Zawód: pedagog Drukuj Poleć znajomemu
pedagog

Pedagogika ostatnimi czasy cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2005 roku była w gronie najbardziej obleganych kierunków. Co sprawia, że zainteresowanie jest wciąż tak bardzo duże? Mgr Marta Kotarba, doktorantka Instytutu Badań Edukacyjnych MEiN i pracownik dydaktyczny Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku twierdzi, że młodzi ludzie chętnie wybierają pedagogikę.

 - Studia na pedagogice mają opinię łatwych. Jednak można dać się zwieść pozorom! Nawet jeśli studia nie należą do najtrudniejszych, to praca pedagoga jest ciężka i odpowiedzialna. Wiele dziewczyn wybiera ten kierunek, ponieważ ma potrzebę niesienia pomocy, co w wieku 18, 19 lat faktycznie może być motywem do wyboru studiów, natomiast niekoniecznie później, w momencie wybierania drogi zawodowej. Są to studia, które dają ogólne przygotowanie humanistyczne.

Dla maturzystów wybór pedagogiki wydaje się być kolejnym krokiem w rozwijaniu pasji z okresu podstawówki i liceum. Agata Wolna, studentka III roku pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej twierdzi, że jej decyzja była naturalną kontynuacją zainteresowań i sposobów spędzania wolnego czasu. - Od najmłodszych lat miałam do czynienia z dziećmi. Już w szóstej klasie podstawówki zaczęłam zajmować się zastępem harcerskim i tak naprawdę to właśnie poprzez harcerstwo oraz późniejszą trwającą do dziś współpracę z Dominikańskim Duszpasterstwem Dzieci "Wyspa" na Służewie wybrałam pedagogikę jako kierunek studiów.

Czym się zajmuje pedagog?
Powszechnie utożsamia się pedagoga z nauczycielem. W szkołach funkcjonuje termin grono pedagogiczne odnoszący się do osób uczących, toteż słysząc, że ktoś jest pedagogiem przyrównuje się go z nauczycielem dzieci. Nic bardziej błędnego. - Nazwa pedagogika pochodzi z języka greckiego, gdzie pais znaczy chłopiec, a ago - prowadzić. Pierwotnie pedagogika nie miała charakteru nauki, a mianem pedagoga (paidagogós) określano niewolnika prowadzącego chłopców do szkoły. To prowadzenie i opieka w czasie drogi miały wymiar fizyczny - twierdzi mgr Marta Kotarba - w tej chwili można metaforycznie powiedzieć, że pedagog też prowadzi, ale moralnie i duchowo. Nauczyciele mają przygotowanie do nauczania konkretnego przedmiotu. Kształcą się w zakresie biologii, matematyki, języka itp. Pedagodzy takiego zaplecza nie mają. Obecnie najpopularniejszym miejscem pracy pedagoga jest szkoła, jednak pedagog szkolny, mówiąc żartobliwie, próbuje naprawić to, co zepsuło środowisko dziecka lub... nauczyciele. Tak więc pedagog nauczycielem nie jest, nazwałabym go raczej myślicielem o wychowaniu - kontynuuje Marta Kotarba.

Marcelina Szumer, studentka V roku pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim jest zdania, że zawód pedagoga mylnie kojarzy się też jedynie z pracą z dziećmi lub młodzieżą, tymczasem w ostatnich latach rola pedagoga wyraźnie ewoluuje. Pedagodzy - mam tu na myśli głównie andragogów - są gruntownie przygotowani do pracy z ludźmi dorosłymi.

To ważne we współczesnym świecie gospodarki rynkowej, w którym zapotrzebowanie na określone grupy zawodowe zmienia się jak w kalejdoskopie. Dorośli często muszą zmieniać zawód. W sytuacjach, gdy trudno jest im odnaleźć na współczesnym rynku pracy, pomaga pedagog - doradca zawodu czy doradca pracy.

Jak się dostać?

Pedagogika jest obecna prawie na każdej humanistycznej uczelni w Polsce. Procesy rekrutacyjne składają się z dwóch etapów. Na uniwersytetach egzaminatorzy przy wyborze przyszłych studentów biorą pod uwagę nową maturę i oceny z takich przedmiotów jak język polski, język obcy i przedmiot zdawany na maturze do wyboru (WOS, biologia, historia, historia sztuki, historia muzyki, matematyka). Często jest też rozmowa kwalifikacyjna, która ma ukazać osobiste predyspozycje kandydata.

Jak wyglądają studia?

- Istnieją różnice między poszczególnymi kierunkami pedagogiki w Polsce, ale podstawy są podobne - uważa Marta Kotarba - Na pewno pojawią się zajęcia z historii wychowania i myśli pedagogicznej, dydaktyki, propedeutyki pedagogiki. Obowiązkowe są także podstawy psychologii, socjologii, logiki i filozofii. Potem dochodzą przedmioty kierunkowe, które mają ułatwić wybór specjalizacji. Obok tych ogólno pedagogicznych są także inne m.in. liczne przedmioty praktyczne takie jak plastyka, muzyka, techniki twarde, miękkie, które są potem bardzo przydatne w pracy z dziećmi. Różnorodność zajęć i ciekawy dobór tematów sprawiają, że studenci mogą szeroko zapoznać się z problemami natury pedagogicznej i po trzech latach bez oporów zdecydować się na specjalizacje, które ich interesują. A jest w czym wybierać. Uniwersytet Warszawski proponuje animację społeczno-kulturalną (po której można pracować w domach kultury, środowiskach społecznych), andragogikę (praca z dorosłymi), rewalidację (pedagogika specjalna), opiekę i wychowanie (praca socjalna) oraz projektowanie edukacyjne (dawniej specjalizacja szkolna).

Do ciekawych specjalizacji należą niewątpliwie: doradztwo zawodowe i polityka socjalna oraz pedagogika zdrowia oferowane przez Wyższą Szkołę Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku, pedagogika kulturoznawcza na Uniwersytecie w Białymstoku oraz edukacja kreatywna i medialna na Uniwersytecie Opolskim. Na wydziałach pedagogicznych można także uczestniczyć w różnych ciekawych inicjatywach. Przykładem może być Program Mobilności Studentów ECTS-MOST, który daje możliwość kontynuowania studiów poza uczelnią. Mogą z niego korzystać wszyscy studenci, którzy zaliczyli drugi rok, mają konkretne pasje naukowe i chcieliby je rozwijać na innej uczelni. W programie tym uczestniczą największe uniwersytety w Polsce m. in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Szczeciński czy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Studiowanie poza granicami kraju jest możliwe w ramach programu Sokrates-Erasmus. Trzeba tylko spełniać podstawowe kryteria, czyli znać dobrze język państwa do którego chce się jechać, mieć dobre oceny oraz wyraźnie sprecyzowane zainteresowania badawcze.

Kto może być pedagogiem?
Według Marty Kotarby muszą to być osoby, które potrafią pracować nie tylko głową, ale także sercem. Z pewnością przydadzą im się takie cechy jak empatia, otwartość, umiejętność słuchania, chęć niesienia pomocy, bezinteresowność oraz cierpliwość. Natomiast nie powinny wybierać tego zawodu osoby, które mają duże wady wymowy czy cierpią na silne nerwice. Nie nadają się również ci, którzy mają problemy emocjonalne. Bywa, że wybierając psychologię czy pedagogikę mają pomysł, że pomogą sobie. To niestety nie jest prawdą.

Co po studiach?
Perspektywy po ukończeniu pedagogiki zależą w dużej mierze od wyboru specjalizacji. Można pracować w szkole jako pedagog szkolny, jednak w zależności od wybranej specjalizacji można też pracować w poradniach wychowawczych, domach dziecka, placówkach pogotowia opiekuńczego czy nawet w domach starców. Pedagogów spotkamy też w więzieniach, zakładach poprawczych. Jeśli chodzi o projektowanie edukacyjne i andragogikę, na pewno po tych kierunkach można szukać szczęścia w branży szkoleniowej - prowadzić warsztaty z negocjacji czy z inteligencji emocjonalnej. Absolwenci znajdują też pracę w przedsiębiorstwach, gdzie zajmują się rekrutacją, czy doradztwem personalnym - jednak bardzo często w tych dziedzinach przegrywają z absolwentami psychologii, dlatego najlepszą metodą żeby tego uniknąć jest ciągłe dokształcanie się. Bardzo ciekawe wydaje się być ukończenie specjalizacji psychopedagogika kreatywności na Akademii Pedagogiki Specjalnej, po której możemy prowadzić treningi twórczości, warsztaty rozwijające kreatywność u dzieci i młodzieży, opiniować nowinki pedagogiczne, projektować nowe pomoce dydaktyczne.

- Pedagogikę poleciłabym wszystkim, którzy czują do tego powołanie, lubią pracować z dziećmi i miały z nimi jakiś kontakt - mówi Agata Wolna - Najlepiej, żeby były to osoby przyjazne, które chcą coś zrobić dla świata. Natomiast moją specjalizację psychopedagogikę kreatywności poleciłabym osobom, które chciałyby poszerzyć swoje horyzonty oraz odkryć drzemiące w nich twórcze możliwości

Ewa Olesińska

   
 
  • Grzegorz Skawiński - muzyk, kompozytor. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1976-92 gitarzysta i wokalista zespołu Kombi. Następnie kompozytor grupy O. N. A. Jeden z najwybitniejszych gitarzystów rockowych w Polsce. Obecnie reaktywował zespół Kombi.Wojciech Kowalczyk - ukończył pedagogikę. Jest autorem takich gatunków sztuki jak: GHNO-art (sztuka właściwościowa), ALO-art (rzeźba, teoretyczna i antyrzeźba teoretyczna), KATEEM-art (ogłaszanie kolorów teoretycznych), hiperimpresjonizmu parlamentarnego, MEZIT-art (sztuka pośredników). Zajmuje się również teorią sztuki, performance, video-art, instalacją.
  • Adam Gryczyński - ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotograf, zorganizował w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury ponad 160 wystaw, w których uczestniczyło 250 autorów. Miał 73 wystawy indywidualne pokazywane w Polsce i za granicą m.in. w USA, Brazylii, Rosji oraz na Litwie i Węgrzech. Jest autorem 5 filmów dokumentalnych, które zdobywały wielokrotnie nagrody.
  • Andrzej Piaseczny - w 1989 r. zdał maturę i dostał się na WSP w Kielcach, na wydział pedagogiczny, kierunek- wychowanie muzyczne. Piosenkarz, dawny wokalista zespołu Mafia, obecnie robi solową karierę.
  • Adam Słomka - ukończył pedagogikę w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, związany z Konfederacją Polski Niepodległej. W latach 1991-2001 r. był posłem na Sejm. Ostatnio nie zrzeszonym. Jest liderem jednego z odłamów KPN.
  • Bogusław Sikorski - poeta, dziennikarz. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Łódzkim i przez wiele lat związany był ze szkolnictwem, potem z Łódzką Rozgłośnią Polskiego Radia. Opublikował zbiory wierszy m.in. Wyprowadźcie z dzbanów kwiaty w 1964 r. W 1977 ukazał się tom felietonów o łódzkich zabytkach Piotrkowską na wprost. Razem z J. Wilmańskim w 1976 roku opracował arkusz wierszy o Łodzi Strofy nad miastem.
 
   
 

Komentarze  

 
0 #59 Florentina 2015-11-19 09:07
Just want to say your article is as amazing.

The clearness to your put up is just excellent and i could suppose you're an expert on this subject.
Well along with your permission let me to grasp your RSS feed to stay
up to date with forthcoming post. Thank you one million and please
continue the enjoyable work.

Here is my web site; michigan car insurance: goo.gl/RHoxYR
Cytować
 
 
0 #58 Elvin 2015-11-15 18:12
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just
posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?


Look at my web-site: cialis coupon best price canada: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #57 Maryellen 2015-11-15 05:46
I need to to thank you for this excellent read!! I certainly
loved every bit of it. I have got you book-marked to check out new
stuff you post…

My homepage :: Canadian online pharmacy cialis: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #56 Anastasia 2015-11-14 21:01
Hi there! This is my first visit to your blog! We are a
collection of volunteers and starting a new project in a community
in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a outstanding job!Feel free to visit my blog post Generic viagra
from india: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #55 Russ 2015-11-13 09:19
This is a good tip especially to those fresh to the blogosphere.
Brief but very precise information… Appreciate
your sharing this one. A must read article!

my site cheap viagra at
canadian pharmacy: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #54 Micki 2015-11-13 05:50
Excellent blog here! Also your website loads up
very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my website loaded up as fast as yours
lol

my blog ... Best canadian pharmacy: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #53 Rita 2015-11-12 12:15
I do not even know how I stopped up here, but I assumed this post was good.
I do not recognise who you are but definitely you are going to a well-known blogger if you happen to aren't already.
Cheers!

Feel free to surf to my blog post - Costco
pharmacy: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #52 Daniele 2015-11-12 04:16
Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a
great author.I will be sure to bookmark your blog and may
come back later on. I want to encourage one to continue your great
writing, have a nice day!

Also visit my web-site ... Organic sildenafil: pharmacy-shipping.com/.../
Cytować
 
 
0 #51 Erma 2015-11-11 22:00
I delight in, lead to I found just what I used to be looking for.
You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye

my blog post: canadian drug rx: edmenhelp.com/
Cytować
 
 
0 #50 Antoine 2015-11-10 07:07
I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this website is
truly good.

Feel free to surf to my blog: buying cialis on line: edmentreat.com/
Cytować
 
 
0 #49 Josh 2015-11-09 11:29
I was wondering if you ever considered changing the layout of
your site? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text for
only having 1 or two pictures. Maybe you could space it
out better?

my web blog; airmailmeds.com customers: premium-templates.info/.../...
Cytować
 
 
0 #48 Elouise 2015-11-06 04:51
Hey there! I simply wuld like too offer youu a huge thumbs up for the excellent ino you have got right here onn this post.
I wilpl be cominng baack to your web site for more soon.

mypage; canada viagra prices: canadianpharmacytop1.com/
Cytować
 
 
0 #47 Margherita 2015-10-27 08:06
When someone writes an post he/she maintains the image of a user in his/her brain that how a
user can be aware of it. Thus that's why this paragraph
is amazing. Thanks!

Stop by my blog cialis price canadian pharmacy: canadapharmacyshippingusa.com/
Cytować
 
 
0 #46 Jesenia 2015-10-18 15:04
I think this is one off the most important info
for me. And i am glad reading your article. But want
to remark on few general things, The web site style is ideal, the articles is really nice : D.

Good job, cheers

Here is my web page - cialis: is.gd/RnnVEJ
Cytować
 
 
0 #45 Woodrow 2015-10-18 14:56
I've been exploring for a little bit for any high-quality aarticles or blog posts on this kijnd of area .
Exploring in Yahoo I fiunally stumbled upon this web site.Studying this information So i'm happy to convey that
I've a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
I such a lot undoubtedly wil make sure to do not overlook this web site and
give it a glance regularly.

Here is my website price cialis 20mg canadian: fjsnm.org/.../...
Cytować
 
 
0 #44 Jacob 2015-10-06 05:34
Hi there, I found your web site by the use of Google while searching for a related matter,
your website came up, it looks good. I have bookmarked it
in my google bookmarks.
Hi there, just turned into aware of your weblog thru Google, and located that it's
truly informative. I'm gonna be careful for brussels.
I'll appreciate for those who proceed this in future. A lot of other folks will likely
be benefited out of your writing. Cheers!

my web blog ... cialis 20mg prix
en pharmacie: firstcanadianpharm.com/
Cytować
 
 
0 #43 Ellis 2015-09-21 15:32
Wow! After all I got a web site from where I can in fact
geet valuable data regarding my sttudy and knowledge.


Review my blog post ... buy
cialis pills: goo.gl/jljSZx
Cytować
 
 
0 #42 Raymundo 2015-09-19 08:59
Great site you have here buut I was curious if you knew of any message boards that cover the
same topics talked abouit inn this article? I'd really like to
be a part oof group where I can get comments from other experienced individuuals that share the same interest.
If you have any recommendations , please let mee know.
Thanks a lot!

my web blog purchase cialis online canada: bit.ly/1NhvT1y
Cytować
 
 
0 #41 Aaron 2015-09-17 05:14
Very good post. I will be going throgh some of these isues as well..


Also visit mmy weblog ... 5mg cialis generic: tinyurl.com/q35xhq4
Cytować
 
 
0 #40 Celinda 2015-09-15 21:36
Hey there this is kinjda off off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'mstarting a bloig soon but have no coding know-how so I
wanted to geet guidance from someone with experience.
Any help would be greatly appreciated!

My web blog :: cialis pill color: is.gd/KEj5dd
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież