Aktor
Wielki finał na UW Drukuj Poleć znajomemu

Finał Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009Kto nie był, niech żałuje, bo to jedna z niewielu okazji, żeby tak mocno poczuć radość z sukcesu szkół, uczniów, nauczycieli i pogrzać się w ciepłej atmosferze, która podnosi się wraz z nagradzaniem kolejnych szkół w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2009 Perspektyw i Rzeczpospolitej. Uroczystość zaczęła się od wywołania szkół, które zajęły pierwsze miejsce w rankingach wojewódzkich. Potem piętnastu najlepszych, odliczając od 15. miejsca do 1.

Czytaj całość
 
Jak się robi dobrą szkołę? Drukuj Poleć znajomemu

Jak się robi dobrą szkołę?Najlepsze szkoły w Polsce, te ze ścisłej czołówki naszego rankingu, są bardzo różne. Tak różne, że trudno odkryć jeden system, dzięki któremu odnoszą swoje sukcesy. Każda ma swoją historię, specyficzne uwarunkowania i trochę inaczej odpowiada na pytanie o interes ucznia. My spróbowaliśmy odnaleźć to, co je łączy. Spisać słowniczek pojęć, które tworzą znakomitą szkołę.

Czytaj całość
 
Liceum multikulturowe Drukuj Poleć znajomemu

Liceum multikulturoweW dniu rozpoczęcia roku szkolnego w "Jedynce" pojawiają się absolwenci. Tłumaczą zestresowanym pierwszoklasistom, że choć o ich szkole mówią "klasztor", nie ma się czego bać, będzie dobrze. I że najlepsze uczelnie przyjmują absolwentów białostockiego I LO z otwartymi ramionami.

Czytaj całość
 
Rudki patent na sukces Drukuj Poleć znajomemu
Nagroda specjalna
MEN

Rudki patent na sukcesJak w gminie z 2,3 tys. mieszkańców znaleźć aż siedmiu olimpijczyków? Wystarczą bezpłatne godziny nauczycielskie, wysyłanie uczniów na zagraniczne praktyki oraz ciągłe przekonywanie, że szansa na sukces nie maleje wprost proporcjonalnie ze wzrostem odległości od miasta.

Czytaj całość
 
Jak wybierać najlepszych? Drukuj Poleć znajomemu

Jak wybierać najlepszych?Kapituła Rankingu rozpoczęła drugie dziesięciolecie Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych nad wyraz roboczo, podsumowując rok 2008 i jego charakterystyczne dla poszczególnych olimpiad zjawiska.

Czytaj całość
 
Skromność, cecha ludzi wielkich Drukuj Poleć znajomemu

Skromność, cecha ludzi wielkich- Urodziłam się 28 marca. To taka nic nie znacząca data, w tym dniu chyba tylko Libia świętuje niepodległość, nic wielkiego się nie zdarzyło, nikt wielki się nie urodził ani nie umarł. Może i trochę szkoda... - z uśmiechem zastanawia się chwilę Aleksandra Smoter, uczennica krakowskiej "piątki".

Czytaj całość
 
Jak kształcić uczniów zdolnych - elitarnie czy egalitarnie? Drukuj Poleć znajomemu

Jak kształcić uczniów zdolnychNajważniejszym kryterium XI Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych prowadzonego od 11 lat przez Perspektywy i Rzeczpospolitą jest udział uczniów danej szkoły w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych, a więc niewątpliwie sukcesy uczniów zdolnych.  Nad tym jak kształcić uczniów zdolnych od lat zastanawiają się pedagodzy. A konkretnie - czy skoncentrować się i dać szanse osobom bardzo wybitnym czy też działać w nieco szerszym zakresie, wobec wszystkich…

Czytaj całość
 
Ważny jest efekt Drukuj Poleć znajomemu

Ważny jest efektSześć razy z rzędu na czele rankingu? To fakt, XIII LO w Szczecinie po raz szósty jest najlepsze w kraju. Trzynastka potwierdza swoją klasę i zdaje się, że konkuruje sama ze sobą... Ale przecież każdy rok to nowa, niepowtarzalna historia, jak ta - Antoniego Karśnickiego z II klasy humanistycznej.

Czytaj całość
 
Vir honestus et bonus civis Drukuj Poleć znajomemu

III LO im. Marynarki Wojennej w GdyniKto nie chciałby chodzić do szkoły, z której prosto po lekcjach można pójść spacerkiem nad morze? Któż z nas nie marzył chociaż raz o wagarach spędzonych na plaży? Dla uczniów III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni to całkiem realne. Tylko, który z nich miałby ochotę rezygnować na własne życzenie z zajęć w szkole taka jak ich?

Czytaj całość