MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

Kierunki reprezentujące precyzyjną inżynierię, niezbędną w obsłudze prawie wszystkich urządzeń jakimi posługuje się współczesna technika. To kierunki stworzone dla tych, których interesuje jednocześnie mechanika precyzyjna, elektryka, informatyka automatyka i robotyka.

Kandydaci na automatykę i robotykę, na mechatronikę to wirtuozi matematyczno-fizyczni z najlepszych szkół w Polsce (przede wszystkim z wiodących liceów).

Najlepsi z najlepszych, z maksymalną liczbą punktów maturalnych z rozszerzonej matematyki i fizyki, ci, którzy mają sukcesy w olimpiadach przedmiotowych z nauk ścisłych i technicznych trafiają m.in. na Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Uczą się od najlepszych.

To studia dla osób zdolnych, ambitnych i pracowitych. Tak zwany próg odcięcia wynosi u nas około 160 punktów. Mimo to – w konfrontacji ze standardem nauki jaki mamy na wydziale – z każdego rocznika odpada kilka osób. – Dr inż. Adam Styk, prodziekan ds. studiów (jeden z najmłodszych w kraju), podkreśla, że nawet najlepszy uczeń musi posiąść sztukę studiowania, by utrzymać się na studiach tak trudnych i czasochłonnych jak te. – Nie wyobrażam sobie sukcesów w przypadku łączenia nauki w trybie stacjonarnym z zawodową pracą, szczególnie na I stopniu studiów. U nas tak się nie da. Posłużę się moją specjalnością, inżynierią fotoniczną: trzeba mnóstwa pracy aby stworzyć i zaprogramować system widzenia maszynowego dla robota autonomicznego tak, by reagował na bodźce wizualne i orientował się w otaczającej go rzeczywistości.

rank automatyka

(Inżynieria Fotoniczna jest obecna w niemal każdym urządzeniu, które wykorzystuje światło jako nośnik informacji. Głowica w dysku CD/DVD/BR, lasery, techniki obrazujące, precyzyjna metrologia optyczna. Nie ma bez tej wiedzy postępów w telekomunikacji, na niej oparte są światłowody, które rewolucjonizują technologię transferu danych).

Pracownicy dydaktyczni podkreślają, że ich celem jest nie tylko przekazywanie obszernego zasobu wiedzy o zjawiskach fizycznych. – Uczymy zaprzęgania jej do działania. – Dr inż. A. Styk weryfikuje więc poziom studenckich postępów nie tyle przez klasyczny egzamin, co poprzez zadawanie do rozwiązania inżynierskiego problemu. – Wiedzy inżynierskiej nie weryfikuje się bowiem w ławce nad kartką papieru z pytaniami zadawanymi niezmiennie od stu lat, lecz w laboratorium, z pełnym dostępem do urządzeń i materiałów….

Absolwenci „automatyki i robotyki” oraz „mechatroniki” są niezastąpieni w automatyzacji i diagnostyce procesów przemysłowych, budowaniu autonomicznych robotów, laserowej obróbce materiałów, teleinformatyce, ultra-dokładnej metrologii, termografii, w lotnictwie i innych ważnych gałęziach nowoczesnego przemysłu. Na przykład bezstykowy pomiar temperatur urządzeń trudnodostępnych – jeden z kluczowych etapów w monitorowaniu prawidłowości pracy urządzeń – bez specjalistów z tych dziedzin nie mógłby się obejść.

Specjaliści- inżynierowie w zakresie automatyki i robotyki oraz mechatroniki to kadra poszukiwana przez pracodawców dbających o HR przemysłu i laboratoriów badawczych, usług serwisowych i handlu, w kraju i na świecie. Najlepsi wybierają studia w uczelniach i na wydziałach, gdzie wykuwa się przyszłość – Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej jest jednym z aktywnych uczestników programu Graf-Tech, wspierającego prace badawczo- rozwojowe nad grafenem.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt