Unikalna kolekcja w muzeum Politechniki Opolskiej Drukuj Poleć znajomemu
Unikalna kolekcja w muzeum Politechniki Opolskiej8 listopada, dokładnie w 116. rocznicę wynalezienia Promieni X, za które Wilhelm Roentgen otrzymał nagrodę Nobla w 1901 roku, prof. Jerzy Skubis, rektor Politechniki Opolskiej, uroczyście otworzył Muzeum Politechniki Opolskiej z unikatową w skali światowej ekspozycją kolekcji lamp rentgenowskich, dar dr Grzegorza Jezierskiego, pracownika naukowego  Katedry Zastosowań Chemii i Mechaniki Politechniki Opolskiej.

Utworzenie Muzeum Politechniki Opolskiej wpisało się w całoroczne obchody jubileuszu 45.lecia uczelni.  

- To kolejna inwestycja, która była naszej uczelni potrzebna – podkreślał podczas uroczystości rektor Skubis i otworzył muzeum równie symbolicznym gestem,  przez… zapalenie światła.

Muzeum

Na stałej wystawie można obejrzeć ponad 700 eksponatów, jak podkreślał darczyńca – niepowtarzalnych – a wśród nich takie perełki, jak miniaturowa, zaledwie 9-woltowa lampa, która służyła astronautom do badania struktury powierzchni Księżyca, urządzenie, które używano do odnajdywania odłamków w ciałach postrzelonych żołnierzy, a także kompletny amerykański polowy aparat rentgenowski wykorzystywany podczas II wojny światowej przez wojskowych lekarzy.

Muzeum

Jak doszło po powstania tej kolekcji?
- Miałem kiedyś jedną lampę, potem dostałem trzy kolejne i zauważyłem, jak się od siebie różną. Wtedy wpadłem na pomysł, żeby je kolekcjonować. Początki były prymitywne, lampy stały na półkach w garażu - opowiadał Grzegorz Jezierski o początkach swojej imponującej kolekcji. Niemal wszystkie eksponaty pochodzą od prywatnych osób oraz instytucji, które utylizowały niepotrzebny sprzęt. Lampy pochodzą z kilkunastu krajów świata - jedna z nich przyjechała do Polski aż z Emiratów Arabskich. Zastosowania tych lamp też są przeróżne - od tego najbardziej znanego czyli prześwietleń dla celów diagnostyki medycznej aż do prześwietlania bagaży na lotniskach czy kontenerów i wagonów, przejeżdżających przez granice państw.

Muzeum

Druga część muzeum jest zarezerwowana dla dokumentów związanych z powstawaniem politechniki. Znajduje się tam wystawa dokumentująca liczącą ponad 40 lat historię Studenckiego Studia Radiowego Emiter oraz historię samej uczelni - od powstania punktu konsultacyjnego Politechniki Śląskiej w roku 1959, poprzez czasy Wyższej Szkoły Inżynierskiej, do powołania Politechniki Opolskiej w 1996 roku. Przewidziano także powierzchnię dla wystaw czasowych. Muzeum działa w jednym z wyremontowanych budynków 2. kampusu opolskiej uczelni, w dawnych koszarach wojsk pancernych.

Lubię to!