MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

Młodzi i film. Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje pięciu aktorom. Spośród nich Jury (osobistości świata kultury) wyłoni laureata już 53. edycji. Celem nagrody jest uhonorowanie młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością.

Julia Kijowska
Nominowana za rolę w filmie Zjednoczone Stany Miłości w reż. Tomasza Wasilewskiego

Wciela się w postać Agaty – młodej matki uwięzionej w pozbawionym namiętności małżeństwie, która szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Film opowiada o czterech kobietach w różnym wieku, które są tylko pozornie szczęśliwe. Pragną buntu i zmiany swojego życia.

Julia Kijowska, rocznik 1981 r., jest absolwentką warszawskiej Akademii Teatralnej. W latach 2006-2013 występowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Aktualnie jest aktorką stołecznego Teatru Ateneum. Wystąpiła w filmie Boisko bezdomnych w reż. Kasi Adamik (2008), 0_1_0 w reż. Piotra Łazarkiewicza, Wenecja w reż. Jana Jakuba Kolskiego (2010), W ciemności w reż. Agnieszki Holland (2011), Miłość w reż. Sławomira Fabickiego (2012), Drogówka w reż. Wojciecha Smarzowskiego (2013), Pod Mocnym Aniołem w reż. Wojciecha Smarzowskiego (2014), Matka w reż. Lee Mackintosh Jones'a (2014), Czerwony Pająk w reż. Marcina Koszałki (2015), Sługi Boże w reż. Mariusza Gawrysia (2016).

Zdobyła teatralnego Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca za spektakl Blackbird w reż. Grażyny Kani w Teatrze Dramatycznym (2007). Za rolę w etiudzie fabularnej Jutro mnie tu nie będzie w reż. Julii Kolberger otrzymała Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii najlepsza aktorka (2011). Za rolę w filmie Sławomira Fabickiego otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą na MFF w Salonikach (2012), nagrodę za główną rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Love Is Folly” w Warnie (2013) oraz „Złotego Szczeniaka” za pierwszoplanową kreację aktorską kobiecą na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu (2013). Zdobyła także nagrodę za rolę kobiecą w słuchowisku Von Bingen. Historia prawdziwa w reż. Waldemara Modestowicza na 16. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie (2016).

Marta Nieradkiewicz
Nominowana za rolę w filmach Kamper w reż. Łukasza Grzegorzka i Zjednoczone Stany Miłości w reż. Tomasza Wasilewskiego

W filmie Kamper wciela się w postać Mani Brzezińskiej – żony tytułowego bohatera. Jest ambitną i pracowitą dziewczyną. Zafascynowana gotowaniem, chce się bez reszty poświęcić swojej pasji. Natomiast jej mąż Mateusz „Kamper” jest wiecznym chłopcem, który nie chce dorosnąć. Mania spotyka na swojej drodze dojrzałego mężczyznę – uznanego szefa kuchni. Zaczyna zastanawiać się, czy nadal pociąga ją beztroski charakter jej męża. Mateusz musi się określić, czy zamierza wreszcie wydorośleć.
Natomiast w filmie Zjednoczone Stany Miłości wciela się w postać Marzeny Klencer – prowincjonalnej królowej piękności marzącej o karierze modelki, której mąż pracuje w RFN. Film opowiada o czterech kobietach w różnym wieku, które są tylko pozornie szczęśliwe. Pragną zmienić swoje życie i to je łączy. Ale czy uda im się?

Marta Nieradkiewicz urodziła się w Łodzi w 1983 r. Jest absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (2003). W latach 2008-2012 należała do zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W latach 2012-2013 pracowała w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od roku 2013 jest aktorką Starego Teatru w Krakowie.

Wystąpiła w filmie Non sono pronto w reż. Michała Grzybowskiego (2010), Z miłości w reż. Anny Jadowskiej (2011), Płynące wieżowce w reż. Tomasza Wasilewskiego (2013), Mur w reż. Dariusza Glazera (2014), Szatan kazał tańczyć w reż. Katarzyny Rosłaniec (2016).

Dostała wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Klarysy Hailsham-Brown w przedstawieniu Pajęcza sieć na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2007). Za rolę Saszy w spektaklu Płatonow w reż. Mai Kleczewskej i rolę Maszy w spektaklu Trzy siostry w reż. Pawła Łysaka otrzymała Laur Grzymały (2009). Za rolę matki w spektaklu Babel w reż. Mai Kleczewskiej  uhonorowana nagrodą młodych na festiwalu prapremier w Bydgoszczy (2010). Za udział w filmie Płynące wieżowce dostała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2013) oraz „Złotego Szczeniaka” za drugoplanową kreację aktorską kobiecą na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu (2013). Za rolę żeńską w spektaklu Bracia i siostry w Teatrze im. Kochanowskiego dostała opolską "Złotą Maskę" (2014). Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodych Talentów na 17. Polish Film Festival w Los Angeles (2016).

Dawid Ogrodnik
Nominowany za rolę w filmie Ostatnia Rodzina w reż. Jana P. Matuszyńskiego

W filmie wciela się w postać Tomka Beksińskiego – syna znanego malarza. Akcja filmu rozpoczyna się, kiedy Tomek wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice – Zofia i Zdzisław, mieszkają tuż obok. Specyficzna osobowość chłopaka powoduje, że jego matka ciągle boi się o niego. Natomiast Zdzisław próbuje całkowicie oddać się sztuce. Kiedy Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu wydaje się, że rodzinie wreszcie zaczyna się układać. Ale najgorsze dopiero ma przyjść…

Dawid Ogrodnik urodził się w Wągrowcu w 1986 r. Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (2011). Wystąpił w filmie Jesteś bogiem w reż. Leszka Dawida (2012), Ida w reż. Pawła Pawlikowskiego (2013), Chce się żyć w reż. Macieja Pieprzycy (2013), Obietnica w reż. Anny Kazejak (2014), Ojciec w reż. Artura Urbańskiego (2015), Disco Polo w reż. Macieja Bochniaka (2015).

Za film Jesteś bogiem dostał nagrodę za drugoplanową rolę męską na Gdynia Film Festiwal (2012). Za rolę Łukasza w spektaklu Nietoperz w reż. Kornela Mundruczo w TR Warszawa dostał "Feliksa Warszawskiego" w kategorii: początkujący aktor lub reżyser (2013). Za rolę w filmie Macieja Pieprzycy został uhonorowany Kryształową Gwiazdą Elle na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz „Złotym Szczeniakiem” za pierwszoplanową kreację aktorską męską. Za rolę w tym samym filmie dostał również Paszport Polityki (2014). Na 15. Polish Film Festival w Los Angeles dostał nagrodę im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodych Talentów (2014).

Filip Pławiak
Nominowany za rolę w filmie Czerwony Pająk w reż. Marcina Koszałki

Wciela się w postać Karola Kremera – nastolatka pochodzącego z dobrego domu. Chłopak jest świadkiem morderstwa i od tego momentu zafascynowany zbrodnią śledzi zabójcę. Chłopak pod okiem mistrza przygotowywany jest do popełnienia swojej pierwszej zbrodni.
Film inspirowany jest historią seryjnego mordercy Lucjana Staniaka o pseudonimie „Czerwony Pająk” oraz Karola Kota nazywanego „Wampirem z Krakowa”.

Filip Pławiak urodził się w Nowym Sączu w 1989 r. Jest absolwentem łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej (2012). Wystąpił w filmie Wenecja w reż. Jana Jakuba Kolskiego (2010), Pokłosie w reż. Władysława Pasikowskiego (2012), Bilet na księżyc w reż. Jacka Bromskiego (2013), Kamienie na szaniec w reż. Roberta Glińskiego (2014), Wołyń w reż. Wojciecha Smarzowskiego (2016), Prosta historia o morderstwie w reż. Arkadiusza Jakubika (2016).

Za rolę w spektaklu Z Różewicza dyplom na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi dostał nagrodę Studia Filmowego Opus Film (2012).

Piotr Żurawski
Nominowany za rolę w filmie Kamper w reż. w reż. Łukasza Grzegorzka

Wciela się w postać Mateusza Brzezińskiego „Kampera” – trzydziestolatka, wiecznego chłopca, który nie lubi zobowiązań. Pracuje jako tester gier komputerowych. Jego przeciwnością jest żona Mania – ambitna i pracowita. Ich wspólne życie komplikuje się, kiedy na drodze Mani stanie inny mężczyzna – uosobienie sukcesu i spełnienia. Co zrobi Kamper? Naprawę siebie samego zacznie od romansu…

Piotr Żurawski urodził się w Bytomiu w 1985 r. Jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie (2007). Wystąpił w filmie Boisko bezdomnych w reż. Kasi Adamik (2008), Stacja Warszawa w reż. zbiorowej (2013), Chce się żyć w reż. Macieja Pieprzycy (2013), Miasto 44 w reż. Jana Komasy (2013), Kebab i Horoskop w reż. Grzegorza Jaroszuka (2014), Hardkor Disko w reż. Krzysztofa Skoniecznego (2014), Karbala w reż. Krzysztofa Łukaszewicza (2015), Bodo w reż. Michała Kwiecińskiego (2016).

CZŁONKOWIE KAPITUŁY NAGRODY IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO

Jacek Bromski – reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich; Jan Englert – aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie; Krystyna Janda – aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury; Bożena Janicka – krytyk filmowy; Maja Komorowska – aktorka; Agnieszka Odorowicz – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej do 2015 r.; Piotr Reisch – członek rady nadzorczej Kino Polska TV S.A.; Witold Sobociński – operator filmowy; Magdalena Sroka – dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Joanna Szczepkowska – aktorka; Piotr Wojciechowski – prozaik, krytyk filmowy; Jerzy Wójcik – operator filmowy, reżyser; Zbigniew Zamachowski – aktor; Krzysztof Zanussi – reżyser, dyrektor studia Filmowego „Tor”; Piotr Zygo – prezes zarządu Multikino S.A.

Opracowała: Anita Kruk

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Zastrzeżenia prawne | Znak jakości | Sklep | Reklama | Kontakt