MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ranking MBA 2012

Ranking MBA 2012

Ranking MBA 2011

Galeria zdjęć z Gali MBA 2012

Ranking MBA 2012
ALK daje pewność

Kto myśli, że studia MBA to nieformalne spotkania biznesowe w miłym gronie z udziałem profesora i w nobilitujących aulach akademii – bardzo się myli!

Jest to intensywny trening umiejętności interpersonalnych i przywódczych, asertywności i prowadzenia negocjacji, kurs prawa ale przede wszystkim morderczy kurs zaawansowanej matematyki przełożonej na język księgowości, ekonomii i statystyki. W dodatku w tempie przypominającym wyścigi koni w Pardubicach.

Jeśli dyplom uczelni ma mieć wartość na rynku pracy, kurs MBA musi spełniać najwyższe międzynarodowe standardy kształcenia, a te są słusznie wyśrubowane – mówi prof. Witold Bielecki, rektor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. To jedyna uczelnia w Polsce, która dla swoich studiów uzyskała potrójną akredytację międzynarodową, tak zwane „trzy korony”: AACSB, EQUIS i AMBA. Profesor Bielecki kieruje programami MBA w uczelni od początku jej istnienia, a nawet dłużej! – Zaoferowaliśmy studia MBA już w 1990 roku, jako jedni z pierwszych w Polsce, a więc trzy lata przed powołaniem uczelni – wyjaśnia rektor. Dziś dyplomem MBA wydanym przez Akademię Leona Koźmińskiego posługuje się ponad 3 tysiące absolwentów.

ALK daje pewność

Jednym z nich jest Ernest Bartosik, dyrektor zarządzający firmą farmaceutyczną Berlin Chemie Menarini, który tak wspomina swoją edukację: – Mój pierwszy zawód to lekarz, jednak tak się złożyło, że po uzyskaniu II stopnia specjalności i latach pracy w szpitalu podjąłem pracę w dynamicznie rozwijającym się sektorze farmaceutycznym. Wtedy uznałem, że muszę uzupełnić wiedzę menedżerską, podejmując studia Executive MBA. Wybrałem ALK w oparciu o wysoką pozycję uczelni w rankingach oraz kadrę wykładowców. Pamiętam dokładnie uczucie stresu, jakie towarzyszyło mi podczas pisania testu GMAT, którego zdanie było warunkiem przyjęcia na studia. W 2002 roku obroniłem dyplom. Od tego czasu wielokrotnie awansowałem, dwa razy zmieniłem pracodawcę. Ale ciągle wracam na ALK, nie tylko wspomnieniami. W 2009 roku ukończyłem tu studia podyplomowe z psychologii biznesu dla menedżerów.

Irmina Gocan, która ukończyła w ALK studia MBA dla menedżerów HR, jeden ze specjalistycznych programów oferowanych przez tę uczelnię opowiada: – Program dokładnie odpowiadał moim potrzebom. Byłam w grupie z osobami z tej samej branży, często z firm konkurencyjnych, jednak podczas zajęć mogliśmy się przyjaźnie zbliżyć. Unikaliśmy tematów, które naruszałyby w jakikolwiek sposób tajemnicę służbową, a jeśli jakiś projekt mógł stanowić choćby takie zagrożenie, nie było problemu, by objąć go klauzulą poufności. Wówczas był przeznaczony wyłącznie do wglądu przez oceniającego profesora. Grupa absolwentów tego kierunku stworzyła nieformalny klub HR-owców, który do dziś spotyka się raz w miesiącu, wes wtorki na uczelni, która życzliwie nas gości.

Akademia Leona Koźmińskiego ma jedną z bardziej rozbudowanych ofert studiów MBA w Polsce. Najbardziej prestiżowy jest międzynarodowy program Euro*MBA realizowany we współpracy sześciu w pełni akredytowanych europejskich uczelni biznesowych. Studenci spotykają się na tygodniowych zjazdach w Barcelonie, Warszawie, Nantes, Maastricht, Marsylii lub Lipsku. Kluczową zasadą rekrutacji jest wielokulturowość, dlatego uczestnicy grup pochodzą z różnych krajów. Nic dziwnego, że program otrzymał bardzo dobre recenzje i znalazł się w zestawieniach Financial Times.

Sztandarowym programem uczelni jest Executive MBA, przeznaczony dla wyższej kardy menedżerskiej z różnych branż. W 2010 roku „FT” w swoim rankingu Global MBA sklasyfikował go na 81 miejscu, a trzeba pamiętać, że na całym świecie takich programów jest ponad 10 tysięcy! Dla osób, które definitywnie widzą swoja karierę w jednej dziedzinie, choć być może w różnych firmach, uczelnia stworzyła na wzór amerykański programy branżowe – MBA dla specjalistów HR, IT, dla medyków, finansistów.

Bardziej rozbudowane programy obejmują prawie 500 godzin dydaktyki, ale drugie tyle trzeba przeznaczyć na pracę samodzielną i zespołowe rozwiązywanie problemów po zajęciach. Studia są prowadzone w systemie zaocznym, co oznacza duże obciążenie dla osób, które na co dzień normalnie pracują. Amerykańskie studia MBA są najczęściej stacjonarnymi programami magisterskimi.

Absolwenci Koźmińskiego jednogłośnie twierdzą, że warto było się pomęczyć, bo dyplom ułatwił im karierę. Najczęściej awansowali i lepiej zarabiają, ale przede wszystkim czują się pewnie na każdym menedżerskim stanowisku, bo wiedzą, co potrafią.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt