MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Kto może oddać krew? Każda pełnoletnia i zdrowa osoba. Wystarczy tylko chcieć. A chęci nie brakuje studentom PWSZ w Suwałkach, którzy po raz kolejny włączyli się do akcji dzielenia się krwią z innymi.

– Studencka honorowa zbiórka krwi odbywa się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach mniej więcej co trzy miesiące – mówi Małgorzata Andryszczyk z Wydziału Ochrony Zdrowia PWSZ w Suwałkach. Milena Galicka, studentka pierwszego roku pielęgniarstwa oddawała krew po raz czwarty w życiu. Z uśmiechem na ustach. – Bardzo się cieszę, że mogę to zrobić i komuś pomóc. Ostatnio badałam krew i miałam dyskwalifikację, teraz jest inaczej, wyniki wróciły do normy, a ja mogę komuś pomóc – mówi Milena.

Wszyscy chętni zapewniają: - Oddawanie krwi nie boli. Najważniejsze jest to, że możemy uratować czyjeś życie. W kolejce do rejestracji czekali Aleksandra, Małgorzata i Tomasz. Również z pierwszego roku. Na pytanie, dlaczego zdecydowali się oddać krew?, odpowiadają jednogłośnie: Studiowanie pielęgniarstwa zobowiązuje.

- To są bardzo potrzebne akcje, uświadamiające, a przede wszystkim – ratujące czyjeś życie – dodaje Małgorzata Andryszczyk z Wydziału Ochrony Zdrowia. - Jednorazowo można oddać 450 mililitrów krwi. Mężczyźni mogą to robić sześć razy w roku, kobiety cztery. Kolejna studencka akcja oddawania krwi w PWSZ w Suwałkach zaplanowana jest na 14 stycznia.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt