MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Ranking MBA 2012

Ranking MBA 2012

Ranking MBA 2011

Galeria zdjęć z Gali MBA 2012

Ranking MBA 2012
 12 400 złotych brutto – to średnie wynagrodzenie absolwentów MBA w Polsce. W kontekście średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (3 568 złotych) to wysoka płaca, ale dość skromna w porównaniu ze średnim wynagrodzeniem absolwenta Harvard School of Business, które również wynosi 12 000 miesięcznie, tyle że dolarów.

Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2011 roku średnie wynagrodzenie absolwentów MBA wynosi ponad 12 tys. zł. Ale ist­nieje spore zróżnicowanie ich płac, m.in. w zależności od branży, w której przed rozpoczęciem tych studiów pracowali posiadacze dyplomu Master of Business Administration. Najlepiej opłacani są w branżach telekomunikacyjnych i związanych z przemysłem lekkim – mogą liczyć nawet na 15 tys. zł. Ale na przykład w budownictwie czy reklamie, nie można liczyć na pensję na poziomie osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach telekomunikacyjnych. O 750 zł mniej otrzymywały osoby pracujące w energetyce i ciepłownictwie, natomiast płace pracowników zatrudnionych w IT sięgały 14 000 zł. Najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy branży usługowej oraz grupy: media, wydawnictwa, reklama i PR. Otrzymywali oni odpowiednio 9 933 zł i 10 075 zł. Średnią zarobków absolwentów MBA podnoszą dyrektorzy, ich mediana wynagrodzeń oscyluje wokół 18 tys. zł., natomiast przeciętny kierownik zarabia 8 tys. mniej.

 Wysokie zarobki to nie jedyny profit wynikający ze studiów menadżerskich. Równie ważna jest możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowych, na forum takich wpływowych grup jak kluby absolwentów Master of Business Administration, ponieważ należą do nich szefowie największych światowych banków, grup konsultingowych i koncernów. Studia MBA wpływają również na inne podejście do swojej pracy, na przykład jeszcze bardziej uświadamiają „czego można chcieć”, co ułatwia takie decyzje jak zmianę firmy dającą szersze perspektywy na rozwój kariery.

Czyli należy na sprawę patrzeć zdroworozsądkowo – wysokokwalifikowane studia nie są cudownym lekiem na za niskie naszym zdaniem zarobki, ale ścieżką, która może pomóc tym, którzy mają chęć do rozwoju, są gotowi do ciężkiej pracy na i – po studiach – nie boją się podjąć ryzyka.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że od kilku lat liczba słuchaczy na studiach podyplomowych zwiększa się – średnio o ponad 10 proc. rocznie. W roku akademickim 2009/2010 na kierunkach podyplomowych na polskich uczelniach studiowało ponad 194 tys. osób – o ponad 20 tys. więcej niż w poprzednim roku akademickim.

Jednak fakt odbycia studiów podyplomowych znacząco wpływa na zarobki tylko w przypadku wybranych grup pracowników – informuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak.

Studia podyplomowe mają największe znaczenie w przypadku stanowisk kierowniczych, osób pracujących w sektorze prywatnym, prowadzących własną działalność gospodarczą oraz tych, którzy ukończyli studia wyższe w takich dziedzinach jak sport, rehabilitacja. Dyrektorzy oraz członkowie zarządu z ukończonymi studiami podyplomowymi otrzymywali płace o blisko 28 proc. wyższe niż ich odpowiednicy, nie posiadający takiego wykształcenia.

Osoby, które ukończyły studia podyplomowe, zarabiały o niemal 60 proc. mniej od absolwentów MBA, natomiast mediana wynagrodzeń pracowników posiadających doktorat wynosiła 4 525 PLN – pisze portal wynagrodzenia.pl

Jedną z korzyści wynikających z podjęcia studiów podyplomowych jest możliwość nawiązania nowych kontaktów. Często zajęcia i wykłady prowadzone są przez ludzi ze świata biznesu. W uczelnianych ławkach zasiadają specjaliści z branży. Rozpoczęcie studiów podyplomowych to okazja do poznania nowych ludzi oraz doskonała płaszczyzna wymiany doświadczeń. Takie kontakty mogą procentować w przyszłości.

L.J.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt