MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 

Prawdziwym dziennikarzem jest się 24 godziny na dobę. W tym zawodzie konieczna jest  nieustająca, niewymuszona ciekawość świata, zdarzeń i ludzi, łatwość nawiązywania rozmowy i dociekliwość.

newspaper mKandydat na ten kierunek powinien być osobą energiczną, odporną na stres. Przydają się także: koncentracja uwagi, rzetelność, zdolność do analizy informacyjnej i umiejętność sprawnego pisania poprawną polszczyzną. Bardziej konkretne predyspozycje zależą również od rodzaju dziennikarstwa, które nas interesuje. Przy dziennikarstwie telewizyjnym bardzo ważnym elementem jest świadomość ciała i przyjemny wygląd. W dziennikarstwie radiowym – świetny głos i doskonała dykcja, a w dziennikarstwie prasowym – lekkie pióro i znajomość zasad gramatyczno-stylistyczno-ortograficznych.

Studenci kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna muszą od samego początku studiów zadbać o stały kontakt z zawodem. Warto zaangażować się w pracę w mediach uczelnianych: gazecie studenckiej, radiu czy telewizji – te media będą pierwszym „poligonem” dla adepta dziennikarstwa.

Kandydat na dziennikarza nie może lekceważyć znajomości języków obcych, bez której dziś nie da się już funkcjonować w tym zawodzie nawet, jeśli zamierzamy zostać specjalistą od publicystyki kulinarnej. W globalnym świecie trzeba umieć błyskawicznie zdobywać informacje, zatem angielski na wysokim poziomie to absolutna podstawa.

rank dziennikarstwo

Specyfika pracy dziennikarskiej wymaga – oprócz wielu umiejętności warsztatowych, technicznych – także szczególnych cech osobowości. Dziennikarz musi bowiem umieć docierać do źródeł informacji, dokonywać odpowiedzialnej selekcji, decydować, co może ujawnić, a co powinien zachować do własnej wiadomości. W dobie dziennikarstwa opartego przede wszystkim na informacjach negatywnych i sensacjach, taka umiejętność jest szczególnie istotna.

Współczesne dziennikarstwo jest też w coraz większym stopniu pracą zespołową, wymagającą umiejętności działania w grupie, umiejętnego podziału zadań  i podporządkowania własnych ambicji celowi działania. Pozycję „gwiazdy” osiągają się zwykle po wielu latach, tylko nieliczni.

Studia na tym kierunku są bardzo interesujące, ale obarczone sporym ryzykiem: na rynku panuje ogromna konkurencja i nie ma żadnej gwarancji pracy w zawodzie.

Tym bardziej warto studiować u najlepszych, na prestiżowych uczelniach, pod kierunkiem znakomitych teoretyków i praktyków zawodu.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt