MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Profesor Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ogólnoświatowej konferencji Instytutów Konfucjusza w Kunmingu, stolicy prowincji Yunnan, odebrał zaszczytne wyróżnienie Confucius Institute of the Year dla Instytutu Konfucjusza w Krakowie - Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ.

Delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięła udział w roboczej konferencji Instytutów Konfucjusza, współtworzonych przez Pekiński Uniwersytecie Języków Obcych (PUJO) z 22 partnerami w Europie, Azji i USA. Rektor UJ wygłosił przemówienie podczas ceremonii zamknięcia konferencji.

Program pobytu obejmował także wizytę w najstarszej w Chinach Katedrze Języka Polskiego, w której obecnie uczy się języka polskiego ponad czterdziestu chińskich studentów. Studenci III roku, którzy poprzedni semestr spędzili w Szkole Języka i Kultury Polskiej UJ, podzielili się swoimi wrażeniami z Krakowa, a na pożegnanie zaśpiewali kilka polskich piosenek, w tym "Kukułeczkę" w wersji polskiej i chińskiej.

W drugiej części wizyty przedstawiciele UJ wzięli udział w ogólnoświatowej konferencji Instytutów Konfucjusza, która odbyła się w Kunmingu, stolicy prowincji Yunnan. Przy tej okazji doszło do spotkania z wiceministrem edukacji Chin prof. Hao Pingiem, który w 2006 roku, jako ówczesny rektor Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych, podpisywał w Collegium Maius UJ umowę o współpracy między UJ i PUJO. Podczas spotkania zostały podpisane dwa porozumienia dotyczące przyszłości Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Pierwsze dotyczyło przedłużenia funkcjonowania Instytutu Konfucjusza, który we wrześniu obchodził dziesiątą rocznicę istnienia.  Druga umowa dotyczyła utworzenia nowej siedziby Instytutu przy wsparciu strony chińskiej.

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Zastrzeżenia prawne | Znak jakości | Sklep | Reklama | Kontakt