MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf otrzymał prestiżowe wyróżnienie Chińskiego Państwowego Biura Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego HANBAN "za wybitne i nieocenione zasługi dla Instytutu Konfucjusza".

Nagroda ,,Confucius Institute Individual Performance Excellence Award” została wręczona podczas jedenastej edycji konferencji Instytutów Konfucjusza, która w tym roku odbyła się w chińskim Kunmingu w dniach 10-11 grudnia, gromadząc ponad 2,5 tysiąca uczestników.

Nagrodą tą honoruje się osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju współpracy z Krajem Środkiem za pośrednictwem konfucjańskich placówek (w 140 krajach z całego świata jest ich 511).

Dyplom oraz medal rektor prof. Marek Tukiendorf otrzymał z rąk wicepremier Chińskiej Republiki Ludowej – pani Liu Yandong (na marginesie – wykształconej, podobnie jak laureat, w kierunku inżynierii  chemicznej).

Podczas konferencji nazywanej ,,edukacyjnym Davos”, rektor Politechniki Opolskiej nie tylko odbierał honory, ale przede wszystkim przewodniczył sesji poświęconej projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku, w której wzięli udział naukowcy z całego świata.

Rektor Politechniki Opolskiej jako inicjator utworzenia przy politechnice w Opolu centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza, ściągnął do Opola nie tylko lektorów języka, którym władają dwa miliardy ludzi i animatorów kultury, która od tysiącleci promieniuje na wszystkie cywilizacje świata, ale też – chiński przemysł w postaci fabryki ledów grupy Hongbo i chińską ideę Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli największej inwestycji gospodarczo-społecznej w dziejach stosunków euroazjatyckich!

Podpisanie umowy w sprawie projektu One Belt One Road było celem wizyty, którą rektor odbył do Chin pod koniec listopada, kilka miesięcy po zorganizowanej przez Politechniką Opolską konferencji dotyczącej szlaku, która zgromadziła najważniejszych przedstawicieli świata polityki, gospodarki i nauki obu naszych krajów.
Co do samego Instytutu Konfucjusza,  opolska inauguracja tej popularnej placówki miała miejsce w październiku 2008 r. Instytut powołany został jako trzeci w Polsce i do dziś jedyny przy uczelni technicznej. Jego zadaniem jest popularyzacja wiedzy o potężnych (nie tylko powierzchniowo) Chinach, nauka języka i wymiana międzynarodowa, której partnerem jest w Opolu Politechnika Pekińska. Dyrektorem IK jest obecnie Ewa Jakuczek.

W uroczystym otwarciu Instytutu wziął udział ambasador Chińskiej Republiki Ludowej Sun Rongmin, prorektor Politechniki Pekińskiej pan Lu Zhengyang, wicedyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Municypacyjnego Miasta Pekin pan Du Songpeng oraz władze regionu: marszałek Józef Sebesta i prezydent Ryszard Zembaczyński.

Pieczę nad funkcjonowaniem jednostki sprawuje Hanban, czyli Chińskie Państwowe Biuro Międzynarodowej Promocji Języka Chińskiego.

Działalność Instytutu Konfucjusza, uznawanego przez Pekin za najbardziej aktywny w Europie znacznie wykracza poza ubarwianie oferty politechniki. Instytut, owszem, przyciąga egzotyką, jednak owoce polsko-chińskiej współpracy okazały się dużo poważniejsze, niż umiejętność wykaligrafowania przez studentów swojego imienia.

Prowadzone tu studia podyplomowe ,,biznes międzynarodowy UE-Chiny” ułatwiły opolanom wiele kontaktów gospodarczych, dzięki stypendium z wyjazdów do Chin skorzystało już kilkaset osób.

Instytut Konfucjusza każdego roku zaprasza opolan na obchody Chińskiego Nowego Roku, uświetniane zjawiskowymi występami artystów, organizuje – równie barwny – Międzynarodowy Dzień Instytutów Konfucjusza i włącza się w promocję uczelni podczas wszystkich targów, wydarzeń i festiwali.

Jego działalność i służenie całemu regionowi najlepiej oddają słowa Konfucjusza, który powiadał: Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej niż przyrzekł.

Źródło: www.wu.po.opole.pl

© 2015 Perspektywy.pl   O nas | Patronaty | Zastrzeżenia prawne | Znak jakości | Sklep | Reklama | Kontakt