MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Pewnie zastanawiasz się jak zacząć poszukiwania i co wpisać w CV, skoro nigdy nie pracowałeś? Będzie Ci łatwiej po przeczytaniu wskazówek. Podpowiem Ci, jak możesz szukać pracy i jakie informacje wpisać w życiorysie.

A może już masz pierwsze doświadczenie w pracy? Zobacz, jak je opisać i napisać CV, które da Ci pracę.

Jakie aktywności wpisać do CV, jeśli nie miałeś jeszcze żadnej pracy?

Pracodawca, który szuka młodych osób do prostych prac, będzie otwarty na ludzi, którzy nie mają jeszcze żadnego doświadczenia.

Pamiętaj jednak, że chętniej zwróci uwagę na kogoś, kto angażował się w dodatkowe aktywności.

Nie wiesz, co może się do nich zaliczać?

 • Inicjatywy klasowe - Może byłeś skarbnikiem, gospodarzem albo przewodniczącym? Jeśli pełniłeś tego typu funkcje, napisz o tym i krótko wyjaśnij, na czym polegała Twoja rola.
 • Dodatkowe akcje organizowane przez szkołę - np. pomoc schronisku dla zwierząt.
  W takich działaniach jest wiele sposobów na zaangażowanie się. Na przykład:
  - Wyprowadzanie psów na spacer
  - Robienie zdjęć zwierzętom i publikowanie ich w internecie w celu zwiększenia szansy na adopcję
  - Przynoszenie ciast do sprzedaży, z których zysk przekazywany jest schronisku.
 • Udział w kołach zainteresowań - napisz, w jakich kołach się angażowałeś, czego się tam nauczyłeś i co robiłeś. Pokażesz swoją inicjatywę i chęć do poszerzania swojej wiedzy.
 • Pomoc w firmie rodzinnej - może pomagałeś w pubie wujka albo sklepie, który prowadzą Twoi rodzice? Opisz, czym się zajmowałeś i czego dzięki temu się nauczyłeś.
 • Opieka nad dzieckiem kuzynki - Jeśli ktoś powierza Ci swoje dziecko, świadczy to o tym, że ma do Ciebie zaufanie. To dodatkowy atut, którym możesz się pochwalić przed pracodawcą.

Jak widzisz, jest wiele sposobów na zdobycie doświadczeń pozazawodowych. Zastanów się, czy miałeś okazję brać udział w tego typu inicjatywach. Jeśli tak, koniecznie opisz je w swoim CV. Pokażesz pracodawcy swoje zaangażowanie, dzięki któremu zwróci na Ciebie uwagę.

Co jeszcze możesz wpisać w CV, żeby zachęcić pracodawcę?

Poza szkołą oraz dodatkowymi inicjatywami warto opisać swoje kompetencje.

Pamiętaj jednak żeby nie wpisywać listy kilkunastu umiejętności miękkich jak np.:

 • komunikatywność,
 • otwartość,
 • samodzielność.

Skup się na takich cechach, które będziesz umiał wyjaśnić. Podaj przykłady zachowań, które świadczą o tym, że naprawdę je posiadasz.

Zobacz przykłady:

Doskonała organizacja czasu pracy.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej podaj przykład, jak sobie poradziłeś z dużą ilością nauki i obowiązków. Które z nich wykonałeś na początku, a które zostawiłeś na później? Jak zaplanowałeś czas na naukę?

Umiejętność pracy zespołowej.

Opowiedz o tym, jak realizujesz prace grupowe w szkole. Jaką rolę przyjmujesz - czy lubisz rozdzielać zadania, pomagać innym w ich wykonaniu, a może skupiasz się na wymyślaniu rozwiązań?

Samodzielność.

Jeśli masz do wykonania zadanie, ale nie masz wystarczającej wiedzy, aby zrobić je dobrze, opowiedz, gdzie i jak szukasz informacji.

W CV wpisuj tylko te kompetencje, które potrafisz wyjaśnić. Dzięki temu podczas rozmowy wykażesz się prawdomównością. Pracodawca to doceni, zdobędzie do Ciebie zaufanie i zaoferuje Ci pracę.

Gdzie i jak szukać swojej pierwszej pracy?

Kluczem do zdobycia swojej pierwszej pracy są szczere chęci. Najlepszą metodą jest zaniesienie swojego CV osobiście. Dzięki temu zaskarbisz sobie sympatię szefa i dasz się poznać jako osoba pozytywna i zmotywowana.

Dobrym pomysłem jest poszukanie pracy w sklepie lub w pubie/restauracji. Najczęściej pracodawcy wywieszają na drzwiach kartkę “zatrudnię sprzedawcę” lub “zatrudnię kelnera”. Kiedy zaniesiesz swoje CV, postaraj się chwilę porozmawiać z kierownikiem albo osobą, która przyjmuje Twój dokument. Powiedz kilka zdań o sobie i o tym, czemu Ci zależy na tej pracy.

Możesz również poszukać ofert pracy tymczasowej w internecie. Znajdziesz sporo ogłoszeń dotyczących prac na zastępstwo lub prostych zajęć na krótki okres. Pozwolą one zdobyć Ci pierwsze doświadczenie zawodowe, którym będziesz mógł się pochwalić później w swoim CV.

Aby zdobyć swoją pierwszą pracę, zacznij od przygotowania CV. Wpisz tam swoją edukację, znajomość języków obcych i umiejętności. Nie zapomnij o zawarciu informacji o swoich dodatkowych inicjatywach. Wydrukuj CV i zanieś je do miejsc, w których chcesz się zatrudnić i poszukaj ofert pracy tymczasowej. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na sukces!

Joanna Gąsiorowska, Konsultant Kariery w Interviewme. Dyplomowany doradca zawodowy wyspecjalizowany w rozpoznawaniu i rozwijaniu kompetencji i preferencji zawodowych kandydatów. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji po stronie Agencji Doradztwa Personalnego oraz w wewnętrznym dziale personalnym.

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Zastrzeżenia prawne | Znak jakości | Sklep | Reklama | Kontakt