Netbooki dla studentów Uniwersytetu Śląskiego Drukuj Poleć znajomemu
Netbooki dla studentów Uniwersytetu ŚląskiegoUniwersytet Śląski w Katowicach wyposaży studentów pięciu kierunków w 400 komputerów przenośnych, z których będą mogli korzystać na uczelni i w domu. Projekt będzie wdrażany od nowego roku akademickiego.

Projekt wart 3,85 mln zł będzie realizowany przez Instytut Fizyki oraz Instytut Chemii Uniwersytetu Śląskiego w partnerstwie z Uniwersytetem w Oslo. O pieniądze na ten cel uczelnia starała się w ramach unijnego programu - Nowoczesne komputerowe metody kształcenia dla regionalnych kadr innowacyjnej gospodarki.

Notebooki dostaną studenci pięciu kierunków: biofizyki, ekonofizyki, fizyki medycznej, fizyki technicznej oraz chemii. - W ramach projektu, którego głównym założeniem jest systemowa komputeryzacja kształcenia, studenci będą mogli korzystać z notebooków na zajęciach, ale także w domu i bibliotece. Będą mieli dostęp do tzw. chmury obliczeniowej, czyli głównego serwera, który posiada specjalne oprogramowanie oraz dużą moc obliczeniową - wyjaśniał w piątek prof. Marcin Kostur z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

- Dawniej liczyło się w słupkach, potem nastała era kalkulatorów. Obecny rozwój zaawansowanych technologii powoduje, że do niektórych obliczeń naukowcy potrzebują wyjątkowo dobrego sprzętu. Dotyczy to również studentów. Kalkulator do zdecydowanie za mało, jeśli w grę wchodzą studia na kierunkach ścisłych. Dlatego komputery, które dostaną studenci będą zintegrowane z uczelnianym systemem informatycznym, co w znaczący sposób przyspieszy m.in. obliczenia - powiedział profesor.

Studenci będą mieli także bezpośredni dostęp do dokumentacji związanej z kierunkiem studiów - zostaną opracowane nowe zbiory zadań oraz skrypty, które będą dostosowane do systemowej pracy z komputerem. - Doskonalenie warsztatu metod informatycznych jest nieodzowne w nauce i przemyśle innowacyjnym, co sprawi, że absolwent zostanie wdrożony w nowinki techniczne już na studiach. Będzie miał większe szanse na rynku pracy - dodał prof. Kostur.

Przenośne komputery trafią do rąk studentów pierwszego roku, z początkiem drugiego semestru w nowym roku akademickim 2011/2012.

Jak mówiono na piątkowym spotkaniu, koszt notebooków stanowi zaledwie 10 proc. całego przedsięwzięcia - większość z 3,85 mln zł zostanie przeznaczona na szkolenie kadry i tworzenie materiałów dla studentów, z których będą korzystać w trakcie zajęć i poza nimi.

Nawiązując współpracę z Uniwersytetem w Oslo śląska uczelnia chciała skorzystać z jego doświadczeń, ponieważ innowacyjna edukacja komputerowa zyskała w Norwegii status strategii narodowej. Prof. Kostur, który wizytował uczelnię, słyszał opinie pracodawców. - Norwegowie są entuzjastami tego pomysłu - dodał fizyk.

Śląski projekt iCSE - innovative Computers in Science Education
- jest realizowany w ramach Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pieniądze śląska uczelnia musi wydać do 2014 roku. Rekrutacja na wymienione studia już się rozpoczęła.

PAP - Nauka w Polsce
Lubię to!