Zawód: lekarz weterynarii Drukuj Poleć znajomemu

Zawód: weterynarz

Kiedy rozmawia się z profesorem weterynarii o specyfice tego zawodu, całkiem na miejscu jest zadane żartem pytanie: czy aby zostać lekarzem weterynarii, trzeba kochać zwierzątka? - Tak jest w istocie - odpowiada poważnie naukowiec. - To jest podstawowe kryterium naboru na nasze studia!
 
Prof. dr hab. Jacek Szczawiński z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie mówi - Oczywiście, kandydaci na te studia powinni legitymować się dobrymi stopniami na świadectwie dojrzałości. Przede wszystkim z biologii. Ale rozmowa kwalifikacyjna musi też wykazać, że ich predyspozycje do studiów weterynaryjnych opierają się głównie na - już znacznie wcześniej ujawnionej - miłości do zwierząt.

O każde miejsce na studiach dziennych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW ubiega się przeciętnie 10 kandydatów. Jest z kogo wybierać. Jednak już na pierwszym roku wielu studentów odpada, bo w tej początkowej fazie są to trudne studia pamięciowe. Na trzecim roku odpadają ci, którzy psychicznie nie wytrzymują sekcji zwłok. To rzeczywiście wymaga przełamania się i sporo dziewczyn mdleje. W sumie w czasie studiów odpada około 30 proc. przyjętych na I rok.

Kobieta na weterynarii? Po moim trupie!

Pani Ola i groźny pacjentWiększość absolwentów studiów weterynaryjnych to kobiety. Tak jest zresztą w całej Europie. - Dziewczyny uczą się pilniej, już kandydatki na studia są lepszymi uczennicami w liceum, niż ich koledzy - wyjaśnia prof. Szczawiński. Dawniej był to jednak zawód męski i nic dziwnego. Kiedyś leczono wyłącznie zwierzęta najbardziej użytkowe, czyli konie biorące udział w wojnach. Pierwsze zapiski historyczne o zabiegach weterynaryjnych pochodzą z roku 3000 p.n.e. z Mezopotamii. W starożytnej Grecji leczeniu zwierząt poświęcał uwagę Hipokrates. Pierwsze sekcje zwierząt do celów naukowych miały miejsce pół wieku przed naszą erą. Nosaciznę u koni, a także niektóre choroby psów, opisał Arystoteles.

Pierwszy szpital dla zwierząt powstał w Indiach w III wieku p.n.e., zaś pierwszą uczelnią weterynaryjną była Wyższa Szkoła Weterynarii w Lyonie, założona w 1762 r. W XVIII w. powstały także uczelnie w Szwecji,  Niemczech, Danii oraz Austrii. Pierwszą polską Szkołę Weterynaryjną założył w roku 1823 Ludwik Bojanus przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego. W 1840 r. w Warszawie powstała Szkoła Weterynaryjna, przemianowana później na Instytut Weterynaryjny, zaś w 1927 r.  otwarto na Uniwersytecie Warszawskim Wydział Weterynaryjny, przeniesiony w 1952 r. do SGGW.

Jeszcze pod koniec XIX w. kobiety miały zakaz wstępu do szkół weterynaryjnych. Jako pierwsza lekarzem weterynarii została pewna Angielka. Towarzyszyła swemu mężowi na zajęciach. Dziekan uprzedzał ją, że skończy te studia po jego trupie. Puenta tej historii jest nieco makabryczna: dziekan umarł tydzień później, zaś uparta niewiasta dostała upragniony dyplom. Później wyznaczono na studiach weterynaryjnych limit 5% dla dziewcząt, następnie 50%, zaś obecnie nie ma ograniczeń i absolwentki stanowią 70%.

Zwierzątka małe i duże

Operacja w Klinice Małych Zwierząt SGGW

Dominacja kobiet najpierw na studiach weterynaryjnych, następnie zaś wśród lekarzy weterynarii, przesunęła ciężar zawodu w stronę małych zwierząt. - Gdy kończyłem studia w roku 1970 - mówi prof. Szczawiński - w Warszawie pracowało 50 lekarzy weterynarii. Teraz jest ich 1500 i większość leczy psy i koty. Skutek: brakuje lekarzy zajmujących się higieną żywności czy chorobami krów i świń, zaś w dużych miastach są już problemy ze znalezieniem pracy w lecznicy weterynaryjnej.

Na szczęście są studenci, którzy wyczuwają w tym koniunkturę i życiowe szanse. Michał Okrasa, student VI roku, jest warszawiakiem, ale ma w planie wyjazd poza stolicę. Chce pracować ze zwierzętami gospodarskimi. Podobnie jego kolega z roku Konrad Pikulski, który pochodzi z Ksawerynowa pod Łukowem, więc jego powrót na wieś jest niejako naturalny. Obaj myślą również o ewentualnym wyjeździe za granicę, jednak tylko na parę miesięcy.

Żebyśmy jedli bez strachu

Co najmniej połowa pracujących dziś w Polsce lekarzy weterynarii "wymyka się" atrakcyjnym opisom: są to pracownicy inspekcji weterynaryjnej, zajmujący się ochroną zdrowia zwierząt gospodarskich oraz bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego. Robiąc zakupy w supermarkecie, nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie dzięki tej armii anonimowych lekarzy możemy jeść bez strachu kiełbasy, szynki i schabowe. Na niedocenianie tej specjalności weterynaryjnej zwraca uwagę warszawski Inspektor Powiatowy lek. wet. Dorota Bieniecka, która dodatkowo krytykuje rażąco niskie zarobki inspektorów weterynaryjnych. Pracują ciężko w ubojniach, zakładach produkcyjnych i przy kontroli weterynaryjnej na granicy i nie mają okazji dorobienia sobie w prywatnej działalności po godzinach tak jak robią to ich koledzy po fachu.

lek. wet. Andrzej Strzelecki- Chciałbym podkreślić
- mówił lek. wet. Andrzej Strzelecki - że obowiązuje nas rygorystyczne przestrzeganie przepisów sanitarno-higienicznych. Do naszych obowiązków należy kontrola przyjmowania zwierząt do magazynu żywca, sposobu przetrzymywania ich przed przekazaniem do uboju, ale również regularna kontrola zdrowia pracowników, a nawet stanu technicznego pojazdów używanych do przewozu mięsa w zakładach.
 
Doktor Strzelecki zwraca też uwagę na konieczność stałego  poszerzania wiedzy przez lekarzy weterynarii.

Dobre i złe strony feminizacji

Dr Jacek Krzemiński, pracownik SGGW mówi, że wiele absolwentek nie idzie do pracy w zawodzie, bo zakładają rodziny i rodzą dzieci. To oczywiście naturalne, ale na jakiś czas świeżo upieczone panie doktor tracą kontakt z weterynarią.

Lekarz weterynarii Magdalena Wiśniewska jest właśnie takim "przypadkiem". Ona też w dzieciństwie kochała zwierzątka. Kończyła klasę o profilu ogólnym w warszawskim Liceum nr 44 im. A. Dobiszewskiego. Trzy osoby z jej klasy poszły na weterynarię na SGGW i wszyscy te studia skończyli. Zawodowy życiorys pani Magdy jest krótki: najpierw mała osiedlowa lecznica weterynaryjna w Ursusie, potem studia doktoranckie i - ponieważ na pierwszym roku studiów doktoranckich nie ma stypendium - dorabianie jako tłumacz przy obsłudze zagranicznych gości oraz tłumaczenie tekstów do filmów przyrodniczych. A potem: małżeństwo, pierwsze dziecko, drugie dziecko... Jak dziewczynki trochę dorosną, planuje pracę na uczelni.

 

Trudny nabór naukowców

Lek. wet. Magdalena WiśniewskaPani Magda chce na uczelnię, lecz wielu jej zawodowych kolegów stroni od pracy naukowej. Trudno się dziwić: starszy asystent po doktoracie zarabia 2500 zł brutto. Da się żyć, ale głównie z pracy po godzinach, np. w prywatnych lecznicach.

Dr Kourou Dembele, pochodzący z Mali w Polsce skończył studia i tu się ożenił. Gdzieś napisano, że zyskał przydomek "szamana". Dlaczego? Bo niekiedy wystarcza dotknięcie jego rąk i zwierzak zdrowieje. Często doradza odrzucenie wszystkich leków i zmianę diety - to też pomaga. Doktor podkreśla, że stosunek do zwierząt w Polsce jest całkiem inny niż w Afryce. W Polsce zwierzę jest członkiem rodziny, w Afryce ma po prostu służyć człowiekowi i kiedy zachoruje, jest niestety zdane na siebie. Doktor Dembele, mimo że rodem z Afryki, wyznaje, że panicznie boi się węży!

Czy Pani nie boi się węży?

Takie pytanie zadajemy dr Aleksandrze Malucie, lekarzowi weterynarii z kliniki "Oaza", która specjalizuje się w chorobach zwierząt nieudomowionych. Zastajemy ją z dorodnym boa dusicielem na ręku - biedak ma kłopoty z żołądkiem. Witamy się z panią doktor bardzo ostrożnie, bo a nuż podopieczny skoczy i udusi. Może to zrobić? Może, tym bardziej, że jest głodny...

Na brak pacjentów pani doktor nie narzeka. Nawet nie mamy pojęcia, jakie zwierzaki dziś ludzie trzymają w domu. I bardzo dobrze, że nie opuszczają w potrzebie swoich węży, małp czy żab. Gdy są chore, wydają wcale niemałe pieniądze na doprowadzenie ich do zdrowia.
 
- W miarę, jak społeczeństwo się bogaci, ludzi stać na trzymanie w domu zwierzęcia - mówi profesor Szczawiński. - Do tego wzrasta średni wiek ludzi, co prowadzi często do samotnej starości. I wtedy kupuje się przyjaciela i dba się o niego z całą pieczołowitością. Szczególnie, gdy jest się człowiekiem majętnym.

Profesor daje przykład pewnego Anglika, który wydał kilka tysięcy funtów na hospitalizację hodowanej przez siebie żaby. Stać go było, ale trzeba pamiętać, że nawet w bogatej Anglii są ludzie ubodzy i wydanie takiego majątku na żabę może szokować.

Za dużo - czy za mało?

Suczka Ayah tuż po operacjiDoktor Jacek Krzemiński mówi, że praktykujący dziś polscy lekarze weterynarii zarzucają uczelniom, iż "produkują" za dużo absolwentów. Nie mają racji biorąc pod uwagę liczbę lekarzy weterynarii w naszym kraju w przeliczeniu na milion mieszkańców, w porównaniu ze wszystkimi innymi krajami europejskimi. Ale ten zarzut ma swoją przyczynę: im więcej lekarzy, tym większa konkurencja w zawodzie.

Studia weterynaryjne są bardzo drogie, kosztują około 8 - 10 tysięcy złotych rocznie, w zależności od roku. Dotacje dla uczelni zależą przecież od liczby studentów, więc kształci się możliwie jak najwięcej lekarzy weterynarii - oczywiście, do rozsądnych granic, żeby studentom nie psuć komfortu studiowania. Bo na kierunku tak specjalistycznym jak weterynaria nadmiar studentów, to mniejszy dostęp do zwierząt, laboratoriów i urządzeń.
 
Wszystko zaczyna się - i kończy - na miłości do zwierząt. Bez niej nie da się studiować weterynarii, ani uprawiać z sukcesem tego zawodu. A poza tym? Praca, praca, praca!

 

 
Gdzie się tego uczyć?
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 
 

Komentarze  

 
0 #123 Dawid 2015-12-21 13:27
Wydaje mi się, że weterynarz to zawód przyszłościowy.
catonium.pl/.../
Cytować
 
 
0 #122 Zulma 2015-12-20 22:41
Hello! This is kind of off topic but I need some
guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty
quick. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to
begin. Do you have any points or suggestions? Thank you

Also visit my web-site; canadian cialis: canadapricespharmacy.com/
Cytować
 
 
0 #121 Reagan 2015-12-02 00:49
I'm amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that's both equally educative and
interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head.
The problem is an issue that too few people are speaking intelligently about.
I'm very happy that I stumbled across this
during my hunt for something regarding this.

Feel free to visit my weblog: geico rental
car insurance: ho.lazada.co.th/.../
Cytować
 
 
0 #120 Maybelle 2015-12-01 19:13
This website really has all of the information and facts I wanted
concerning this subject and didn't know who to ask.

Here is my weblog; costco car insurance: www.readnovel.com/.../
Cytować
 
 
0 #119 Emanuel 2015-12-01 01:30
I'd like to find out more? I'd care to find out more details.


Feel free to surf to my homepage :: alliance car insurance: models.world-collections.com/.../...
Cytować
 
 
0 #118 Lucy 2015-11-30 16:30
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and the rest
of the site is very good.

Feel free to visit my webpage: cheap
car insurance tampa: lwabc.net/.../...
Cytować
 
 
0 #117 Anja 2015-11-29 19:29
This piece of writing is really a fastidious one it assists new
the web viewers, who are wishing in favor of blogging.


Also visit my webpage: usa car insurance: mccainfreeride.org/.../
Cytować
 
 
0 #116 Franziska 2015-11-28 22:19
Hello, constantly i used to check webpage posts here early in the dawn,
because i like to gain knowledge of more and more.My web site - super cheap car insurance: royaldesign.se/.../
Cytować
 
 
0 #115 Clinton 2015-11-28 18:07
Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it
up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I as well am an aspiring blog writer but I'm still new to the
whole thing. Do you have any tips for rookie blog writers?
I'd really appreciate it.

My web page insurance salvage cars: zlioon.com/.../
Cytować
 
 
0 #114 Clement 2015-11-28 04:04
I think this is one of the such a lot vital info for me.
And i'm happy reading your article. But want to commentary
on few common things, The site style is perfect, the articles is in reality great : D.
Good process, cheers

Here is my web page - what does liability car insurance
cover: fr.mongenie.com/.../...
Cytować
 
 
0 #113 Gertie 2015-11-27 21:36
When someone writes an article he/she keeps the image of a
user in his/her brain that how a user can be aware of it.
Thus that's why this piece of writing is outstdanding.

Thanks!

Feel free to visit my site :: insurance salvage cars for sale: community.runnersworld.com/.../...
Cytować
 
 
0 #112 Francisca 2015-11-27 18:30
We absolutely love your blog and find most of your post's to be just what
I'm looking for. Does one offer guest writers to write content
for yourself? I wouldn't mind publishing a post or elaborating on a
lot of the subjects you write with regards to here.
Again, awesome web site!

Feel free to visit my site: home and
car insurance: snipurl.com/2abfc5e
Cytować
 
 
0 #111 Retha 2015-11-21 16:50
Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup.
Do you have any methods to stop hackers?

my weblog: car insurance quotes ct: ow.ly/UMImM
Cytować
 
 
0 #110 Lavonne 2015-11-20 22:49
Link exchange is nothing else except it is only placing
the other person's blog link on your page at appropriate place and other person will also do
same in favor of you.

my blog :: car insurance quotes nc: sn.im/2abfc5e
Cytować
 
 
0 #109 Madison 2015-11-19 07:40
Outstanding story there. What occurred after? Thanks!My blog car insurance for bad drivers: cheapestcarinsuranceus.com/
Cytować
 
 
0 #108 Cornelius 2015-11-18 14:17
Greate pieces. Keep posting such kind of info on your page.
Im really impressed by your site.
Hey there, You have done a fantastic job.
I will definitely digg it and individually suggest to my friends.
I am sure they'll be benefited from this website.

Here is my web site - high risk car insurance: is.gd/1Zjuzj
Cytować
 
 
0 #107 Gabriella 2015-11-15 04:15
Awesome article.

My page Canadian pharcharmy online
no perscription: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #106 Bud 2015-11-14 18:42
Amazing! Its genuinely awesome post, I have got much clear idea regarding from this article.


Here is my blog; buying canadian cialis in the us: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #105 Hannelore 2015-11-14 14:18
Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how can i subscribe
for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

my blog post ... Cialis 5
mg without prescription: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #104 Gail 2015-11-14 13:02
When I originally left a comment I seem to have clicked
on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four
emails with the exact same comment. Perhaps there is a
means you are able to remove me from that service? Cheers!Check out my homepage; Canadian niagra viagra: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież