Zawód: lekarz weterynarii Drukuj Poleć znajomemu

Zawód: weterynarz

Kiedy rozmawia się z profesorem weterynarii o specyfice tego zawodu, całkiem na miejscu jest zadane żartem pytanie: czy aby zostać lekarzem weterynarii, trzeba kochać zwierzątka? - Tak jest w istocie - odpowiada poważnie naukowiec. - To jest podstawowe kryterium naboru na nasze studia!
 
Prof. dr hab. Jacek Szczawiński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mówi - Oczywiście, kandydaci na te studia powinni legitymować się dobrymi stopniami na świadectwie dojrzałości. Przede wszystkim z biologii. Ale rozmowa kwalifikacyjna musi też wykazać, że ich predyspozycje do studiów weterynaryjnych opierają się głównie na - już znacznie wcześniej ujawnionej - miłości do zwierząt.

O każde miejsce na studiach dziennych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW ubiega się przeciętnie 10 kandydatów. Jest z kogo wybierać. Jednak już na pierwszym roku wielu studentów odpada, bo w tej początkowej fazie są to trudne studia pamięciowe. Na trzecim roku odpadają ci, którzy psychicznie nie wytrzymują sekcji zwłok. To rzeczywiście wymaga przełamania się i sporo dziewczyn mdleje. W sumie w czasie studiów odpada około 30 proc. przyjętych na I rok.

Kobieta na weterynarii? Po moim trupie!

Pani Ola i groźny pacjentWiększość absolwentów studiów weterynaryjnych to kobiety. Tak jest zresztą w całej Europie. - Dziewczyny uczą się pilniej, już kandydatki na studia są lepszymi uczennicami w liceum, niż ich koledzy - wyjaśnia prof. Szczawiński. Dawniej był to jednak zawód męski i nic dziwnego. Kiedyś leczono wyłącznie zwierzęta najbardziej użytkowe, czyli konie biorące udział w wojnach. Pierwsze zapiski historyczne o zabiegach weterynaryjnych pochodzą z roku 3000 p.n.e. z Mezopotamii. W starożytnej Grecji leczeniu zwierząt poświęcał uwagę Hipokrates. Pierwsze sekcje zwierząt do celów naukowych miały miejsce pół wieku przed naszą erą. Nosaciznę u koni, a także niektóre choroby psów, opisał Arystoteles.

Pierwszy szpital dla zwierząt powstał w Indiach w III wieku p.n.e., zaś pierwszą uczelnią weterynaryjną była Wyższa Szkoła Weterynarii w Lyonie, założona w 1762 r. W XVIII w. powstały także uczelnie w Szwecji,  Niemczech, Danii oraz Austrii. Pierwszą polską Szkołę Weterynaryjną założył w roku 1823 Ludwik Bojanus przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego. W 1840 r. w Warszawie powstała Szkoła Weterynaryjna, przemianowana później na Instytut Weterynaryjny, zaś w 1927 r.  otwarto na Uniwersytecie Warszawskim Wydział Weterynaryjny, przeniesiony w 1952 r. do SGGW.

Jeszcze pod koniec XIX w. kobiety miały zakaz wstępu do szkół weterynaryjnych. Jako pierwsza lekarzem weterynarii została pewna Angielka. Towarzyszyła swemu mężowi na zajęciach. Dziekan uprzedzał ją, że skończy te studia po jego trupie. Puenta tej historii jest nieco makabryczna: dziekan umarł tydzień później, zaś uparta niewiasta dostała upragniony dyplom. Później wyznaczono na studiach weterynaryjnych limit 5% dla dziewcząt, następnie 50%, zaś obecnie nie ma ograniczeń i absolwentki stanowią 70%.

Zwierzątka małe i duże

Operacja w Klinice Małych Zwierząt SGGW

Dominacja kobiet najpierw na studiach weterynaryjnych, następnie zaś wśród lekarzy weterynarii, przesunęła ciężar zawodu w stronę małych zwierząt. - Gdy kończyłem studia w roku 1970 - mówi prof. Szczawiński - w Warszawie pracowało 50 lekarzy weterynarii. Teraz jest ich 1500 i większość leczy psy i koty. Skutek: brakuje lekarzy zajmujących się higieną żywności czy chorobami krów i świń, zaś w dużych miastach są już problemy ze znalezieniem pracy w lecznicy weterynaryjnej.

Na szczęście są studenci, którzy wyczuwają w tym koniunkturę i życiowe szanse. Michał Okrasa, student VI roku, jest warszawiakiem, ale ma w planie wyjazd poza stolicę. Chce pracować ze zwierzętami gospodarskimi. Podobnie jego kolega z roku Konrad Pikulski, który pochodzi z Ksawerynowa pod Łukowem, więc jego powrót na wieś jest niejako naturalny. Obaj myślą również o ewentualnym wyjeździe za granicę, jednak tylko na parę miesięcy.

Żebyśmy jedli bez strachu

Co najmniej połowa pracujących dziś w Polsce lekarzy weterynarii "wymyka się" atrakcyjnym opisom: są to pracownicy inspekcji weterynaryjnej, zajmujący się ochroną zdrowia zwierząt gospodarskich oraz bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego. Robiąc zakupy w supermarkecie, nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie dzięki tej armii anonimowych lekarzy możemy jeść bez strachu kiełbasy, szynki i schabowe. Na niedocenianie tej specjalności weterynaryjnej zwraca uwagę warszawski Inspektor Powiatowy lek. wet. Dorota Bieniecka, która dodatkowo krytykuje rażąco niskie zarobki inspektorów weterynaryjnych. Pracują ciężko w ubojniach, zakładach produkcyjnych i przy kontroli weterynaryjnej na granicy i nie mają okazji dorobienia sobie w prywatnej działalności po godzinach tak jak robią to ich koledzy po fachu.

lek. wet. Andrzej Strzelecki- Chciałbym podkreślić
- mówił lek. wet. Andrzej Strzelecki - że obowiązuje nas rygorystyczne przestrzeganie przepisów sanitarno-higienicznych. Do naszych obowiązków należy kontrola przyjmowania zwierząt do magazynu żywca, sposobu przetrzymywania ich przed przekazaniem do uboju, ale również regularna kontrola zdrowia pracowników, a nawet stanu technicznego pojazdów używanych do przewozu mięsa w zakładach.
 
Doktor Strzelecki zwraca też uwagę na konieczność stałego  poszerzania wiedzy przez lekarzy weterynarii.

Dobre i złe strony feminizacji

Dr Jacek Krzemiński, pracownik SGGW mówi, że wiele absolwentek nie idzie do pracy w zawodzie, bo zakładają rodziny i rodzą dzieci. To oczywiście naturalne, ale na jakiś czas świeżo upieczone panie doktor tracą kontakt z weterynarią.

Lekarz weterynarii Magdalena Wiśniewska jest właśnie takim "przypadkiem". Ona też w dzieciństwie kochała zwierzątka. Kończyła klasę o profilu ogólnym w warszawskim Liceum nr 44 im. A. Dobiszewskiego. Trzy osoby z jej klasy poszły na weterynarię na SGGW i wszyscy te studia skończyli. Zawodowy życiorys pani Magdy jest krótki: najpierw mała osiedlowa lecznica weterynaryjna w Ursusie, potem studia doktoranckie i - ponieważ na pierwszym roku studiów doktoranckich nie ma stypendium - dorabianie jako tłumacz przy obsłudze zagranicznych gości oraz tłumaczenie tekstów do filmów przyrodniczych. A potem: małżeństwo, pierwsze dziecko, drugie dziecko... Jak dziewczynki trochę dorosną, planuje pracę na uczelni.

 

Trudny nabór naukowców

Lek. wet. Magdalena WiśniewskaPani Magda chce na uczelnię, lecz wielu jej zawodowych kolegów stroni od pracy naukowej. Trudno się dziwić: starszy asystent po doktoracie zarabia 2500 zł brutto. Da się żyć, ale głównie z pracy po godzinach, np. w prywatnych lecznicach.

Dr Kourou Dembele, pochodzący z Mali w Polsce skończył studia i tu się ożenił. Gdzieś napisano, że zyskał przydomek "szamana". Dlaczego? Bo niekiedy wystarcza dotknięcie jego rąk i zwierzak zdrowieje. Często doradza odrzucenie wszystkich leków i zmianę diety - to też pomaga. Doktor podkreśla, że stosunek do zwierząt w Polsce jest całkiem inny niż w Afryce. W Polsce zwierzę jest członkiem rodziny, w Afryce ma po prostu służyć człowiekowi i kiedy zachoruje, jest niestety zdane na siebie. Doktor Dembele, mimo że rodem z Afryki, wyznaje, że panicznie boi się węży!

Czy Pani nie boi się węży?

Takie pytanie zadajemy dr Aleksandrze Malucie, lekarzowi weterynarii z kliniki "Oaza", która specjalizuje się w chorobach zwierząt nieudomowionych. Zastajemy ją z dorodnym boa dusicielem na ręku - biedak ma kłopoty z żołądkiem. Witamy się z panią doktor bardzo ostrożnie, bo a nuż podopieczny skoczy i udusi. Może to zrobić? Może, tym bardziej, że jest głodny...

Na brak pacjentów pani doktor nie narzeka. Nawet nie mamy pojęcia, jakie zwierzaki dziś ludzie trzymają w domu. I bardzo dobrze, że nie opuszczają w potrzebie swoich węży, małp czy żab. Gdy są chore, wydają wcale niemałe pieniądze na doprowadzenie ich do zdrowia.
 
- W miarę, jak społeczeństwo się bogaci, ludzi stać na trzymanie w domu zwierzęcia - mówi profesor Szczawiński. - Do tego wzrasta średni wiek ludzi, co prowadzi często do samotnej starości. I wtedy kupuje się przyjaciela i dba się o niego z całą pieczołowitością. Szczególnie, gdy jest się człowiekiem majętnym.

Profesor daje przykład pewnego Anglika, który wydał kilka tysięcy funtów na hospitalizację hodowanej przez siebie żaby. Stać go było, ale trzeba pamiętać, że nawet w bogatej Anglii są ludzie ubodzy i wydanie takiego majątku na żabę może szokować.

Za dużo - czy za mało?

Suczka Ayah tuż po operacjiDoktor Jacek Krzemiński mówi, że praktykujący dziś polscy lekarze weterynarii zarzucają uczelniom, iż "produkują" za dużo absolwentów. Nie mają racji biorąc pod uwagę liczbę lekarzy weterynarii w naszym kraju w przeliczeniu na milion mieszkańców, w porównaniu ze wszystkimi innymi krajami europejskimi. Ale ten zarzut ma swoją przyczynę: im więcej lekarzy, tym większa konkurencja w zawodzie.

Studia weterynaryjne są bardzo drogie, kosztują około 8 - 10 tysięcy złotych rocznie, w zależności od roku. Dotacje dla uczelni zależą przecież od liczby studentów, więc kształci się możliwie jak najwięcej lekarzy weterynarii - oczywiście, do rozsądnych granic, żeby studentom nie psuć komfortu studiowania. Bo na kierunku tak specjalistycznym jak weterynaria nadmiar studentów, to mniejszy dostęp do zwierząt, laboratoriów i urządzeń.
 
Wszystko zaczyna się - i kończy - na miłości do zwierząt. Bez niej nie da się studiować weterynarii, ani uprawiać z sukcesem tego zawodu. A poza tym? Praca, praca, praca!

 

 
Gdzie się tego uczyć?
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 
 

Komentarze  

 
0 #56 Merry 2015-05-20 14:54
Hey there, You've done an incredible job. I will certainly digg it and personally recommend to
my friends. I'm confident they'll be benefited from this web site.


Look at my web-site; drugstore online: canadianpharmacy2015.com/
Cytować
 
 
0 #55 Fidelia 2015-05-13 14:31
Hi, Neat post. There's an issue with your web site in internet explorer,
could check this? IE nonetheless is the marketplace leader and a big part of other people will pass over your
magnificent writing because of this problem.


My blog ... there cialis women: tixit.ru/.../6qjmq
Cytować
 
 
0 #54 Jesenia 2015-05-07 10:09
Howdy! I could have sworn I've visited your blog before but after browsing through many of
the articles I realized it's new to me. Regardless, I'm certainly delighted I discovered it and I'll be book-marking it and checking back frequently!


My web site Canadian cialis cheap: canadianedrugstore.com/.../
Cytować
 
 
0 #53 Berniece 2015-05-07 01:21
Great post.

Have a look at my site - Cialis professional
online canada: canadianedrugstore.com/.../
Cytować
 
 
0 #52 Celsa 2015-05-06 04:57
We stumbled over here by a different page and thought I might check things out.
I like what I see so i am just following you. Look forward to
finding out about your web page for a second time.


Also visit my website: Canadian pharmacy generic cialis online: canadianedrugstore.com/.../
Cytować
 
 
0 #51 Andrew 2015-04-26 22:56
You made some good points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this website.
Feel free to visit my site dotti.pl/12-gorsety
Cytować
 
 
0 #50 Ashly 2015-04-25 00:41
We absolutely love your blog and find most
of your post's to be what precisely I'm looking for. Would
you offer guest writers to write content to suit your needs?
I wouldn't mind composing a post or elaborating on a lot of the subjects you write regarding here.
Again, awesome site!

Feel free to surf to my blog: Canadian pharmacies shipping to usa: myedcanadian.com/
Cytować
 
 
0 #49 Marco 2015-04-21 16:38
I really like it when individuals come together and share ideas.
Great blog, keep it up!

my blog post; dyson dc24: sns.1696.jp/.../esh8wx
Cytować
 
 
0 #48 Candace 2015-04-19 07:47
I am not sure where you're getting your info, but good
topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for wonderful information I was looking for this info for
my mission.

Visit my web-site - dyson vacuum: cehs.ch/DcMm4
Cytować
 
 
0 #47 Cristine 2015-04-15 20:17
Definitely imagine that which you stated. Your favourite reason appeared to be at the internet the easiest
thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked
while other folks consider concerns that they just
don't understand about. You managed to hit the nail
upon the top as neatly as defined out the whole thing without having side effect ,
other folks can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks

My web-site - cheap las vegas flights: cheapflightslasvegasus.com/
Cytować
 
 
0 #46 Rosalind 2015-04-09 21:29
You made some good points there. I checked on the internet to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this website.


Here is my homepage cialis generic: pillsedweb.com/
Cytować
 
 
0 #45 Felisha 2015-03-08 18:35
Thank you for some other informative website. The place else may just
I get that kind of info written in such an ideal means? I've a project that I'm just now operating on,
and I have been on the glance out for such information.

Feel free to surf to my site - does cialis
work: canadianedrugstore.com/
Cytować
 
 
0 #44 Alvare 2015-03-04 08:20
Naszego kotka oddajemy tylko do przemiłej Pani z weterynarii i nikomu innemu. Ostatnio była tak rozluźniona, że nawet usnęła na materacu w lecznicy. Na pewno nie ma reguły czy to kobieta czy mężczyzna i nie ma co drzeć skóry na niedźwiedziu.
alvare.pl
Cytować
 
 
0 #43 Fidel 2014-12-05 09:24
all the time i used to read smaller articles which as well clear their motive,
and that is also happening with this piece of writing which I am reading here.


My web blog ... www.kulturystyka24.com/.../: www.kulturystyka24.com/.../
Cytować
 
 
0 #42 nyalga 2014-08-12 19:35
Cytuję dfwsqaf:
A dlaczego zrezygnowany z parytetu przyjmowania kobiet i mężczyzn 50/50? Czy gdyby 70% absolwentów mieli stanowić mężczyźni to parytet byłby wprowadzony, ale jeśli tyle % stanowią kobiety to jest ok? Przecież to jest dyskryminacja mężczyzn.


ale przecież nie wynika to z narzuconego stosunku, tylko taki procent więcej wybiera weterynarię. w przyjmowaniu na studia liczy się więc stawianie weterynarii na pierwszym miejscu swoich wyborów i wyniki. gdzie w tym dyskryminacja?
Cytować
 
 
0 #41 Brigette 2014-05-16 23:37
Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to ffar added agreeable from you! However, how
can we communicate?

Ceck out my homepage - wordpress themes buy [www.Cakovicky.cz: www.Cakovicky.cz/.../]
Cytować
 
 
0 #40 Roderick 2014-03-21 20:41
Hello! I simply would like to give you a huge thumbs up for your great information you've got here on this post.
I am coming back to your website for more soon.

Also visit my web-site :: Żurawina sadzonki; Roderick: ekobiety.pl/.../...,
Cytować
 
 
0 #39 Lori 2014-03-19 03:31
Spot on with this write-up, I absolutely think this website needs far mmore
attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the
advice!

my web-site - kurs angielskiego (Lori: luckyluke.com.pl)
Cytować
 
 
0 #38 Kent 2014-03-18 12:11
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest of tthe website is really
good.

Feel free to visit my site ... projekty domów kraków: www.archidetal.com.pl/
Cytować
 
 
0 #37 Leonie 2014-03-17 14:39
I think the admin of this website is actually working hard in support of his site,
because here every stuff is quality basedd information.


Here is my web page; tłumacze sprawdź na stronce: www.zarobkowy.info: zarobkowy.info/.../...
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież