Zawód: pedagog Drukuj Poleć znajomemu
pedagog

Pedagogika ostatnimi czasy cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2005 roku była w gronie najbardziej obleganych kierunków. Co sprawia, że zainteresowanie jest wciąż tak bardzo duże? Mgr Marta Kotarba, doktorantka Instytutu Badań Edukacyjnych MEiN i pracownik dydaktyczny Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku twierdzi, że młodzi ludzie chętnie wybierają pedagogikę.

 - Studia na pedagogice mają opinię łatwych. Jednak można dać się zwieść pozorom! Nawet jeśli studia nie należą do najtrudniejszych, to praca pedagoga jest ciężka i odpowiedzialna. Wiele dziewczyn wybiera ten kierunek, ponieważ ma potrzebę niesienia pomocy, co w wieku 18, 19 lat faktycznie może być motywem do wyboru studiów, natomiast niekoniecznie później, w momencie wybierania drogi zawodowej. Są to studia, które dają ogólne przygotowanie humanistyczne.

Dla maturzystów wybór pedagogiki wydaje się być kolejnym krokiem w rozwijaniu pasji z okresu podstawówki i liceum. Agata Wolna, studentka III roku pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej twierdzi, że jej decyzja była naturalną kontynuacją zainteresowań i sposobów spędzania wolnego czasu. - Od najmłodszych lat miałam do czynienia z dziećmi. Już w szóstej klasie podstawówki zaczęłam zajmować się zastępem harcerskim i tak naprawdę to właśnie poprzez harcerstwo oraz późniejszą trwającą do dziś współpracę z Dominikańskim Duszpasterstwem Dzieci "Wyspa" na Służewie wybrałam pedagogikę jako kierunek studiów.

Czym się zajmuje pedagog?
Powszechnie utożsamia się pedagoga z nauczycielem. W szkołach funkcjonuje termin grono pedagogiczne odnoszący się do osób uczących, toteż słysząc, że ktoś jest pedagogiem przyrównuje się go z nauczycielem dzieci. Nic bardziej błędnego. - Nazwa pedagogika pochodzi z języka greckiego, gdzie pais znaczy chłopiec, a ago - prowadzić. Pierwotnie pedagogika nie miała charakteru nauki, a mianem pedagoga (paidagogós) określano niewolnika prowadzącego chłopców do szkoły. To prowadzenie i opieka w czasie drogi miały wymiar fizyczny - twierdzi mgr Marta Kotarba - w tej chwili można metaforycznie powiedzieć, że pedagog też prowadzi, ale moralnie i duchowo. Nauczyciele mają przygotowanie do nauczania konkretnego przedmiotu. Kształcą się w zakresie biologii, matematyki, języka itp. Pedagodzy takiego zaplecza nie mają. Obecnie najpopularniejszym miejscem pracy pedagoga jest szkoła, jednak pedagog szkolny, mówiąc żartobliwie, próbuje naprawić to, co zepsuło środowisko dziecka lub... nauczyciele. Tak więc pedagog nauczycielem nie jest, nazwałabym go raczej myślicielem o wychowaniu - kontynuuje Marta Kotarba.

Marcelina Szumer, studentka V roku pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim jest zdania, że zawód pedagoga mylnie kojarzy się też jedynie z pracą z dziećmi lub młodzieżą, tymczasem w ostatnich latach rola pedagoga wyraźnie ewoluuje. Pedagodzy - mam tu na myśli głównie andragogów - są gruntownie przygotowani do pracy z ludźmi dorosłymi.

To ważne we współczesnym świecie gospodarki rynkowej, w którym zapotrzebowanie na określone grupy zawodowe zmienia się jak w kalejdoskopie. Dorośli często muszą zmieniać zawód. W sytuacjach, gdy trudno jest im odnaleźć na współczesnym rynku pracy, pomaga pedagog - doradca zawodu czy doradca pracy.

Jak się dostać?

Pedagogika jest obecna prawie na każdej humanistycznej uczelni w Polsce. Procesy rekrutacyjne składają się z dwóch etapów. Na uniwersytetach egzaminatorzy przy wyborze przyszłych studentów biorą pod uwagę nową maturę i oceny z takich przedmiotów jak język polski, język obcy i przedmiot zdawany na maturze do wyboru (WOS, biologia, historia, historia sztuki, historia muzyki, matematyka). Często jest też rozmowa kwalifikacyjna, która ma ukazać osobiste predyspozycje kandydata.

Jak wyglądają studia?

- Istnieją różnice między poszczególnymi kierunkami pedagogiki w Polsce, ale podstawy są podobne - uważa Marta Kotarba - Na pewno pojawią się zajęcia z historii wychowania i myśli pedagogicznej, dydaktyki, propedeutyki pedagogiki. Obowiązkowe są także podstawy psychologii, socjologii, logiki i filozofii. Potem dochodzą przedmioty kierunkowe, które mają ułatwić wybór specjalizacji. Obok tych ogólno pedagogicznych są także inne m.in. liczne przedmioty praktyczne takie jak plastyka, muzyka, techniki twarde, miękkie, które są potem bardzo przydatne w pracy z dziećmi. Różnorodność zajęć i ciekawy dobór tematów sprawiają, że studenci mogą szeroko zapoznać się z problemami natury pedagogicznej i po trzech latach bez oporów zdecydować się na specjalizacje, które ich interesują. A jest w czym wybierać. Uniwersytet Warszawski proponuje animację społeczno-kulturalną (po której można pracować w domach kultury, środowiskach społecznych), andragogikę (praca z dorosłymi), rewalidację (pedagogika specjalna), opiekę i wychowanie (praca socjalna) oraz projektowanie edukacyjne (dawniej specjalizacja szkolna).

Do ciekawych specjalizacji należą niewątpliwie: doradztwo zawodowe i polityka socjalna oraz pedagogika zdrowia oferowane przez Wyższą Szkołę Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku, pedagogika kulturoznawcza na Uniwersytecie w Białymstoku oraz edukacja kreatywna i medialna na Uniwersytecie Opolskim. Na wydziałach pedagogicznych można także uczestniczyć w różnych ciekawych inicjatywach. Przykładem może być Program Mobilności Studentów ECTS-MOST, który daje możliwość kontynuowania studiów poza uczelnią. Mogą z niego korzystać wszyscy studenci, którzy zaliczyli drugi rok, mają konkretne pasje naukowe i chcieliby je rozwijać na innej uczelni. W programie tym uczestniczą największe uniwersytety w Polsce m. in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Szczeciński czy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Studiowanie poza granicami kraju jest możliwe w ramach programu Sokrates-Erasmus. Trzeba tylko spełniać podstawowe kryteria, czyli znać dobrze język państwa do którego chce się jechać, mieć dobre oceny oraz wyraźnie sprecyzowane zainteresowania badawcze.

Kto może być pedagogiem?
Według Marty Kotarby muszą to być osoby, które potrafią pracować nie tylko głową, ale także sercem. Z pewnością przydadzą im się takie cechy jak empatia, otwartość, umiejętność słuchania, chęć niesienia pomocy, bezinteresowność oraz cierpliwość. Natomiast nie powinny wybierać tego zawodu osoby, które mają duże wady wymowy czy cierpią na silne nerwice. Nie nadają się również ci, którzy mają problemy emocjonalne. Bywa, że wybierając psychologię czy pedagogikę mają pomysł, że pomogą sobie. To niestety nie jest prawdą.

Co po studiach?
Perspektywy po ukończeniu pedagogiki zależą w dużej mierze od wyboru specjalizacji. Można pracować w szkole jako pedagog szkolny, jednak w zależności od wybranej specjalizacji można też pracować w poradniach wychowawczych, domach dziecka, placówkach pogotowia opiekuńczego czy nawet w domach starców. Pedagogów spotkamy też w więzieniach, zakładach poprawczych. Jeśli chodzi o projektowanie edukacyjne i andragogikę, na pewno po tych kierunkach można szukać szczęścia w branży szkoleniowej - prowadzić warsztaty z negocjacji czy z inteligencji emocjonalnej. Absolwenci znajdują też pracę w przedsiębiorstwach, gdzie zajmują się rekrutacją, czy doradztwem personalnym - jednak bardzo często w tych dziedzinach przegrywają z absolwentami psychologii, dlatego najlepszą metodą żeby tego uniknąć jest ciągłe dokształcanie się. Bardzo ciekawe wydaje się być ukończenie specjalizacji psychopedagogika kreatywności na Akademii Pedagogiki Specjalnej, po której możemy prowadzić treningi twórczości, warsztaty rozwijające kreatywność u dzieci i młodzieży, opiniować nowinki pedagogiczne, projektować nowe pomoce dydaktyczne.

- Pedagogikę poleciłabym wszystkim, którzy czują do tego powołanie, lubią pracować z dziećmi i miały z nimi jakiś kontakt - mówi Agata Wolna - Najlepiej, żeby były to osoby przyjazne, które chcą coś zrobić dla świata. Natomiast moją specjalizację psychopedagogikę kreatywności poleciłabym osobom, które chciałyby poszerzyć swoje horyzonty oraz odkryć drzemiące w nich twórcze możliwości

Ewa Olesińska

   
 
  • Grzegorz Skawiński - muzyk, kompozytor. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1976-92 gitarzysta i wokalista zespołu Kombi. Następnie kompozytor grupy O. N. A. Jeden z najwybitniejszych gitarzystów rockowych w Polsce. Obecnie reaktywował zespół Kombi.Wojciech Kowalczyk - ukończył pedagogikę. Jest autorem takich gatunków sztuki jak: GHNO-art (sztuka właściwościowa), ALO-art (rzeźba, teoretyczna i antyrzeźba teoretyczna), KATEEM-art (ogłaszanie kolorów teoretycznych), hiperimpresjonizmu parlamentarnego, MEZIT-art (sztuka pośredników). Zajmuje się również teorią sztuki, performance, video-art, instalacją.
  • Adam Gryczyński - ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotograf, zorganizował w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury ponad 160 wystaw, w których uczestniczyło 250 autorów. Miał 73 wystawy indywidualne pokazywane w Polsce i za granicą m.in. w USA, Brazylii, Rosji oraz na Litwie i Węgrzech. Jest autorem 5 filmów dokumentalnych, które zdobywały wielokrotnie nagrody.
  • Andrzej Piaseczny - w 1989 r. zdał maturę i dostał się na WSP w Kielcach, na wydział pedagogiczny, kierunek- wychowanie muzyczne. Piosenkarz, dawny wokalista zespołu Mafia, obecnie robi solową karierę.
  • Adam Słomka - ukończył pedagogikę w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, związany z Konfederacją Polski Niepodległej. W latach 1991-2001 r. był posłem na Sejm. Ostatnio nie zrzeszonym. Jest liderem jednego z odłamów KPN.
  • Bogusław Sikorski - poeta, dziennikarz. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Łódzkim i przez wiele lat związany był ze szkolnictwem, potem z Łódzką Rozgłośnią Polskiego Radia. Opublikował zbiory wierszy m.in. Wyprowadźcie z dzbanów kwiaty w 1964 r. W 1977 ukazał się tom felietonów o łódzkich zabytkach Piotrkowską na wprost. Razem z J. Wilmańskim w 1976 roku opracował arkusz wierszy o Łodzi Strofy nad miastem.
 
   
 

Komentarze  

 
0 #21 Belfer 2015-05-24 22:34
Wiele wskazówek, jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela lub pedagoga, opublikowano tutaj: .../cv-nauczyciela-cv-pedagoga
Cytować
 
 
0 #20 Lane 2015-05-22 12:19
Amazing things here. I'm very glad to peer your article.
Thank you a lot and I'm looking forward to contact you.
Will you kindly drop me a mail?

Here is my web site: medicine side effects: canadianpharmacy2015.com/
Cytować
 
 
0 #19 Tim 2015-05-16 01:15
It's perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to
be happy. I've learn this post and if I could I desire to counsel you few interesting things or tips.
Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.
I want to learn even more issues about it!

Also visit my web blog - My canadian pharcharmy online: canadianedrugstore.com/.../
Cytować
 
 
0 #18 Lillie 2015-05-14 09:37
Wow, that's what I was seeking for, what a data!

existing here at this website, thanks admin of this site.


Here is my site :: side effects sildenafil: www.gkfsx.com/.../canadianbing
Cytować
 
 
0 #17 Katrice 2015-05-07 14:58
Hey! I could have sworn I've been to this website before
but after checking through some of the post I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely glad I found it and I'll be book-marking and checking back frequently!


Also visit my page Rx
pharmacy cialis: canadianedrugstore.com/.../
Cytować
 
 
0 #16 Sabine 2015-05-06 03:42
I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is genuinely pleasant.


Look at my webpage :: Buying cialis in canada: canadianedrugstore.com/.../
Cytować
 
 
0 #15 okachi 2015-04-26 11:13
trzeba dawć troche od siebie, studiowałem pedagogike na wyższej szole bezpieczenstwa, ale same studia nic nie dadzą jeśli nie będziemy podczas nich pracować
Cytować
 
 
0 #14 Walker 2015-04-25 09:47
Excellent post. Keep writing such kind of information on your blog.
Im really impressed by your site.
Hello there, You've done an incredible job. I will definitely digg
it and in my opinion suggest to my friends. I am sure they'll be benefited from this site.


Also visit my site; rx online: myedcanadian.com/
Cytować
 
 
0 #13 Stewart 2015-04-19 20:23
I am regular visitor, how are you everybody? This piece of
writing posted at this web page is truly pleasant.

My webpage ... dyson vacuum: hl.buyhang.com/.../6cfd2
Cytować
 
 
0 #12 Chase 2015-04-08 22:43
I've been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any
interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
Personally, if all site owners and bloggers made good
content as you did, the internet will be much more useful than ever before.


Review my page: buy viagra online canada pharmacy: pillsedweb.com/
Cytować
 
 
0 #11 Latonya 2015-03-21 04:28
Wonderful article! We are linking to this great content
on our site. Keep up the great writing.

Here is my weblog cialis and women: canadianedrugstore.com/
Cytować
 
 
0 #10 Greg 2015-02-02 17:17
Pedagog wcale nie musi być "skazany" na szkołę - obecnie wiele osób chce się uczyć w inny sposób wystarczy sprawdzić poniższy link dot. pracy dla nauczycieli języka polskiego w Łodzi

preply.com/.../...
Cytować
 
 
0 #9 Michalinkaa 2014-12-22 02:38
Jak dla mnie to bardzo rozwojowy zawód. Uczyłam się go na akademii Ignatianum w Krakowie i uważam, że naprawdę warto
Cytować
 
 
0 #8 Manilla 2013-12-11 23:51
Przy poszukiwaniu pracy po pedagogice itp. najważniejsze jest CV. Porady, co powinno zawierać, by robić wrażenie, a nawet zaskakiwać, można znaleźć tutaj:
.../14
Cytować
 
 
0 #7 Kasia 2013-09-27 15:26
aha i również lubie dzieci chciałam zostać przedszkolanką ale słyszłam że bardzo trudno było by się dostać za przeczkolanke więc zdecydowałam pedagogie
Cytować
 
 
0 #6 Kasia 2013-09-27 15:24
jestem w ostatniej szkole gimnazjum uczę się średnio. Nie wiem do jakiej szkoły technicznej iść po gimnazjum pomóżcie mi jak najlepiej dostać się do szkół jak i ponad gimnazjanej i jak na studia ! xp
Cytować
 
 
+2 #5 tadek 2013-08-15 14:16
Interesujące specjalizacj pedagogiczna są w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu, np. pedagogika penitencjarna, metodyka dochodzeniowo-śledcza, Psychopedagogik a z detektywistyką itd. Szkoła ma również swoje oddziały w Gliwicach i Gdańsku.
Cytować
 
 
+1 #4 ala 2013-04-17 18:27
witam, mam pytanie, ukończyłam studia pedagogiczne, licencjat - nauczyciel zintegrowanej edukacji wczesnpszkolnej i przedszkolnej oraz magister - reosjalizacja i praca sadowa, chciałam się dowiedzieć czy muszę robić jakieś dodatkowe uprawnienia aby prowadzić kurs pedagogiczny dla ludzi którzy np. maja prowadzić szkolenia z instruktora pływania i taki kurs im potrzebny, czy muszę robić jakieś specjalne szkolenie na pedagoga ludzi dorosłych?
Cytować
 
 
+2 #3 Luiza 2013-01-29 18:53
Ja uwielbiam pracowac z dziecmi pomagac innym pomuc światu sama miałam wielkie problemy życiowe i pani pedagog mi pomogla jest wspaniała fantasteczna i takie tam to też cześciowo przez ta pania chce zostać pedagogiem ale teraz do tej pory utrzymuje z nia kontakt jest dla mnie jak mama i pracuje w tes samej szkole co ona :D. . Wszystko zawdzięczqm to jej... duzo by pisac o tej wapaniałej osobie... Dziękuje za podpowiedzi. . :-D
Cytować
 
 
+2 #2 Victoria 2012-11-10 16:42
Uwiebiam dzieci. Zwłaszcza te najmłodsze. Od zawsze chciałam coś zrobić dla świata. Myślę, że sprawdziłabym się w roli pedagoga.
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież