Będzie czesne na państwowych studiach dziennych! Drukuj Poleć znajomemu
Będzie czesne na państwowych studiach dziennych!Prace nad nowelizacją ustaw o szkolnictwie wyższym na finiszu. Niemal pewne jest, że od 1 października nie każdy student uczelni publicznej będzie mógł pozwolić sobie na podjęcie drugich, bezpłatnych studiów. To krok w dobrą, czy złą stronę?

Pierwotnie ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego chciało, aby w świetle nowego prawa wprowadzić odgórny limit 10 proc. Miałoby to oznaczać, że podwójnym dziennym studentem na uczelni państwowej mógłby stać się wyłącznie ten żak, który plasowałby się w grupie 10 proc. najlepszych studentów na swoim pierwszym kierunku.

Posłowie z Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, którzy w ostatnich dniach pracowali nad projektem usunęli jednak ten zapis. - Nie ma już zagrożenia, że minister w drodze rozporządzenia wprowadzi niekorzystne zmiany, bądź co gorsze, nie wyda stosownego rozporządzenia, przez co nie byłoby wcale możliwości studiowania drugiego kierunku bezpłatnie – mówi Dominika Kita, przewodnicząca Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej (PSRP).

Usunięcie limitu nie oznacza, że nic w tej kwestii się nie zmieni. Komisja zdecydowała, że każdy student będzie mógł podjąć drugie studia… tyle, że jeśli po pierwszym roku nie spełni kryteriów wymaganych od osób otrzymujących stypendia rektora za osiągnięcia w nauce (które zastąpią stypendia naukowe) będzie musiał za nie jednak zapłacić (także za skończony pierwszy rok).

Czek
W myśl nowych przepisów decyzja o podjęciu drugiego kierunku studiów (z finansowego punktu widzenia) będzie bardzo ryzykowna

Właśnie pomysł wprowadzenia opłaty wstecznej jawi się jako najbardziej kontrowersyjny. Bo jak uczelnie będą windykować pieniądze od ubogich studentów, których nie będzie stać na płacenie czesnego? Prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego wyjaśnia, że te zasady powinna regulować umowa z uczelnią. W nowym roku akademickim będą je musieli podpisywać wszyscy studenci. Obecnie umowa obowiązuje tylko studentów, którzy płacą za studia.

Co o tym sądzicie? Zapraszamy do wyrażania swoich opinii na naszym Facebooku i głosowania w sondzie po lewej stronie ;)

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna