Zawód: pedagog Drukuj Poleć znajomemu
pedagog

Pedagogika ostatnimi czasy cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2005 roku była w gronie najbardziej obleganych kierunków. Co sprawia, że zainteresowanie jest wciąż tak bardzo duże? Mgr Marta Kotarba, doktorantka Instytutu Badań Edukacyjnych MEiN i pracownik dydaktyczny Wydziału Pedagogicznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku twierdzi, że młodzi ludzie chętnie wybierają pedagogikę.

 - Studia na pedagogice mają opinię łatwych. Jednak można dać się zwieść pozorom! Nawet jeśli studia nie należą do najtrudniejszych, to praca pedagoga jest ciężka i odpowiedzialna. Wiele dziewczyn wybiera ten kierunek, ponieważ ma potrzebę niesienia pomocy, co w wieku 18, 19 lat faktycznie może być motywem do wyboru studiów, natomiast niekoniecznie później, w momencie wybierania drogi zawodowej. Są to studia, które dają ogólne przygotowanie humanistyczne.

Dla maturzystów wybór pedagogiki wydaje się być kolejnym krokiem w rozwijaniu pasji z okresu podstawówki i liceum. Agata Wolna, studentka III roku pedagogiki na Akademii Pedagogiki Specjalnej twierdzi, że jej decyzja była naturalną kontynuacją zainteresowań i sposobów spędzania wolnego czasu. - Od najmłodszych lat miałam do czynienia z dziećmi. Już w szóstej klasie podstawówki zaczęłam zajmować się zastępem harcerskim i tak naprawdę to właśnie poprzez harcerstwo oraz późniejszą trwającą do dziś współpracę z Dominikańskim Duszpasterstwem Dzieci "Wyspa" na Służewie wybrałam pedagogikę jako kierunek studiów.

Czym się zajmuje pedagog?
Powszechnie utożsamia się pedagoga z nauczycielem. W szkołach funkcjonuje termin grono pedagogiczne odnoszący się do osób uczących, toteż słysząc, że ktoś jest pedagogiem przyrównuje się go z nauczycielem dzieci. Nic bardziej błędnego. - Nazwa pedagogika pochodzi z języka greckiego, gdzie pais znaczy chłopiec, a ago - prowadzić. Pierwotnie pedagogika nie miała charakteru nauki, a mianem pedagoga (paidagogós) określano niewolnika prowadzącego chłopców do szkoły. To prowadzenie i opieka w czasie drogi miały wymiar fizyczny - twierdzi mgr Marta Kotarba - w tej chwili można metaforycznie powiedzieć, że pedagog też prowadzi, ale moralnie i duchowo. Nauczyciele mają przygotowanie do nauczania konkretnego przedmiotu. Kształcą się w zakresie biologii, matematyki, języka itp. Pedagodzy takiego zaplecza nie mają. Obecnie najpopularniejszym miejscem pracy pedagoga jest szkoła, jednak pedagog szkolny, mówiąc żartobliwie, próbuje naprawić to, co zepsuło środowisko dziecka lub... nauczyciele. Tak więc pedagog nauczycielem nie jest, nazwałabym go raczej myślicielem o wychowaniu - kontynuuje Marta Kotarba.

Marcelina Szumer, studentka V roku pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim jest zdania, że zawód pedagoga mylnie kojarzy się też jedynie z pracą z dziećmi lub młodzieżą, tymczasem w ostatnich latach rola pedagoga wyraźnie ewoluuje. Pedagodzy - mam tu na myśli głównie andragogów - są gruntownie przygotowani do pracy z ludźmi dorosłymi.

To ważne we współczesnym świecie gospodarki rynkowej, w którym zapotrzebowanie na określone grupy zawodowe zmienia się jak w kalejdoskopie. Dorośli często muszą zmieniać zawód. W sytuacjach, gdy trudno jest im odnaleźć na współczesnym rynku pracy, pomaga pedagog - doradca zawodu czy doradca pracy.

Jak się dostać?

Pedagogika jest obecna prawie na każdej humanistycznej uczelni w Polsce. Procesy rekrutacyjne składają się z dwóch etapów. Na uniwersytetach egzaminatorzy przy wyborze przyszłych studentów biorą pod uwagę nową maturę i oceny z takich przedmiotów jak język polski, język obcy i przedmiot zdawany na maturze do wyboru (WOS, biologia, historia, historia sztuki, historia muzyki, matematyka). Często jest też rozmowa kwalifikacyjna, która ma ukazać osobiste predyspozycje kandydata.

Jak wyglądają studia?

- Istnieją różnice między poszczególnymi kierunkami pedagogiki w Polsce, ale podstawy są podobne - uważa Marta Kotarba - Na pewno pojawią się zajęcia z historii wychowania i myśli pedagogicznej, dydaktyki, propedeutyki pedagogiki. Obowiązkowe są także podstawy psychologii, socjologii, logiki i filozofii. Potem dochodzą przedmioty kierunkowe, które mają ułatwić wybór specjalizacji. Obok tych ogólno pedagogicznych są także inne m.in. liczne przedmioty praktyczne takie jak plastyka, muzyka, techniki twarde, miękkie, które są potem bardzo przydatne w pracy z dziećmi. Różnorodność zajęć i ciekawy dobór tematów sprawiają, że studenci mogą szeroko zapoznać się z problemami natury pedagogicznej i po trzech latach bez oporów zdecydować się na specjalizacje, które ich interesują. A jest w czym wybierać. Uniwersytet Warszawski proponuje animację społeczno-kulturalną (po której można pracować w domach kultury, środowiskach społecznych), andragogikę (praca z dorosłymi), rewalidację (pedagogika specjalna), opiekę i wychowanie (praca socjalna) oraz projektowanie edukacyjne (dawniej specjalizacja szkolna).

Do ciekawych specjalizacji należą niewątpliwie: doradztwo zawodowe i polityka socjalna oraz pedagogika zdrowia oferowane przez Wyższą Szkołę Humanistyczną im. A. Gieysztora w Pułtusku, pedagogika kulturoznawcza na Uniwersytecie w Białymstoku oraz edukacja kreatywna i medialna na Uniwersytecie Opolskim. Na wydziałach pedagogicznych można także uczestniczyć w różnych ciekawych inicjatywach. Przykładem może być Program Mobilności Studentów ECTS-MOST, który daje możliwość kontynuowania studiów poza uczelnią. Mogą z niego korzystać wszyscy studenci, którzy zaliczyli drugi rok, mają konkretne pasje naukowe i chcieliby je rozwijać na innej uczelni. W programie tym uczestniczą największe uniwersytety w Polsce m. in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Szczeciński czy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Studiowanie poza granicami kraju jest możliwe w ramach programu Sokrates-Erasmus. Trzeba tylko spełniać podstawowe kryteria, czyli znać dobrze język państwa do którego chce się jechać, mieć dobre oceny oraz wyraźnie sprecyzowane zainteresowania badawcze.

Kto może być pedagogiem?
Według Marty Kotarby muszą to być osoby, które potrafią pracować nie tylko głową, ale także sercem. Z pewnością przydadzą im się takie cechy jak empatia, otwartość, umiejętność słuchania, chęć niesienia pomocy, bezinteresowność oraz cierpliwość. Natomiast nie powinny wybierać tego zawodu osoby, które mają duże wady wymowy czy cierpią na silne nerwice. Nie nadają się również ci, którzy mają problemy emocjonalne. Bywa, że wybierając psychologię czy pedagogikę mają pomysł, że pomogą sobie. To niestety nie jest prawdą.

Co po studiach?
Perspektywy po ukończeniu pedagogiki zależą w dużej mierze od wyboru specjalizacji. Można pracować w szkole jako pedagog szkolny, jednak w zależności od wybranej specjalizacji można też pracować w poradniach wychowawczych, domach dziecka, placówkach pogotowia opiekuńczego czy nawet w domach starców. Pedagogów spotkamy też w więzieniach, zakładach poprawczych. Jeśli chodzi o projektowanie edukacyjne i andragogikę, na pewno po tych kierunkach można szukać szczęścia w branży szkoleniowej - prowadzić warsztaty z negocjacji czy z inteligencji emocjonalnej. Absolwenci znajdują też pracę w przedsiębiorstwach, gdzie zajmują się rekrutacją, czy doradztwem personalnym - jednak bardzo często w tych dziedzinach przegrywają z absolwentami psychologii, dlatego najlepszą metodą żeby tego uniknąć jest ciągłe dokształcanie się. Bardzo ciekawe wydaje się być ukończenie specjalizacji psychopedagogika kreatywności na Akademii Pedagogiki Specjalnej, po której możemy prowadzić treningi twórczości, warsztaty rozwijające kreatywność u dzieci i młodzieży, opiniować nowinki pedagogiczne, projektować nowe pomoce dydaktyczne.

- Pedagogikę poleciłabym wszystkim, którzy czują do tego powołanie, lubią pracować z dziećmi i miały z nimi jakiś kontakt - mówi Agata Wolna - Najlepiej, żeby były to osoby przyjazne, które chcą coś zrobić dla świata. Natomiast moją specjalizację psychopedagogikę kreatywności poleciłabym osobom, które chciałyby poszerzyć swoje horyzonty oraz odkryć drzemiące w nich twórcze możliwości

Ewa Olesińska

   
 
  • Grzegorz Skawiński - muzyk, kompozytor. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1976-92 gitarzysta i wokalista zespołu Kombi. Następnie kompozytor grupy O. N. A. Jeden z najwybitniejszych gitarzystów rockowych w Polsce. Obecnie reaktywował zespół Kombi.Wojciech Kowalczyk - ukończył pedagogikę. Jest autorem takich gatunków sztuki jak: GHNO-art (sztuka właściwościowa), ALO-art (rzeźba, teoretyczna i antyrzeźba teoretyczna), KATEEM-art (ogłaszanie kolorów teoretycznych), hiperimpresjonizmu parlamentarnego, MEZIT-art (sztuka pośredników). Zajmuje się również teorią sztuki, performance, video-art, instalacją.
  • Adam Gryczyński - ukończył pedagogikę i wyższy kurs fotograficzny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotograf, zorganizował w Foto-Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury ponad 160 wystaw, w których uczestniczyło 250 autorów. Miał 73 wystawy indywidualne pokazywane w Polsce i za granicą m.in. w USA, Brazylii, Rosji oraz na Litwie i Węgrzech. Jest autorem 5 filmów dokumentalnych, które zdobywały wielokrotnie nagrody.
  • Andrzej Piaseczny - w 1989 r. zdał maturę i dostał się na WSP w Kielcach, na wydział pedagogiczny, kierunek- wychowanie muzyczne. Piosenkarz, dawny wokalista zespołu Mafia, obecnie robi solową karierę.
  • Adam Słomka - ukończył pedagogikę w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Polski polityk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, związany z Konfederacją Polski Niepodległej. W latach 1991-2001 r. był posłem na Sejm. Ostatnio nie zrzeszonym. Jest liderem jednego z odłamów KPN.
  • Bogusław Sikorski - poeta, dziennikarz. Ukończył pedagogikę na Uniwersytecie Łódzkim i przez wiele lat związany był ze szkolnictwem, potem z Łódzką Rozgłośnią Polskiego Radia. Opublikował zbiory wierszy m.in. Wyprowadźcie z dzbanów kwiaty w 1964 r. W 1977 ukazał się tom felietonów o łódzkich zabytkach Piotrkowską na wprost. Razem z J. Wilmańskim w 1976 roku opracował arkusz wierszy o Łodzi Strofy nad miastem.
 
   
 

Komentarze  

 
0 #37 Hayley 2015-07-14 19:17
I could not resist commenting. Perfectly written!

Check out my web blog: canadian pharmacy: www.sykling.info/?p=597
Cytować
 
 
0 #36 Venus 2015-07-13 12:37
It's going to be ending of mine day, however before end I am reading this fantastic post to increase
my experience.

Here is my blog cialis: techtalkwiki.net/.../
Cytować
 
 
0 #35 Silas 2015-07-13 12:26
I am not positive the place you're getting your information, but great topic.
I needs to spend a while learning much more or working out more.
Thanks for wonderful information I used to be searching for this info for
my mission.

Here is my blog post ... canadian pharmacy: www.fidailycaller.info/.../
Cytować
 
 
0 #34 Gwendolyn 2015-07-07 10:07
You are so interesting! I do not suppose I have
read something like this before. So great to find someone with some genuine thoughts on this subject.
Really.. thanks for starting this up. This web site is something that is required on the web, someone with a little originality!


Here is my blog post; cialis: www.mogilev.biz/.../kzffxhl
Cytować
 
 
0 #33 Faye 2015-07-06 07:58
Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for?
you made blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!my page ... Cialis: 3sd.me/eLj8C
Cytować
 
 
0 #32 Ernie 2015-07-05 11:09
It's an awesome post designed for all the web visitors;
they will get benefit from it I am sure.

Visit my page: cialis: link.blogmura.com/.../...
Cytować
 
 
0 #31 Irma 2015-07-04 06:06
Its such as you learn my mind! You appear to grasp so much about this, like you wrote the e book in it or something.
I feel that you just can do with a few p.c. to power the
message home a little bit, however other than that, this is fantastic blog.
A great read. I will definitely be back.

Also visit my weblog; cialis: clickand.co/z387
Cytować
 
 
0 #30 Latoya 2015-07-01 18:58
I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really nice paragraph on building up new weblog.


my web site; Cialis: underswo.de/dkzh
Cytować
 
 
0 #29 Fae 2015-06-30 22:37
We're a group of volunteers and starting a brand new
scheme in our community. Your website provided us with helpful info to work on. You've
done a formidable job and our entire community will probably be grateful
to you.

my web blog - canadian pharmacies shipping to usa: canadianpharmaciesshippingtousa365.com/
Cytować
 
 
0 #28 Vicki 2015-06-18 06:38
Thanks for the good writeup. It if truth be told was once a
entertainment account it. Glance complex to far introduced agreeable from you!
However, how can we keep up a correspondence?

Here is my web-site canadian pharmacies shipping to usa: 42.herber.pl/j16n
Cytować
 
 
0 #27 Erik 2015-06-15 12:57
Great article! That is the type of info that should be shared around
the web. Disgrace on Google for no longer positioning this
publish higher! Come on over and seek advice from my site .
Thank you =)

Feel free to surf to my weblog :: prednisone: www.1st-bay.de/.../nopk8l5
Cytować
 
 
0 #26 Stefanie 2015-06-15 02:42
Excellent goods from you, man. I've take note your stuff previous to and you are
simply too excellent. I really like what you've acquired here, really like what you are stating and the way in which during which you say it.
You make it entertaining and you still take care of to stay
it wise. I can't wait to read far more from you. That is actually a great site.


My web page ... prednisone: www.scld.net/.../nopk8l5
Cytować
 
 
0 #25 Rocco 2015-06-14 13:42
Hi, I log on to your new stuff daily. Your writing style is awesome, keep doing what you're doing!


Also visit my web blog; prednisone: s.icstatic.com/xygh
Cytować
 
 
0 #24 Kristy 2015-06-14 04:29
If you would like to take a good deal from this
piece of writing then you have to apply such methods to your
won blog.

Feel free to surf to my webpage - prednisone: kotori.me/y/7h5j
Cytować
 
 
0 #23 Maira 2015-06-09 17:56
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Thanks

My webpage ... prednisone: samuraiweapons.org/.../msr7yx
Cytować
 
 
0 #22 Estela 2015-06-04 14:12
I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?A small number
of my blog audience have complained about my blog not
operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you
have any recommendations to help fix this issue?


Feel free to visit my homepage - norvasc medication: medicshop365.com/
Cytować
 
 
0 #21 Belfer 2015-05-24 22:34
Wiele wskazówek, jak powinno wyglądać dobre CV nauczyciela lub pedagoga, opublikowano tutaj: .../cv-nauczyciela-cv-pedagoga
Cytować
 
 
0 #20 Lane 2015-05-22 12:19
Amazing things here. I'm very glad to peer your article.
Thank you a lot and I'm looking forward to contact you.
Will you kindly drop me a mail?

Here is my web site: medicine side effects: canadianpharmacy2015.com/
Cytować
 
 
0 #19 Tim 2015-05-16 01:15
It's perfect time to make a few plans for the longer term and it is time to
be happy. I've learn this post and if I could I desire to counsel you few interesting things or tips.
Perhaps you can write subsequent articles relating to this article.
I want to learn even more issues about it!

Also visit my web blog - My canadian pharcharmy online: canadianedrugstore.com/.../
Cytować
 
 
0 #18 Lillie 2015-05-14 09:37
Wow, that's what I was seeking for, what a data!

existing here at this website, thanks admin of this site.


Here is my site :: side effects sildenafil: www.gkfsx.com/.../canadianbing
Cytować
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież