MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Fot. Alicja Szulc

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz piąty organizuje akcję „Żonkile” upamiętniającą powstanie w getcie warszawskim. Jak co roku, 19 kwietnia kilkuset wolontariuszy przekaże warszawiakom żółte żonkile – symbol pamięci o powstaniu.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Chcemy kontynuować tę tradycję.

Od kilku lat polskie szkoły, biblioteki oraz instytucje edukacyjne włączają się do naszej akcji. Nauczyciele i przedstawiciele instytucji będą mieli do dyspozycji specjalne materiały dydaktyczne.  Zachęcamy do wykorzystywania jako narzędzia edukacyjnego filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943".  Historię Marka Edelmana można również zgłębić za pomocą nowej multiplatformy „Żydowska Warszawa” pod adresem http://warsze.polin.pl/pl, gdzie znajduje się m.in. komiks wyjaśniający skąd pochodzą żonkile  oraz szczegółowy opis wydarzeń z 1943 r.

Do udziału w charakterze wolontariuszy zapraszamy również uczniów i uczennice warszawskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Zachęcamy do tego również w tym roku!                                                                                  

W ubiegłych latach dzięki naszym wolontariuszom żółty kwiat-symbol nosiło na ubraniach kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce i za granicą. 19 kwietnia będziemy znów rozdawać papierowe żonkile na ulicach Warszawy.
W tym roku - dzięki Tobie - może być ich jeszcze więcej!

Poszukujemy Wolontariuszy, którzy od 25 lutego do 30 kwietnia 2017 r. chcą zaangażować się w  ten wyjątkowy projekt. Możesz nam pomóc przy organizacji tych wydarzeń!

Zgłoszenia przyjmujemy do 28 lutego. Szczegółowe informacje na temat możliwości udziału w akcji znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - www.polin.pl/wolontariat.

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Zastrzeżenia prawne | Znak jakości | Sklep | Reklama | Kontakt