Innowacje światowej skali - Technika w Wielkopolsce Drukuj Poleć znajomemu
Innowacje światowej skaliDumą Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim jest szkolny konkurs Elektronik. O tym, że konkurs stoi na wysokim poziomie, świadczą wyniki Olimpiady Innowacji Technicznych – tylko w tym roku doczekała się 40 laureatów i finalistów!

Szymona Pietraszka zawsze irytowało, gdy przy zwarciu we wzmacniaczu z głośników wydobywał się nieprzyjemny pisk. – Opracowałem wzmacniacz estradowy z automatycznym systemem ściszania. Korzystam z niego w domu. Przy sprzężeniu mikrofonu zamiast pisku głośniki po prostu się wyciszają – tłumaczy Szymon.

Uczniowie programują na sterownikach mikroprocesorowych – szkoła posiada ich 60, pracują w nowoczesnej pracowni CNC, w której sami wytwarzają m.in. płytki drukowane do obwodów elektrycznych. – Dziś procesory są wszędzie, w telefonach, sprzęcie AGD i w samochodach. Dla naszych uczniów praca na nich to coś normalnego – mówi dyrektor szkoły Eugeniusz Namysł.

– Nasza kadra wywodzi się z Zakładów Automatyki Przemysłowej w Ostrowie Wielkopolskim. Nauczyciele mają doświadczenie w przemyśle, są mistrzami w swojej dziedzinie. Nie przyjmujemy najlepszych uczniów, my ich szkolimy – mówi dyrektor Namysł.
Atutem szkoły jest możliwość kontynuowania nauki w zawodzie mechatronik oraz informatyk na miejscu na oddziale zamiejscowym Politechniki Łódzkiej. Dodatkową atrakcją jest basen.

* * *

Jeśli call center to tylko w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu. – Jesteśmy pierwszą szkołą w Wielkopolsce, która ma własne centrum telefoniczne – chwali się dyrektor Jerzy Małecki. Szkoła posiada również zestawy dydaktyczne Leybolda i Luckas Nulle, na których młodzież wykrywa i naprawia usterki. Na takich urządzeniach pracuje Jakub Młynarczyk. – Komputer symuluje awarię, a naszym zadaniem jest jej wykrycie i usunięcie. Uczymy się nie tylko standardów, które obowiązują, ale i tych które dopiero wejdą na rynek – mówi Jakub.

W szkolnym studiu RTV uczniowie montują m.in. filmy z uroczystości szkolnych, przygotowują audycje. W praktyce, podczas uroczystości szkolnych, uczą się, jak zamontować nagłośnienie.
Uczniowie kierunków informatycznych i teleinformatycznych, w ramach Microsoft IT Academy, korzystają z autoryzowanych szkoleniach dla specjalistów branży IT.
Dodatkową atrakcją ZSŁ jest muzeum telekomunikacji w piwnicy szkoły. Jego perełką jest aparat telegraficzny Baudota z 1874 r.

* * *

W Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni stawiają na zdolną młodzież. Co roku najlepsi uczniowie z trzeciej klasy technikum ekonomicznego wyjeżdżają w nagrodę na miesięczne praktyki do Niemiec. Natomiast najlepsi uczniowie technikum mechanicznego otrzymują propozycje pracy w zaprzyjaźnionej firmie.

W Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości nie mamy sobie równych w Wielkopolsce. To zasługa naszych nauczycieli, którzy potrafią wyławiać talenty. Większość z nich prowadzi swoje firmy i wie, jakie są tendencje w poszczególnych zawodach. Dla uczniów mamy również ogromną ofertę zajęć pozalekcyjnych – mówi dyrektor Bogdan Nowak.
Po godzinach uczniowie mogą zapisać się np. do szkolnego klubu żeglarskiego i zdobyć patent żeglarski.

* * *

Sterowanie urządzeniami domowymi poprzez gniazdko w ścianie? Dla uczniów Technikum Energetycznego przy Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Poznaniu to nic zaskakującego. Sercem inteligentnego domu jest szafa energetyczna, na której pracuje m.in. Dawid Witkowski. – Mogę sterować domem z laptopa nie wstając z łóżka. Po otwarciu drzwi dom przywita nas ulubioną muzyką, włączy światła na korytarzu i opuści rolety. Mogę podłączyć każde urządzenie. To zawód przyszłości – mówi Dawid.

– Elektryk kojarzy się z gniazdkiem w ścianie i przewodami. Chcieliśmy pokazać, że to również zawód przyszłości. Takie instalacje powstają w nowoczesnych hotelach i centrach handlowych. Nie słyszałam, aby jakaś szkoła miała u siebie taką instalację – tłumaczy wicedyrektor szkoły Małgorzata Andrzejak-Skrzypczak.

Młodzież uczy się projektować na mikroprocesorach, a szkoła w całości przeszła na dziennik elektroniczny.

Szymon Horna
Innowacje światowej skali