MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Studia na tych kierunkach przygotowują do kompetentnego uczestniczenia w procesie kształtowania przestrzeni dla jednostek i grup społecznych. Obejmują zarówno przedmioty ścisłe i techniczne, jak i humanistyczne oraz artystyczne.

Niektórzy studenci twierdzą, że na pierwszym roku zaskoczyło ich nagłe spotkanie z innym sposobem myślenia. Na architekturze czy na budownictwie adept musi nauczyć się zmiany podejścia do znanych mu (jak sądził) pojęć, takich jak na przykład „przestrzeń”.

architektura mTen, kto zadba o swoją edukację estetyczną i wrażliwość oraz nie zapomni o poszerzaniu wyobraźni, odniesie największy sukces. Podobnie jak i na innych kierunkach, na architekturze i urbanistyce popularne są zagraniczne stypendia, przede wszystkim Erasmus, na którego najczęściej wyjeżdża się na III roku. Jest też dużo ofert wyjazdowych na praktyki inwentaryzacyjne, na których można nauczyć się wymiarowania realnie istniejących obiektów. Żeby się dostać na praktykę projektową do dobrej pracowni, trzeba przygotować portfolio z najlepszymi pracami, a oprócz szkolnych, dołączyć wzory plakatów, czy różnego rodzaju projektów reklamowych.

Monika Bilska, ukończyła studia na Politechnice Łódzkiej. Rok przebywała w Dessau Institute of Architecture w Niemczech, a projekt wykonany w tym czasie był prezentowany na zagranicznych konferencjach architektonicznych. Obecnie od prawie 5 lat pracuje dla Zaha Hadid Architects w Londynie.

rank archit-bud

Kierunek budownictwo wymaga prawdziwie inżynierskich kompetencji oraz wieloaspektowej wiedzy technicznej, znajomości nie tylko sztuki budowlanej, ale także projektowej, umiejętności posługiwania się najnowszymi technologiami. Specjaliści branży budowlanej to nadal najbardziej poszukiwana grupa na rynku pracy. Ciągle jeszcze przed nami modernizacja miast, autostrad, obiektów przemysłowych, budownictwa mieszkaniowego.

Absolwenci tego kierunku po studiach magisterskich i odbyciu wymaganej prawem praktyki zawodowej mogą uzyskiwać uprawnienia w zakresie projektowania bez ograniczeń, a także do nadzorowania prac budowlanych – a więc licencje na sprawowanie samodzielnych funkcji w budownictwie. Będą więc mogli podejmować pracę w projektowaniu architektonicznym, wykonawstwie i nadzorowaniu procesu inwestycyjnego, planowaniu przestrzennym oraz w państwowych i samorządowych służbach architektonicznych i urbanistycznych. Absolwenci budownictwa znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach wykonawczych, nadzorze budowlanym, a także przemyśle materiałów budowlanych. W dzisiejszych warunkach obserwuje się stale rosnące zapotrzebowanie na absolwentów budownictwa.

Kształcenie prowadzone jest w sposób integrujący różne dziedziny wiedzy technicznej, humanistycznej i sztuki.

Na pytanie, co jest w architekturze ważniejsze: piękno czy funkcja, słynny brytyjski architekt sir Norman Foster odpowiedział: Zdecydowanie funkcja, czyli wymiar społeczny. Koncentrowanie się na estetyce jest wyrazem arogancji. Kiedy stoję na Millennium Bridge w Londynie, ważne jest dla mnie, jak mistrzowsko ten most jest skonstruowany. Jednak o wiele istotniejsze jest to, że łączy on dwie dzielnice miasta i że rocznie przechodzi po nim 7 mln ludzi. Chodzi mi o to, by w architekturze, którą projektuję, ludzie czuli się dobrze.
W Manchesterze chodziłem do szkoły, która znajdowała się w starym budynku. Pamiętam do dziś uczucie zastraszenia i opresji, bałem się długich, ciemnych i wąskich korytarzy. Jest zresztą naukowo udowodnione, że pacjenci w jasnych, dużych pokojach szpitalnych szybciej przychodzą do zdrowia niż ci z małych i źle oświetlonych salek. (źródło: Forum Lotnicze)

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!