Perspektywy
Japonka, Białorusin, Ukrainiec i Włoch - laureatami konkursu InterSTUDENT Drukuj Poleć znajomemu

Najlepsi studenci zagraniczni w polskich uczelniachRozstrzygnięty został konkurs na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce - InterSTUDENT 2011, organizowany przez Fundację Edukacyjną PERSPEKTYWY i Krajową Reprezentacją Doktorantów, we współpracy z Parlamentem Studentów RP, pod honorowym patronatem prof. dr hab. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow, przewodniczącej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

Konkursu adresowany był do studentów zagranicznych studiujących w polskich uczelniach na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich, którzy obok dobrych wyników na studiach wykazali się aktywnością naukową, kulturalną, sportową, działalnością w swoich środowiskach akademickich.

Jury konkursu w składzie: prof. dr hab. Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska, prorektor ds. Współpracy z Zagranicą Szkoły Głównej Handlowej, Waldemar Siwiński – prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Agata Kulesza – kierownik Biura KRASP, Kinga Kurowska – przewodnicząca Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Jacek Balcer – rzecznik prasowy PLL LOT i Dominika Kita – przewodnicząca Parlamentu Studentów RP, spośród ponad 70 zgłoszeń z 40 uczelni wyłoniło czterech laureatów drugiej edycji konkursu

Najlepsi studenci zagraniczni w polskich uczelniach

 

Zostali nimi:
Anton Komyza (Ukraina), student ekonomii i prawa na Uczelni Łazarskiego rekomendowany przez prof. n. dr hab. Wojciecha Bieńkowskiego - na poziomie studiów licencjackich - za wybitne wyniki w nauce, łączenie pracy naukowej z pracą społeczną, laureat wielu konkursów, studiuje jednocześnie na Academy of Advocacy of Ukraine w Kijowie, organizator wielu konferencji międzynarodowych.
 
Anna Sugiyama (Japonia), studentka nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim rekomendowana przez dr Adama Szymańskiego - na poziomie studiów magisterskich – wykazała się ponadprzeciętną aktywnością, uczestnicząc w konferencjach naukowych w Polsce i za granicą, włączyła się także w życie kulturalne Uniwersytetu Warszawskiego jako animatorka teatru Kantaros przy Instytucie Filologii Klasycznej UW, uzyskała także Stypendium Rządu Polskiego.

Gianluca Olcese (Włochy), doktorant w Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego rekomendowany przez prof. dr hab. Gościwita Malinowskiego – za osiągnięcia na polu naukowym. Stypendysta Ministra Spraw Zagranicznych Włoch, wykłada na dwóch uczelniach UWr i UAM, przyczynił się do uruchomienia specjalizacji italskiej w ramach kultury śródziemnomorskiej w swoim instytucie.

Nagrodę Specjalną Jury postanowiło przyznać Pawłowi Juszkiewiczowi (Białoruś), studentowi pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu rekomendowanemu przez Samorząd Studentów UMK - za działanie na wielu polach: zdobywca nagród, działalność kulturowa, sportowa, społeczna, studiuje na 3 kierunkach jednocześnie i dodatkowo jest w trakcie pisania doktoratu.

Uroczyste wręczenie nagród InterSTUDENT 2011 odbyło się pod koniec lutego 2011 r. w Łodzi, podczas Konferencji Studenci zagraniczni w Polsce.

Nagrody dla laureatów sponsorował LOT.

 

PLL LOT  Najlepsi studenci zagraniczni w polskich uczelniach

Informacje o laureatach Konkursu InterSTUDENT 2011

Anna Sugiyama

Anna Sugiyama to 25-letnia Japonka, po ukończeniu licencjackich studiów religioznawczych i filozoficznych na Międzynarodowym Chrześcijańskim Uniwersytecie w Tokio postanowiła uzyskać dyplom magistra w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej skorzystała z rocznej wymiany międzyuczelnianej w Czechach, wówczas zainteresowała się kulturą i historią Starego Kontynentu.

O tym, że na studia magisterskie wybrała właśnie UW, zdecydował ciekawy program studiów – Master’s Degree Studies to program, który od niedawna funkcjonuje na uniwersytecie (program realizowany w Instytucie Nauk Politycznych UW w języku angielskim).

Jako stypendystka Rządu Rzeczypospolitej Polskiej wykroczyła poza wymagania programowe. Dotychczas uzyskała bardzo dobre wyniki z egzaminów, wykazała się także ponadprzeciętną aktywnością, uczestnicząc w konferencjach naukowych w Polsce i za granicą. Równorzędną, obok pracy naukowej, pasją Anny jest teatr. Włączyła się w życie kulturalne UW jako animatorka teatru Kantaros przy Instytucie Filologii Klasycznej UW. 

Gianluca Olcese

Gianluca Olcese – jego mottem naukowym jest budowanie mocnych relacji między Włochami i Polską. Udaje mu się to w stu procentach. Doprowadził do uruchomienia specjalizacji italskiej w ramach kultury śródziemnomorskiej w swoim instytucie. Oprócz badań do własnej rozprawy doktoranckiej, uczy języka włoskiego studentów. Gianluca uważa, że w pracy naukowej najważniejszy jest kontakt z innymi ludźmi:

– Myślę, że czytanie książek jest bardzo potrzebne, ale nie można tylko siedzieć w bibliotekach, trzeba też rozmawiać z innymi ludźmi, być otwartym i zdobywać różne doświadczenia. Patrzenie na rzeczywistość z różnych punktów widzenia daje możliwości lepszego jej zrozumienia – mówi Gianluca.


Gianluca Olcese

Anton Komyza - na pytanie, dlaczego wybrał Polskę i ekonomię w Uczelni Łazarskiego, odpowiada: – Od pierwszego dnia studiów prawniczych zastanawiałem się nad wpływem prawa na inne aspekty życia. Był to jeden z kluczowych powodów, dla których zacząłem studiować ekonomię w Warszawie. Chciałem połączyć moją wiedzę o prawie z dogłębnym rozumieniem ekonomii. Łazarski wydawał się atrakcyjny, ponieważ prowadzi programy studiów w języku angielskim, które są certyfikowane przez Uniwersytet Walijski. Jest to także jedna z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce, a więc zdecydowałem, że będzie to dobry wybór.

 O ambicji, pracowitości i determinacji Antona świadczą jego wyniki w nauce na obydwu uczelniach: średnia ocen za ostatni rok studiów na Uczelni Łazarskiego wynosi 4,86, na ukraińskiej akademii 4,75 (w skali do 5).
 

Paweł Juszkiewicz

Paweł Juszkiewicz, student Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu od przyjazdu do Polski w 2003 roku skompletował imponującą kartotekę aktywności. Angażował się czynnie w działalność organizacji studenckich, zdobywał nagrody i wyróżnienia, inicjował wiele akcji kulturalnych i społecznych. Działalność Pawła skupiała się głównie wokół spraw studentów zagranicznych na UMK, co zostało docenione przez Parlament Studentów RP. Zawsze marzył o studiach zagranicznych, bo reprezentowały one ideały oświeceniowe, stąd decyzja o studiach w Polsce. Nie bez znaczenia było także jego polskie pochodzenie, a znajomość języka polskiego upewniała go, że porozumiewanie nie sprawi mu większych trudności.