Zawód: lekarz weterynarii Drukuj Poleć znajomemu

Zawód: weterynarz

Kiedy rozmawia się z profesorem weterynarii o specyfice tego zawodu, całkiem na miejscu jest zadane żartem pytanie: czy aby zostać lekarzem weterynarii, trzeba kochać zwierzątka? - Tak jest w istocie - odpowiada poważnie naukowiec. - To jest podstawowe kryterium naboru na nasze studia!
 
Prof. dr hab. Jacek Szczawiński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mówi - Oczywiście, kandydaci na te studia powinni legitymować się dobrymi stopniami na świadectwie dojrzałości. Przede wszystkim z biologii. Ale rozmowa kwalifikacyjna musi też wykazać, że ich predyspozycje do studiów weterynaryjnych opierają się głównie na - już znacznie wcześniej ujawnionej - miłości do zwierząt.

O każde miejsce na studiach dziennych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW ubiega się przeciętnie 10 kandydatów. Jest z kogo wybierać. Jednak już na pierwszym roku wielu studentów odpada, bo w tej początkowej fazie są to trudne studia pamięciowe. Na trzecim roku odpadają ci, którzy psychicznie nie wytrzymują sekcji zwłok. To rzeczywiście wymaga przełamania się i sporo dziewczyn mdleje. W sumie w czasie studiów odpada około 30 proc. przyjętych na I rok.

Kobieta na weterynarii? Po moim trupie!

Pani Ola i groźny pacjentWiększość absolwentów studiów weterynaryjnych to kobiety. Tak jest zresztą w całej Europie. - Dziewczyny uczą się pilniej, już kandydatki na studia są lepszymi uczennicami w liceum, niż ich koledzy - wyjaśnia prof. Szczawiński. Dawniej był to jednak zawód męski i nic dziwnego. Kiedyś leczono wyłącznie zwierzęta najbardziej użytkowe, czyli konie biorące udział w wojnach. Pierwsze zapiski historyczne o zabiegach weterynaryjnych pochodzą z roku 3000 p.n.e. z Mezopotamii. W starożytnej Grecji leczeniu zwierząt poświęcał uwagę Hipokrates. Pierwsze sekcje zwierząt do celów naukowych miały miejsce pół wieku przed naszą erą. Nosaciznę u koni, a także niektóre choroby psów, opisał Arystoteles.

Pierwszy szpital dla zwierząt powstał w Indiach w III wieku p.n.e., zaś pierwszą uczelnią weterynaryjną była Wyższa Szkoła Weterynarii w Lyonie, założona w 1762 r. W XVIII w. powstały także uczelnie w Szwecji,  Niemczech, Danii oraz Austrii. Pierwszą polską Szkołę Weterynaryjną założył w roku 1823 Ludwik Bojanus przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego. W 1840 r. w Warszawie powstała Szkoła Weterynaryjna, przemianowana później na Instytut Weterynaryjny, zaś w 1927 r.  otwarto na Uniwersytecie Warszawskim Wydział Weterynaryjny, przeniesiony w 1952 r. do SGGW.

Jeszcze pod koniec XIX w. kobiety miały zakaz wstępu do szkół weterynaryjnych. Jako pierwsza lekarzem weterynarii została pewna Angielka. Towarzyszyła swemu mężowi na zajęciach. Dziekan uprzedzał ją, że skończy te studia po jego trupie. Puenta tej historii jest nieco makabryczna: dziekan umarł tydzień później, zaś uparta niewiasta dostała upragniony dyplom. Później wyznaczono na studiach weterynaryjnych limit 5% dla dziewcząt, następnie 50%, zaś obecnie nie ma ograniczeń i absolwentki stanowią 70%.

Zwierzątka małe i duże

Operacja w Klinice Małych Zwierząt SGGW

Dominacja kobiet najpierw na studiach weterynaryjnych, następnie zaś wśród lekarzy weterynarii, przesunęła ciężar zawodu w stronę małych zwierząt. - Gdy kończyłem studia w roku 1970 - mówi prof. Szczawiński - w Warszawie pracowało 50 lekarzy weterynarii. Teraz jest ich 1500 i większość leczy psy i koty. Skutek: brakuje lekarzy zajmujących się higieną żywności czy chorobami krów i świń, zaś w dużych miastach są już problemy ze znalezieniem pracy w lecznicy weterynaryjnej.

Na szczęście są studenci, którzy wyczuwają w tym koniunkturę i życiowe szanse. Michał Okrasa, student VI roku, jest warszawiakiem, ale ma w planie wyjazd poza stolicę. Chce pracować ze zwierzętami gospodarskimi. Podobnie jego kolega z roku Konrad Pikulski, który pochodzi z Ksawerynowa pod Łukowem, więc jego powrót na wieś jest niejako naturalny. Obaj myślą również o ewentualnym wyjeździe za granicę, jednak tylko na parę miesięcy.

Żebyśmy jedli bez strachu

Co najmniej połowa pracujących dziś w Polsce lekarzy weterynarii "wymyka się" atrakcyjnym opisom: są to pracownicy inspekcji weterynaryjnej, zajmujący się ochroną zdrowia zwierząt gospodarskich oraz bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego. Robiąc zakupy w supermarkecie, nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie dzięki tej armii anonimowych lekarzy możemy jeść bez strachu kiełbasy, szynki i schabowe. Na niedocenianie tej specjalności weterynaryjnej zwraca uwagę warszawski Inspektor Powiatowy lek. wet. Dorota Bieniecka, która dodatkowo krytykuje rażąco niskie zarobki inspektorów weterynaryjnych. Pracują ciężko w ubojniach, zakładach produkcyjnych i przy kontroli weterynaryjnej na granicy i nie mają okazji dorobienia sobie w prywatnej działalności po godzinach tak jak robią to ich koledzy po fachu.

lek. wet. Andrzej Strzelecki- Chciałbym podkreślić
- mówił lek. wet. Andrzej Strzelecki - że obowiązuje nas rygorystyczne przestrzeganie przepisów sanitarno-higienicznych. Do naszych obowiązków należy kontrola przyjmowania zwierząt do magazynu żywca, sposobu przetrzymywania ich przed przekazaniem do uboju, ale również regularna kontrola zdrowia pracowników, a nawet stanu technicznego pojazdów używanych do przewozu mięsa w zakładach.
 
Doktor Strzelecki zwraca też uwagę na konieczność stałego  poszerzania wiedzy przez lekarzy weterynarii.

Dobre i złe strony feminizacji

Dr Jacek Krzemiński, pracownik SGGW mówi, że wiele absolwentek nie idzie do pracy w zawodzie, bo zakładają rodziny i rodzą dzieci. To oczywiście naturalne, ale na jakiś czas świeżo upieczone panie doktor tracą kontakt z weterynarią.

Lekarz weterynarii Magdalena Wiśniewska jest właśnie takim "przypadkiem". Ona też w dzieciństwie kochała zwierzątka. Kończyła klasę o profilu ogólnym w warszawskim Liceum nr 44 im. A. Dobiszewskiego. Trzy osoby z jej klasy poszły na weterynarię na SGGW i wszyscy te studia skończyli. Zawodowy życiorys pani Magdy jest krótki: najpierw mała osiedlowa lecznica weterynaryjna w Ursusie, potem studia doktoranckie i - ponieważ na pierwszym roku studiów doktoranckich nie ma stypendium - dorabianie jako tłumacz przy obsłudze zagranicznych gości oraz tłumaczenie tekstów do filmów przyrodniczych. A potem: małżeństwo, pierwsze dziecko, drugie dziecko... Jak dziewczynki trochę dorosną, planuje pracę na uczelni.

 

Trudny nabór naukowców

Lek. wet. Magdalena WiśniewskaPani Magda chce na uczelnię, lecz wielu jej zawodowych kolegów stroni od pracy naukowej. Trudno się dziwić: starszy asystent po doktoracie zarabia 2500 zł brutto. Da się żyć, ale głównie z pracy po godzinach, np. w prywatnych lecznicach.

Dr Kourou Dembele, pochodzący z Mali w Polsce skończył studia i tu się ożenił. Gdzieś napisano, że zyskał przydomek "szamana". Dlaczego? Bo niekiedy wystarcza dotknięcie jego rąk i zwierzak zdrowieje. Często doradza odrzucenie wszystkich leków i zmianę diety - to też pomaga. Doktor podkreśla, że stosunek do zwierząt w Polsce jest całkiem inny niż w Afryce. W Polsce zwierzę jest członkiem rodziny, w Afryce ma po prostu służyć człowiekowi i kiedy zachoruje, jest niestety zdane na siebie. Doktor Dembele, mimo że rodem z Afryki, wyznaje, że panicznie boi się węży!

Czy Pani nie boi się węży?

Takie pytanie zadajemy dr Aleksandrze Malucie, lekarzowi weterynarii z kliniki "Oaza", która specjalizuje się w chorobach zwierząt nieudomowionych. Zastajemy ją z dorodnym boa dusicielem na ręku - biedak ma kłopoty z żołądkiem. Witamy się z panią doktor bardzo ostrożnie, bo a nuż podopieczny skoczy i udusi. Może to zrobić? Może, tym bardziej, że jest głodny...

Na brak pacjentów pani doktor nie narzeka. Nawet nie mamy pojęcia, jakie zwierzaki dziś ludzie trzymają w domu. I bardzo dobrze, że nie opuszczają w potrzebie swoich węży, małp czy żab. Gdy są chore, wydają wcale niemałe pieniądze na doprowadzenie ich do zdrowia.
 
- W miarę, jak społeczeństwo się bogaci, ludzi stać na trzymanie w domu zwierzęcia - mówi profesor Szczawiński. - Do tego wzrasta średni wiek ludzi, co prowadzi często do samotnej starości. I wtedy kupuje się przyjaciela i dba się o niego z całą pieczołowitością. Szczególnie, gdy jest się człowiekiem majętnym.

Profesor daje przykład pewnego Anglika, który wydał kilka tysięcy funtów na hospitalizację hodowanej przez siebie żaby. Stać go było, ale trzeba pamiętać, że nawet w bogatej Anglii są ludzie ubodzy i wydanie takiego majątku na żabę może szokować.

Za dużo - czy za mało?

Suczka Ayah tuż po operacjiDoktor Jacek Krzemiński mówi, że praktykujący dziś polscy lekarze weterynarii zarzucają uczelniom, iż "produkują" za dużo absolwentów. Nie mają racji biorąc pod uwagę liczbę lekarzy weterynarii w naszym kraju w przeliczeniu na milion mieszkańców, w porównaniu ze wszystkimi innymi krajami europejskimi. Ale ten zarzut ma swoją przyczynę: im więcej lekarzy, tym większa konkurencja w zawodzie.

Studia weterynaryjne są bardzo drogie, kosztują około 8 - 10 tysięcy złotych rocznie, w zależności od roku. Dotacje dla uczelni zależą przecież od liczby studentów, więc kształci się możliwie jak najwięcej lekarzy weterynarii - oczywiście, do rozsądnych granic, żeby studentom nie psuć komfortu studiowania. Bo na kierunku tak specjalistycznym jak weterynaria nadmiar studentów, to mniejszy dostęp do zwierząt, laboratoriów i urządzeń.
 
Wszystko zaczyna się - i kończy - na miłości do zwierząt. Bez niej nie da się studiować weterynarii, ani uprawiać z sukcesem tego zawodu. A poza tym? Praca, praca, praca!

 

 
Gdzie się tego uczyć?
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 
 

Komentarze  

 
0 #88 Otis 2015-10-05 23:39
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and
now each time a comment is added I get four emails with the same comment.

Is there any way you can remove people from that service? Thanks!


Also visit my web-site - sialis: firstcanadianpharm.com/
Cytować
 
 
0 #87 Tyler 2015-09-18 13:49
Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!


My page - generic cialis online
reviews: bit.ly/1NhvT1y
Cytować
 
 
0 #86 Rodrigo 2015-09-18 00:21
I feel that is among the most significant information for me.
And i am satisfied reading your article. However should observation on few normal things, The site style is wonderful,
the articles is actually nice : D. Goood activity, cheers

Have a look at my webpage cialis generic price: is.gd/KEj5dd
Cytować
 
 
0 #85 Lottie 2015-09-17 23:46
I'll right away snatch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service.
Do you have any? Kindly let me realize in order that I could subscribe.
Thanks.

Feel free to surf to my web blog - buy cialis cheap: tiny.cc/x4sx2x
Cytować
 
 
0 #84 Shane 2015-09-15 22:45
What's up, yes this piece of witing is genuinely good and I have learned lot of things from
it concerning blogging. thanks.

my weblog buy cialis 40 mg: goo.gl/jljSZx
Cytować
 
 
0 #83 Aliza 2015-09-15 13:22
magnificent post, very informative. I'm wondering why the other experts of this sector do not
understand this. You must continue your writing. I am confident, you've a great readers' base already!my web site ... cheap cialis online: ow.ly/RPigm
Cytować
 
 
0 #82 Thad 2015-09-15 11:10
It's actually a great and helpful piece of info.
I'm glad that you just shared this helpful info with us. Please keep
us up to date like this. Thanks for sharing.

Check out my homepage :: cialis work women: tinyurl.com/q35xhq4
Cytować
 
 
0 #81 Hassan 2015-09-05 16:42
Hello, i think that i ssaw youu visiited my weblog thus i came
to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I
suppose its ok to use a few of your ideas!!

Also isit my website; where can i buy cialis
online: canadianpharmacyusa24h.com/
Cytować
 
 
0 #80 Clarita 2015-08-08 21:20
What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this I have found It
positively helpful and it has aided me out loads. I am hoping to give a
contribution & aid other users like its helped me.
Good job.

Also visit my web site compound pharmacy: canadian-pharmacy777.com/
Cytować
 
 
-1 #79 Nelle 2015-07-14 01:24
Hello there I am so delighted I found your website, I really found you by mistake, while
I was searching on Digg for something else, Anyways I am here now and would just
like to say many thanks for a tremendous post and a all round exciting blog (I also
love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but
I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read
much more, Please do keep up the superb work.


Also visit my web blog - canadian pharmacy: crosslinesolutions.com/.../
Cytować
 
 
0 #78 Chadwick 2015-07-13 16:54
Hey there! I've been following your blog for a long time now and finally got
the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas!
Just wanted to say keep up the good work!

Also visit my web page :: cialis: viagra-cialis-pills.us/.../
Cytować
 
 
0 #77 Jerry 2015-07-13 10:36
My developer is trying to persuade me to move to .net
from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on several websites for about a year and am concerned about switching to another platform.

I have heard very good things about blogengine.net.

Is there a way I can import all my wordpress content into it?
Any kind of help would be really appreciated!Look into my webpage: canadian pharmacy: techtalkwiki.net/.../
Cytować
 
 
0 #76 Rae 2015-07-07 20:11
I think the admin of this website is genuinely working hard in favor
of his website, as here every information is
quality based material.

My web site: Cialis: www.xa999.com/.../bquumx
Cytować
 
 
0 #75 Janell 2015-07-07 08:58
First off I would like to say awesome blog!
I had a quick question which I'd like to ask if you don't mind.

I was interested to know how you center yourself and clear your mind before
writing. I've had a hard time clearing my mind in getting my ideas out.
I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to
figure out how to begin. Any ideas or tips?

Thank you!

Have a look at my web blog: Cialis: www.myself.tw/.../1sCF8Qm
Cytować
 
 
0 #74 Meri 2015-07-07 04:26
I would like to thank you for the efforts you've put in writing this site.
I'm hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal site
now ;)

Have a look at my web site Cialis: www.eswlman.cn/.../bquumx
Cytować
 
 
0 #73 Marta 2015-07-06 14:47
The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and
tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad
is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but
I had to share it with someone!

my blog post :: cialis: ze8.com/2745206/
Cytować
 
 
0 #72 Blair 2015-07-06 14:13
This is a topic that is close to my heart... Many thanks!

Where are your contact details though?

my page ... Cialis: liknoaffiliateservices.com/.../...
Cytować
 
 
0 #71 Beulah 2015-07-06 08:12
This article is genuinely a pleasant one it helps new web people,
who are wishing for blogging.

my weblog - cialis: lexus-club.net/.../kzffxhl
Cytować
 
 
0 #70 Dyan 2015-07-05 11:01
great post, very informative. I wonder why the other
specialists of this sector don't realize this. You must continue your writing.
I am sure, you've a huge readers' base already!my web blog; Cialis: home.jxjatv.com/.../1sCF8Qm
Cytować
 
 
0 #69 Monika 2015-07-04 08:23
I think this is among the most vital info for me.
And i am glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is wonderful, the articles
is really great : D. Good job, cheers

my blog :: cialis: home.igoho.com/.../bquumx
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież