, kompetencji i wiedzy poprzez uczestniczenie w sytuacjach spotykanych w życiu codziennym. Odgrywanie ról i analiza przypadku są najczęściej wykorzystywanymi w nauczaniu technikami symulacji. Są to metody, które umożliwiają rozwiązywanie problemów w warunkach rzeczywistych oraz omówienie postępowania zaraz po zakończeniu ćwiczenia. Symulacja znajduje zastosowanie na wszystkich etapach kształcenia, w praktycznie wszystkich dziedzinach medycyny. Poza anestezjologią i intensywną terapią – pionierskimi obszarami symulacji – jest ona również wykorzystywana w chirurgii, ginekologii, kardiologii inwazyjnej, medycynie ratunkowej, neonatologii czy geriatrii. Ta forma nauczania ma zastosowanie już od pierwszych lat edukacji medycznej, zaczynając od zajęć z pierwszej pomocy do doskonalenia wysokospecjalistycznych umiejętności doświadczonych lekarzy.

Śląski Uniwersytet Medyczny

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt