MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

Informatyka to dziedzina, w której postęp dokonuje się każdego dnia i to w ogromnym tempie – dziś już nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie świata bez Internetu, bez mobilnych urządzeń, gier, zadań, które można wykonywać zdalnie. Coraz większej liczbie zawodów towarzyszy praca na komputerze. Informatykom jest dziś najłatwiej zdobyć dobrą pracę i wysokie zarobki, ale ciągle jest za mało studentów na kierunkach informatycznych.

W ostatnich pięciu latach liczba studentów i studentek kierunków z grupy informatycznej nie zwiększa się – ich udział wśród ogółu studiujących wynosi tylko 4 proc. A tymczasem polski rynek IT jest pierwszym co do wielkości w Europie Środkowo-Wschodniej. IT jest jedną z branż, gdzie zatrudnia się najbardziej dynamicznie, każdego roku pracodawcy szukają o połowę specjalistów więcej (podczas gdy odsetek zwolnień nie jest duży). Świadczy to o tym, że jest to branża, gdzie wykwalifikowanym informatykom i menedżerom najłatwiej znaleźć pracę.

Studenci informatyki na naszych uczelniach w okresie pierwszych trzech semestrów zdobywają wiedzę podstawową, która ma służyć zbudowaniu solidnej bazy. Przede wszystkim liczy się matematyka, która umożliwia efektywną naukę złożonych zagadnień informatycznych oraz różnorodnych technik programowania w kolejnych semestrach. W tym okresie studiów studenci chodzą na zajęcia między innymi obejmujące zakres analizy matematycznej, algebry liniowej z geometrią, matematyki dyskretnej, logiki i teorii mnogości, metod numerycznych oraz zagadnień dotyczących budowy sprzętu, transmisji danych i programowania.

rank it

Do czwartego semestru włącznie plan studiów jest mniej więcej jednolity. Potem wprowadzane są przedmioty obieralne, co do których studenci deklarują się indywidualnie – zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Istotne jest zarówno to, na jakiej uczelni podejmuje się studia, jak i to, co proponuje konkretny wydział. Na przykład informatykę na Politechnice Warszawskiej można studiować na trzech różnych wydziałach: Elektroniki i Technik Informacyjnych, Elektrycznym oraz Matematyki i Nauk Informacyjnych. To określa dalszy wybór przedmiotów do specjalizacji, bo każda jednostka dydaktyczna ma trochę inną ofertę.

Wybierając systemy aplikacyjne jest się przygotowanym do pracy w zespołach tworzących aplikacje – zarówno w charakterze wykonawców, jak i zarządzających – w oparciu o najnowsze technologie internetowe i mobilne. Wykształcenie obejmuje również, umiejętności niezbędne do skutecznego i kreatywnego działania gospodarczego, a także pracy naukowo-badawczej. Absolwent studiów magisterskich jest przygotowany do pracy na stanowiskach kierowniczych, doradczych i eksperckich.

Specjalność informatyka i finanse ma za zadanie wypuścić wysoko wykwalifikowanych informatyków ze znajomością finansów do pracy w np. bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach inwestycyjnych. Inteligentne technologie internetowe przygotowują do: tworzenia stron, portali i serwisów internetowych; projektowania i implementacji internetowych systemów bazodanowych; zaawansowanych aplikacji sieciowych; tworzenia aplikacji dla urządzeń mobilnych; zagadnień związanych z bezpieczeństwem aplikacji internetowych.

Inżynieria oprogramowania jest dla tych, którzy chcieliby uczyć się: projektowania i korzystania z baz danych w zastosowaniach biznesowych, wykorzystania eksploracji danych (m.in. finansowych i medycznych) oraz inteligencji obliczeniowej (w tym sztucznych sieci neuronowych). Systemy informatyczne natomiast – dla urodzonych administratorów, którzy będą zarządzać i rozwijać systemy oraz infrastrukturę sieciową, w tym zintegrowane systemy zarządzania przedsiębiorstwami i instytucjami.

Absolwent studiów inżynierskich posiada wiedzę i umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki oraz dodatkowo wiedzę i umiejętności techniczne z zakresu systemów informatycznych. Dobrze zna zasady budowy współczesnych komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, systemów operacyjnych, sieci komputerowych i baz danych. Posiada umiejętności programowania komputerów i zna zasady inżynierii oprogramowania w stopniu umożliwiającym efektywną pracę w zespołach programistycznych. Ma także podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji człowiek-komputer.

Biegłość w wybranej specjalności, wiedza i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów informatycznych – również w niestandardowych sytuacjach – przygotowują pracownika, który poszukiwany jest w wielu gałęziach gospodarki, przemyśle, usługach, firmach informatycznych, w administracji państwowej i samorządowej. Jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych. W ten sposób wykształcona osoba umie kierować pracą zespołów oraz – co najważniejsze w dzisiejszych czasach – ma nawyki ustawicznego kształcenia się i rozwoju.

Zdaniem Katarzyny Markiewicz (Politechnika Opolska), laureatki stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w nauce, studia informatyczne są pasjonujące, gdyż umożliwiają szybki dostęp do interesujących firm, technologii, obszarów poznania. Studenckie koło naukowe Grupa. NetPO, z którym odniosła wiele sukcesów doprowadziło grupę jego członków do Top 50 na świecie w programowaniu gier konkursu Imagine Cup.

Szansą dla studiujących informatykę są praktyki w znakomitych firmach zajmujących się zarówno sprzętem jak i jego oprogramowaniem czy serwisowaniem. Joanna Łopatka, inżynier testowania jakości oprogramowania (software quality engineer II) w GTECH Poland, absolwentka informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu realizuje dziś projekty dla wielu krajów. Oferowane przez firmę szkolenia i kursy od początku pomagały jej odnaleźć się w międzynarodowym środowisku. Różnorodność projektów oraz praca z ludźmi z całego świata pozwalały zaś rozszerzać horyzonty i cały czas się rozwijać. – Uczestniczyłam we wdrażaniu nowych produktów m.in. dla Maroka, Hiszpanii, Nigerii, Czech. Czasem wiązało się to z częstym podróżowaniem, więc dzięki temu zobaczyłam kilka przepięknych miejsc na świecie.

Marta Ryłko, V rok informatyki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji; współautorka znanej i cenionej aplikacji „Dropsport”: – O studiowaniu informatyki na AGH zaczęłam myśleć już w gimnazjum, gdyż z wielu źródeł znałam opinię, że ten kierunek w Akademii Górniczo-Hutniczej jest na bardzo wysokim poziomie. Nie bez znaczenia było też zaplecze sportowe uczelni związane z moimi pasjami: kolarstwem górskim i narciarstwem. Ostateczną decyzję podjęłam niedługo po tym, jak zobaczyłam na konsoli wynik działania mojego pierwszego prymitywnego programu, którego funkcją było dodawanie dwóch liczb… Miałam wtedy obawy czy informatyka to kierunek odpowiedni dla dziewczyny, ale na szczęście wątpliwości okazały się zupełnie bezzasadne.

Jagoda Lazarek, II rok studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej, kierunek informatyka. – Zawsze interesowały mnie tematy i badania, które mają zastosowanie praktyczne, a Politechnika Łódzka ze względu na miejsce zamieszkania oraz pozytywne opinie. Można czerpać dużo satysfakcji, gdy widać efekty swojej pracy, można coś sprawdzić i przetestować, a także wdrożyć jeśli efekty są zadowalające. Obszar badań, który mnie interesuje, to przetwarzanie i rozpoznawanie obrazów, a także metody sztucznej inteligencji. Do moich największych osiągnięć należy wygrana w konkursie Great Minds organizowanym przez IBM, do którego zakwalifikowałam się jako pierwsza Polka. W ramach wygranej odbyłam 3 miesięczny staż w laboratorium badawczym IBM w Izraelu.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt