MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


fot. K.Dziewit Politechnika Świętokrzyska

W siedzibie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej podsumowano 18 czerwca br. kolejną edycję Konkursu „Student-Wynalazca”, zainicjowanego przed pięcioma laty przez Politechnikę Świętokrzyską. Wśród pięciu zdobywców nagród głównych prym wiodą dziewczyny: Angela Andrzejewska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Iga Jasińska z Politechniki Świętokrzyskiej oraz team studentek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Żaneta Król, Ewa Brychcy, Natalia Ulbin-Figlewicz i i Dominika Kulik. Jako znakomite uznano wynalazki Karola Charkiewicza z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Łukasza Sadurskiego z Politechniki Lubelskiej.

Tegoroczną nagrodę The International Stefan Banach Prize for a Doctoral Dissertation in the Mathematical Sciences otrzymał Joonas Ilmavirta z Finlandii. Nagrodzona rozprawa doktorska pt. “On the Broken Ray Transform” została napisana pod kierunkiem profesora Mikko Salo na Uniwersytecie w Jyväskylä.

Nagroda dla najlepszej pracy doktorskiej z dziedziny nauk matematycznych - będąca wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Matematycznego i firmy Ericpol - zostanie wręczona w Warszawie podczas  6. Forum Matematyków Polskich, 8 września 2015. Jej wartość finansowa wynosi 25 tysięcy złotych.

Tygodnie wytężonej pracy, kilkaset zgłoszeń, piętnastu finalistów, długie godziny obrad jury i jeden zwycięzca. W poniedziałek 15 czerwca w Kinie Praha w Warszawie odbyła się gala finałowa II edycji Papaya Young Directors, podczas której poznaliśmy nazwisko laureata konkursu –  Julii Rogowskiej.

Jubileuszowa gala Olimpiady Przedsiębiorczości, podsumowująca 10 lat realizacji projektu, odbyła się 10 czerwca br. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Odbierającym nagrody rzeczowe zwycięzcom Olimpiady gratulacje złożył Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski. Na laureatów czekają ponadto indeksy najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce. W trakcie uroczystości ogłoszono hasło kolejnej edycji zawodów: „Nowe przewagi konkurencyjne – technologia, informacja, społeczność”.

Już 11-12 czerwca 2015 r. odbędzie się Wielki Finał Konkursu Diversity 2015, podczas którego rozegra się starcie zaprogramowanych przez licealistów robotów Mini Sumo. Na galę finałową zapraszamy 12 czerwca w godz. 10:00 – 13:00, Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6 w Krakowie.

Podczas Gali „Talentów Trójki” – konkursu dla młodych twórców organizowanego przez Program 3 Polskiego Radia wyróżnionych zostało troje artystów: w kategorii Teatr wygrała Anna Smołowik, w kategorii Film zwyciężyła Paulina Skibińska, a najlepszy w kategorii Sztuki Wizualne okazał się Przemysław Ostaszewski. Nagrodę specjalną – „Diament Trójki” – odebrał Janusz Gajos.

Fundusz Stypendialny Talenty rozpoczął rekrutację stypendystów na rok szkolny 2015/2016. Fundusz wspiera uzdolnioną młodzież, która chce dalej rozwijać swoje pasje i talenty. Stypendyści otrzymują comiesięczne stypendium finansowe oraz biorą udział w organizowanych warsztatach edukacyjno-rozwojowych.

Jeszcze tylko do 26 czerwca br. uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie Akcja (foto)edukacja organizowanym przez Nikon Polska. Ten unikatowy w Polsce program edukacji fotograficznej już od trzech lat przyczynia się do poszerzania wiedzy i umiejętności fotograficznych wśród uczniów i pedagogów w całej Polsce. Pod koniec czerwca poznamy laureatów całej III edycji konkursu, na których czekają już atrakcyjne nagrody. Zwycięska szkoła otrzyma profesjonalny sprzęt fotograficzny na wyposażenie pracowni fotograficznej, a najlepszy młody fotograf 10 000 zł stypendium naukowego.

Jury wyłoniło finałową piętnastkę, która zrealizuje swoje pomysły i zawalczy o główną nagrodę, czyli 20 tysięcy złotych. Wybór nie był łatwy – uczestnicy drugiej edycji Papaya Young Directors nadesłali aż 439 pomysłów na scenariusz filmu reklamowego.

W drugiej połowie kwietnia w Bukareszcie odbył się Europejski Finał programu Sci-Tech Challenge 2015, którego celem jest zachęcenie młodych ludzi do studiowania na kierunkach ścisłych. W szóstym już finale wzięło udział 54 licealistów z całej Europy - finalistów konkursów krajowych pod patronatem ExxonMobil, producenta olejów syntetycznych Mobil 1.

Dziesiątą edycję Olimpiady wygrał Szymon Łopocz, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewiczaw Raciborzu. W toku trzystopniowych eliminacji zdystansował 20 tysięcy uczniów, którzy zgłosili się do zawodów.

Już w sobotę, 18 kwietnia, odbędzie się w Warszawie finał VII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Jego organizatorem jest wydawca miesięcznika psychologicznego „Charaktery”

Dziś (13.04.15) rozpoczął się I etap rozgrywek Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „TIK? Tak!”. W tegorocznej edycji udział bierze rekordowa liczba szkół – do tej pory zarejestrowało się ponad 1000 placówek! Przez najbliższy tydzień uczniowie będą mieli za zadanie odpowiadać na pytania testowe online - ci, którzy udzielą najwięcej poprawnych odpowiedzi, przejdą do etapu regionalnego. A jest o co walczyć! Na zwycięskie szkoły oraz uczniów czekają trakcyjne nagrody rzeczowe.

Już po raz czwarty w murach Międzynarodowej Wyższej Szkoły Logistyki i Transportu we Wrocławiu odbył się finał Olimpiady Logistycznej. 27 marca 2015r. uczniowie z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do finału walczyli o atrakcyjne nagrody. Główną ideą Olimpiady jest rozbudzenie w uczniach szkół ponadgimnazjalnych motywacji do dalszego kształcenia na kierunku logistyka, a także pokazanie im możliwości i perspektyw jakie daje branża TSL – Transport Spedycja Logistyka.

Laureatki For Women in Science L’Oréal-UNESCO 2015 to kobiety, które w swojej pracy naukowej łączą wiele dyscyplin naukowych. To multidyscyplinarne podejście pozwoliło im dokonać przełomowych odkryć!

Asia Jurek, 18-letnia twórczyni unikalnej metody leczenia raka oraz Łukasz Żrodowski, 21-letni wynalazca, zajmujący się technologią druku 3D, wspierają konkurs naukowy „Bohaterowie Przyszłości”, zorganizowany przez BASF.

Zespół studentów z Politechniki Łódzkiej zakwalifikował się do krajowych finałów Imagine Cup największego na świecie konkursu technologicznego dla studentów organizowanego przez firmę Microsoft. Drużyna przygotowała wieloplatformową aplikację Polyglot służącą do nauki języków obcych. O przepustkę do finału światowego powalczy z czterema innymi zespołami, które w kategorii Innowacje weszły do finału.

Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic, który stworzył od podstaw modularny system operacyjny, wygrał IV edycję Konkursu Naukowego E(x)plory. Swój autorski projekt zaprezentuje na największym konkursie informatycznym w Europie – Infomatrix. Drugie miejsce zajął Jan Przybyłowicz z Warszawy, zaś trzecie zespół dwóch licealistek z Opola i Piotrkowa Trybunalskiego: Dominika Bakalarz i Joanna Jurek.

17-letnia Zuzanna Kosmala z XIII LO w Szczecinie została zwyciężczynią XXVIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Sukces jest godny uznania tym bardziej, że Zuzanna jest uczennicą pierwszej klasy. W trzech etapach zawodów OWE pokonała ponad 13 uczniów z 864 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Już po raz dwunasty studenci z całej Europy stoją przed szansą zaistnienia w świecie fotografii. To właśnie dzięki konkursowi Discover Europe 2015 fotografie młodych ludzi ukazujące ich własną, unikalną wizję Europy, zostaną poddane ocenie profesjonalistów i nagrodzone. Wybrane zostaną prace, które najlepiej ukażą różnorodność i bogactwo Starego Kontynentu. Nadsyłanie zdjęć na konkurs ruszyło 1. marca.

BASF ogłasza konkurs dla szkół poświęcony związkom pomiędzy zrównoważonym rozwojem a naukami przyrodniczymi. W tym roku twórcy istniejącego od czterech lat portalu edukacyjnego Chemiatomy.pl postanowili pokazać młodym ludziom bardziej zabawną stronę chemii i nauk ścisłych, organizując ciekawy konkurs naukowy „Bohaterowie przyszłości”. Jego celem jest zaznajomienie uczniów gimnazjów szkół średnich z nauką oraz zwrócenie ich uwagi na rolę, jaką nauka odgrywa w codziennym życiu oraz w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w przyszłości.

 

Do 31 marca trwa rekrutacja do programu stypendialnego „Marzenie o Nauce” Fundacji EFC. Dzięki stypendiom uczniowie ostatnich klas gimnazjów mogą podjąć naukę w najlepszych liceach na terenie całego kraju. Fundacja EFC pokrywa wszelkie niezbędne koszty związane z nauką, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem w czasie trzyletniej nauki, a także zorganizowane wyjazdy w czasie ferii letnich i zimowych.

Właśnie rozpoczęła się szósta edycja konkursu „Jestem szefową” – inicjatywy skierowanej do uczennic klas I i II szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, zainteresowanych rozwijaniem zdolności przywódczych.

Już 14 marca br. na Wydziale Chemii UMCS odbędzie się I etap eliminacji do Ogólnopolskiego Turnieju All-chemicznego.  Zmotywowani sukcesem ubiegłorocznej edycji członkowie Koła Naukowego „Alkahest”, zdecydowali się kontynuować inicjatywę, równocześnie rozszerzając zasięg konkursu na ogólnopolski, a jego tematykę - na inne dziedziny chemii. Od 2015 roku konkurs jest więc kontynuowany pod nazwą „Ogólnopolski Turniej All-chemiczny”, a bieżąca edycja będzie obejmowała tematykę zastosowania chemii w kryminalistyce.

Już 27 lutego podczas inauguracji XXIII Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego "Perspektywy 2015", poznamy w Warszawie zwycięzców czwartej edycji konkursu na najbardziej kreatywną kampanię rekrutacyjną uczelni Genius Universitatis 2015.

09.02.2015 r, zakończył się pierwszy etap Olimpiady Logistycznej i Olimpiady Budowlanej organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

Poznaliśmy listę uczniów, którzy zakwalifikowali się do III Etapu organizowanej przez WSPiA Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. Jest to 30 osób z całej Polski, które najlepiej poradziły sobie z testem składającym się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych. 18 marca podczas II Etapu Olimpiady powalczą o nagrodę główną, którą jest m.in. indeks WSPiA.

Odkrycie Rynku 2015 to ogólnopolski konkurs, organizowany przez najprężniej działającą organizację studencką w Polsce – Niezależne Zrzeszenie Studentów. Celem jest wyróżnienie najlepszych studenckich start-upów ostatnich lat. Zwycięzcy konkursu mają szansę na zwiększenie rozpoznawalności marki w ramach współpracy z ogólnopolskimi patronami medialnymi oraz zdobycie finansowania aż do 500 000 zł! Zapisy trwają do 22 lutego.

 

„Młodzi wynalazcy na 5!” – pod takim hasłem organizowana jest 5. edycja programu edukacyjnego dla gimnazjalistów Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Tegoroczna odsłona programu została wzbogacona o nowy element – platformę internetową Akademia Online, na której będą zamieszczone niepublikowane wcześniej filmy popularnonaukowe poświęcone wynalazkom i naukom ścisłym.

Przedsiębiorczość w praktyce – to idea projektu Akademia Młodego Przedsiębiorcy realizowanego przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades. Ponad 400 licealistów wzięło udział w szkoleniach, zrealizowano kilkadziesiąt zespołowych projektów biznesowych. Najlepsze z nich mogą stać się początkiem własnej firmy dla najskuteczniejszych zespołów. Gala Finałowa projektu odbędzie się 14 stycznia 2015 r. w AFiBV w Warszawie. Wstęp wolny.

Program stypendialny Indeks Start2Star realizowany przez Fundację im. Lesława A. Pagi i Fundację Jolanty i Leszka Czarneckich został nagrodzony w konkursie „Dobre Stypendia 2014”.

W piątek, 21 listopada 2014 roku odbył się finał II edycji ogólnopolskiego konkursu lingwistycznego "Tłumacze na start!", organizowanego przez agencję tłumaczeń i szkołę językową Skrivanek we współpracy z British Council i dwunastoma Uczelniami Partnerskimi. W gronie autorów pięciu najlepszych tłumaczeń znaleźli się studenci z Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Po trwającym tydzień, pełnym emocji VIII Finale Międzynarodowego Konkursu  Jugend debattiert international zwyciężczynią została Anastasija Minitš z Estonii.

W dniach 15.10 – 21.11.2014 firma Skrivanek organizuje ogólnopolski konkurs lingwistyczny dla studentów filologii angielskiej i kierunków pokrewnych, którzy są zainteresowani rozwijaniem swoich kompetencji translatorskich.

Laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu Charaktery za najlepsze książki psychologiczne, zostali: dr hab. Jan Cieciuch oraz dr hab. Piotr Francuz. Natomiast książka Jacka Walkiewicza została nagrodzona w plebiscycie czytelników.

Ogólnopolski Konkurs „Nauka i praktyka w zawodzie dietetyka” jest skierowany do absolwentów studiów I stopnia, absolwentów i studentów studiów II stopnia kierunku dietetyka, technologia żywności, biotechnologia, oraz innych pokrewnych kierunków studiów.

Młodzi Polacy za sterami kosmicznych łazików

Łaziki od ponad trzydziestu lat  badają odległe ciała niebieskie, osiągając fenomenalne rezultaty obserwacji i pomiarów. Są jak naładowane elektroniką przenośne laboratoria, którymi steruje się z Ziemi. Jak przygotować misję łazików na Marsie? Konkurs Remote Mars Yard, organizowany w ramach programu edukacji kosmicznej ESERO, to szansa, aby wcielić się w rolę ekspertów agencji kosmicznej, którzy zdalnie sterują łazikami takimi jak Curiosity czy ExoMars i poznać ich pracę od podszewki.

Zadaniem uczestników będzie stworzenie zespołu badaczy i inżynierów, którzy wezmą udział w symulowanym lądowaniu na Marsie. Zbadają tam jeden z marsjańskich kraterów, przez Internet sterując specjalnie do tego celu zbudowanym łazikiem marsjańskim. Zespoły składające się z uczniów gimnazjów lub szkół ponadgimnazjalnych w wieku od 13 do 20 roku życia, wraz z opiekunem, będą konkurować ze sobą na przestrzeni paru miesięcy o miano najlepszych badaczy czerwonej planety. Aby symulacja była jak najbardziej zbliżona do rzeczywistości, konkursowe łaziki oraz makieta marsjańskiego krateru zostały zbudowane specjalnie na potrzeby rywalizacji przez specjalistów z ABM Space. Są to eksperci wielokrotnie nagradzani w międzynarodowych konkursach University Rover Challenge i uczestniczący w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do obsługi łazików wystarczy dowolny komputer z przeglądarką i średniej szybkości łączem internetowym. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz unikalne warsztaty przygotowane przez firmę ABM Space mające zaznajomić zwycięzców z tajnikami pracy konstruktorów łazików.

Pierwsza edycja konkursu Remote Mars Yard przyciągnęła aż 25 zespołów z całej Polski. Rejestracja do drugiej edycji rusza już teraz i potrwa do 30 września 2016 r. Rejestracja na stronie http://esero.kopernik.org.pl/?page_id=1415. Wielki finał będzie miał miejsce od połowy listopada do początku grudnia.

Edukacja z Kopernikiem

Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, a ściślej w planetarium „Niebo Kopernika” i Pracowni Edukacji CNK. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z priorytetów Centrum, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Warsztaty i projekty edukacyjne ESERO pomagają nauczycielom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności prowadzenia zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez Kopernika pomoce dydaktyczne, dostępne na stronie www.esero.kopernik.org.pl. CNK poszukuje nowych form działań, bada
i testuje innowacyjne rozwiązania edukacyjne oraz wspiera ich wdrażanie. Każdego roku milion osób odwiedza Kopernika i uczestniczy w jego przedsięwzięciach. Przecinają się tu drogi rodzin z dziećmi, nauczycieli i uczniów, ludzi nauki, sztuki, biznesu, młodzieży i dorosłych, lokalnych aktywistów oraz światowych innowatorów. Centrum rozwija kluczowe kompetencje i umiejętności, potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie, a także postawy pożądane na rynku pracy.

Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, rusza konkurs dla młodych tłumaczy, którego organizatorem jest Agencja Tłumaczeń i Szkoła Językowa Skrivanek. Tym razem, mogą wziąć w nim udział zarówno osoby posługujące się językiem angielskim, jak i niemieckim. Celem konkursu jest zachęcenie studentów do podnoszenia swoich kwalifikacji językowych i translatorskich oraz ułatwienie najlepszym kandydatom na tłumaczy wejście na rynek pracy. Zostaną oni zapoznani także ze specyfiką tłumaczeń biznesowych, dzięki czemu zyskają lepsze przygotowanie do późniejszej pracy przy realnych zleceniach.

Pod hasłem "Przywództwa w biznesie" ruszyła nowa edycja Olimpiady Przedsiębiorczości. W zawodach zdobyć można nie tylko wiedzę i nowe umiejętności, ale też indeksy publicznych uczelni ekonomicznych w Polsce, w tym Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Do udziału zaproszona jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych kończących się egzaminem maturalnym. Zapisy trwają do 31 października br.

Do końca roku można zgłaszać prace magisterskie do VI Edycji konkursu MAGISTER PAFERE, na najlepszą pracę magisterska z dziedziny ekonomii, organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Udział w konkursie mogą brać prace obronione w latach 2014-2016, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy na temat  ekonomii wolnorynkowej i zrozumienia zależności między etyką a gospodarką.

O!błędne Dyktando to ogólnopolski konkurs, który pozwoli sprawdzić czujność ortograficzną, interpunkcyjną, gramatyczną, stylistyczną i już tej jesieni każdemu da szansę zawalczyć o tytuł O!błędnego Mistrza Języka Polskiego. Dyktanda i zadania językowe przeznaczone są głównie dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, którzy mogą również reprezentować swoją szkołę, podnosząc jej pozycję w O!błędnyn Rankingu.

Lekcje z ZUS to projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w czterech lekcjach, których celem jest przekazanie im praktycznej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. W tym roku jest to 3 edycja wydarzenia. W ramach Lekcji z ZUS organizowana jest również olimpiada wiedzy, wcześniej jako konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Pierwszy etap olimpiady przypada na 29 listopada br., drugi etap 14 marca 2017, a finał w Centrali ZUS w Warszawie, na 26 kwietnia 2017.

Za nami półmetek pierwszego etapu VI edycji Olimpiady Logistycznej organizowanej przez MWSLiT we Wrocławiu dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ideą Olimpiady jest wyłonienie najbardziej uzdolnionych uczniów, którzy posiadają potencjał do pracy w zawodzie logistyka.

Za nami półmetek pierwszego etapu IV edycji Olimpiady Budowlanej organizowanej przez MWSLiT we Wrocławiu dla wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem Olimpiady jest rozwijanie wśród młodzieży zainteresowania budownictwem oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności budowlanych, a także wyłonienie najbardziej uzdolnionych uczniów

Naukowy survival pod postacią gry tekstowej to pierwsze zadanie, które czeka na nastolatków w rekrutacji do 3. edycji programu ADAMED SmartUP. Wcielając się w rolę astronauty na jednym z księżyców Jowisza, każdy uczestnik programu musi wykazać się nie lada wiedzą i pomysłowością, aby wydostać się z pułapki. Na tych, którzy najlepiej poradzą sobie z tą misją, czekają wyjątkowe nagrody – obóz naukowy i stypendium marzeń.

Czwarta edycja konkursu dla młodych tłumaczy dobiegła końca. Zmagania zorganizowane przez Agencję Tłumaczeń i Szkołę Języków Obcych Skrivanek zakończyły się wielkim finałem, który odbył się 2 grudnia br. na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt