MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

W ostatnich latach obserwujemy zanik umiejętności ładnego mówienia u młodzieży. Ma to kilka przyczyn. Pierwszą jest inwazja elektronicznych gadżetów i popularność mediów społecznościowych, na których komunikacja często obywa się już w ogóle bez słów, a jedynie za pomocą filmików animowanych, kolorowych grafik i emotikonów. Drugą jest ogólny regres słowa mówionego. Młodzież nie ma skąd czerpać wzorów. W sferze publicznej (programy publicystyczne, polemiki dziennikarzy, debaty sejmowe) dyskusja coraz częściej oznacza poniżenie lub ośmieszenie konkurenta. „Zaoranie” go, jak to się obecnie mówi. Dobrze przygotowane przemówienie, efektowne, z jasną, przejrzystą argumentacją nastawiona na przekonanie audytorium do swoich racji jest rzadkością.

I wreszcie po trzecie – młodzież nie ma gdzie się uczyć sztuki mówienia. A przecież jest to czynność rodem nie z lamusa, lecz niezmiernie praktyczna. Zarówno w szkole, jak i karierze zawodowej często musimy występować publicznie lub przekonać do swych racji nauczyciela, przełożonego, czy rodzica.

Podsumowując, Ogólnopolski Konkurs Retoryczny ma za zadanie rozkręcić wśród młodzieży modę na swobodne, ładne i efektowne mówienie po polsku. Ma zachęcić młodych ludzi do dbałości o ojczysty język. Nauczyć sztuki dyskusji i skutecznej argumentacji. A w końcu pokazać, że umiejętności krasomówcze pomagają w realnym, niewirtulanym życiu. Bo nawet twórca start up’a musi przekonać potencjalnego inwestora, że jego pomysł ma sens. Jeśli nie będzie tego potrafił, przegra.

Jak będzie przebiegał Ogólnopolski Konkurs Retoryczny?

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Przedmiotem rywalizacji jest umiejętność publicznego wypowiadania się na tematy ważne społecznie.

Konkurs składać się będzie z dwóch etapów:

  1. Etap wstępny: o 31 grudnia zainteresowani przesyłają krótkie filmy z wystąpieniami na dowolnie wybrany temat. Jury wybiera 10 najlepszych wystąpień.
  • Finał ogólnopolski: Uczestnicy zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego wygłoszą przed publicznością przemówienie na zadany temat (inny w każdej edycji konkursu). Czas wystąpień: 7 min. Wystąpienia oceniane będą przez siedmioosobowe jury przyznające nagrody. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2018.
  • Głowna nagroda to 10 tysięcy złotych.

Finał poprzedzony będzie dwudniowymi warsztatami, w czasie których uczestnicy doskonalą swoje umiejętności i poszerzają wiedzę z zakresu retoryki, komunikacji i wystąpień publicznych. Zajęcia poprowadzą najlepsi specjaliści w dziedzinie wystąpień publicznych, retoryki, przemawiania i kultury mowy.

Więcej informacji: https://akademiaretoryki.pl/ogolnopolski-konkurs-retoryczny/

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt