uniwersytet slaski

Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie realizuje program dydaktyczny z zakresu nauk humanistycznych i społecznych na studiach I i II stopnia. Obecnie studia odbywają się na czterech kierunkach: etnologia i antropologia kulturowa, animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną, pedagogika oraz oligofrenopedagogika z arteterapią. O tym, iż warto dzisiaj studiować kierunki humanistyczne i społeczne, o perspektywach zawodowych oraz samych studiach, opowiadają cieszyńscy studenci.

Studia w Cieszynie to nie po prostu decyzja warunkujÄ…ca przejÅ›cie okreÅ›lonego cyklu edukacyjnego - od sesji do sesji, obrona, tytuÅ‚ itd. – mówi Kuba, absolwent cieszyÅ„skiej animacji, i kontynuuje – Studia w Cieszynie to wybór pewnego stylu życia, wejÅ›cie w Å›wiat ludzi, wartoÅ›ci, kultury, idei, gdzie liczy siÄ™ to co myÅ›lisz Ty, jakie jest Twoje zdanie. Tutaj nie ma miejsca na „niemożliwe” - tylko pytanie - jakÄ… masz na to koncepcjÄ™? :) Studia w Cieszynie to czas odkrywania! Cieszyn poszerza horyzonty. Ola, absolwentka pedagogiki, od poczÄ…tku wiedziaÅ‚a, że ten kierunek jest wÅ‚aÅ›nie dla niej. Studia pedagogiczne w Cieszynie wspominam jako czas intensywnej nauki, zabawy i rozwoju kulturalnego. DziÄ™ki lokalizacji uczelni na granicy dwóch paÅ„stw, w ramach zajęć odwiedzaliÅ›my czeskie instytucje opiekuÅ„czo-wychowawcze, placówki edukacyjne, a także mogliÅ›my poznać polskie szkolnictwo na Zaolziu, o którym studenci z innych oÅ›rodków wiedzÄ… na ogóÅ‚ niewiele.

Podobne odczucia o wÅ‚aÅ›ciwym wyborze kierunku majÄ… Gabrysia, Ewa i Iga, absolwentki cieszyÅ„skiej etnologii. ZauważajÄ… także liczne plusy studiów humanistycznych, podkreÅ›lajÄ…c, iż nauka o czÅ‚owieku, wzbogacanie wiedzy o różnych kulturach, a także nauka o Å›rodowisku lokalnym znacznie wpÅ‚ynęła na uksztaÅ‚towanie ich Å›wiatopoglÄ…du, sprawiajÄ…c, iż staÅ‚ siÄ™ bardziej otwarty. Studenci podkreÅ›lajÄ… niejednokrotnie, iż atmosfera, jaka panuje na cieszyÅ„skim kampusie jest zupeÅ‚nie wyjÄ…tkowa.

Ten szczególny klimat, który tworzÄ… ludzie sprawia, że to, czym czÅ‚owiek siÄ™ zajmuje to nie tylko praca, czy nauka, ale pasja, z którÄ… rozwija siÄ™ nasza tożsamość. CieszyÅ„ski kampus to swoista enklawa studenckiego życia, to tutaj - na trawie czy Å‚awce - prowadzi siÄ™ dÅ‚ugÄ… (poza zajÄ™ciowÄ…) wymianÄ™ myÅ›li z wykÅ‚adowcami, rozpala wspólnie grill czy organizuje wyjÅ›cie do kina. To tutaj zawiÄ…zuje siÄ™ przyjaźnie trwajÄ…ce caÅ‚e życie oraz wspóÅ‚prace naukowe (ze studentami, ale także z wykÅ‚adowcami!), które nie koÅ„czÄ… siÄ™ wraz z ukoÅ„czeniem studiów, a sÄ… kontynuowane.

Na kameralny i historyczny charakter Cieszyna uwagÄ™ zwraca Kuba, z animacji: Cieszyn to miasto o bardzo dużym potencjale kulturalnym, Å›wietne miejsce do podejmowania siÄ™ pierwszych wyzwaÅ„ organizacyjnych, a zatem wprowadzania teorii animacji w praktykÄ™. Wieloletnia obecność studentów w mieÅ›cie wpÅ‚ywa również na chęć wspóÅ‚pracy ze studentami ze strony tego tzw. Å›rodowiska pozauczelnianego.

Również lokalizacja miasta na polsko-czeskiej granicy powoduje, iż  jest ono dla studentów atrakcyjne. Wszystko to oraz bogactwo przyrodniczo-kulturowe ÅšlÄ…ska CieszyÅ„skiego zachÄ™ca do podjÄ™cia studiów w tak malowniczym miejscu.

SzczegóÅ‚owa oferta dydaktyczna oraz wiÄ™cej informacji na temat studiów na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie na stornie: http://weinoe.us.edu.pl/

Partner merytoryczny

Patroni medialni

logo PAP

dziennik gazeta prawna